Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
J. R. Ward řeší sedm smrtelných hříchů Padlých andělů ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

J. R. Ward řeší sedm smrtelných hříchů Padlých andělů, J. R. Ward: Padlí andělé

Ward J. R.: Padlí andělé 1 - Chamtivost

Sedm smrtelných hříchů je ústředním motivem nové romantické série americké matadorky J. R. Ward. V každém románu se zabývá jedním z nich. Každý je detailně popsán, charakterizován a vsazen do světa, kde se odehrává odvěký boj dobra a zla. Pomyslná šachovnice je ale až příliš nebezpečné místo, neboť se na ní hráči střídají častěji, než mají možnost se v drsném turnaji aklimatizovat.

Série Padlí andělé by se s klidem v duši dala označit za další ze sledu tuctových pararomancí s nádechem drsných reálií jednadvacátého století. Třebaže jí nelze upřít snahu se z nekonečných řad navzájem se vykrádajících ság vymanit, protože v ději se objevuje mnohem méně nadpřirozených potvor a příslušníků temných ras typu upír, vlkodlak nebo čaroděj. Zde vše kompenzují andělé a démoni: ve službách všudypřítomných mocností zla.

Chamtivostí počínaje

Hlavní hrdina Jim, ostřílený a větrem ošlehaný, někdejší voják a v současné době stavební dělník je poněkud skeptický vůči všemu, co zavání nadpřirozenem, a vlastně je skeptik i v životní filosofii. Nicméně jen do doby, než se z něj stane vyvolený obyčejnými lidmi nepochopených sil. Právě díky své skepsi totiž udržoval svou duši na fiktivních vahách v rovnováze. Denně páchal zlé i dobré skutky, aniž by si své počínání hlouběji uvědomoval, a tím sám na sebe pálil cejch výjimečného člověka.

Běžnou vlastností většiny obchodníků je neukojitelná touha po zisku. S úspěchem přicházejí velké peníze, luxusní domy, nádherné milenky a milenci, rychlá auta a lepší společnost. Zkrátka možnosti neřestí a pocity absolutní moci. Ovšem obchodník Vin chce ještě více a jeho nejmilejším koníčkem jsou obavy o nechutně obrovský majetek. Chamtivost ho dočista prožrala.

Jim byl vybrán, aby hříšníky podobné Vinovi napravil, anebo se o jejich polepšení alespoň pokusil. Avšak nejen díky Jimově pomoci se mamonem zaslepený byznysmen naučí na svět hledět jinýma očima, protože teprve až když zjistí, že dokonce ani v jednadvacátém století si za balík peněz nekoupí úplně všechno, cosi v jeho nitru jej donutí k zamyšlení se nad osobní zkažeností.

Ward J. R.: Chtíč
Chudší o nadpřirozenost, bohatší o reálie

Jak je psáno, tak je i dáno, aneb co oko nepostřehne, to duši nepopálí. Asi tímto souvětím by se dal charakterizovat ústřední díl nové pararomantické série v romancích zběhlé J. R. Ward. Jelikož je ale takové souvětí dost krkolomné a ne každý si vyloží jeho přesné znění, je třeba Chamtivost krapet analyzovat.

Autorce se bezpochyby nedají vytknout reálie skutečného světa, které nejenže svede dokonale podat, ale i umně vykreslit. Snad za to může i slang a podání obecného jazyka. Nadpřirozenem už se paní Ward daří čtenáře okouzlovat mnohem hůře. Tato neschopnost pravděpodobně netkví ani tak v malé míře fantazie, zato spíše v jejím chaotickém uchopení. Z díla je díky tomu cítit jistá chudokrevnost, přestože je jeho námět více než zajímavý. Veliká škoda, že ihned v první části série je potud fascinující látka sedmera smrtelných hříchů spíě jen nakousnuta než využita.

Chtíčem to pokračuje

Zuřivý boj o Vinovu duši stojí Jima život. Ale nic není ztraceno, v úkolu neselhal, naopak. Zlo totiž neusíná na vavřínech a osud také hraje spíše ve prospěch poklesků, neboť tentokrát se má hrát o duši Jimova starého kamaráda a parťáka z časů, kdy byl ještě armádním zaměstnancem, I­záka.

Izáka má čekat krutá smrt za zběhnutí od útvaru Extrémního nasazení. Skryt před soudem bývalého působiště se živí coby bojovník v ilegálních pouličních zápasech, ovšem pouze než ho při razii policejních orgánů dopadnou. Překrásná, charakterní a inteligentní obhájkyně Grier ve zpupném, tvrdě vycvičeném vojákovi ale záhy probudí děsivou vlnu citů a myšlenek, k nimž měl Izák vždy velké problémy se dopracovat.

J. R. Ward v pěti bodech

  1. Pod pseudonymem J. R. Ward se skrývá čtyřiačtyřicetiletá američanka Jessica Rowley Pell Bird.
  2. Má diplom v oborech právo, historie a historie umění se specializací na středověk.
  3. Pracovala ve zdravotnictví, než se stala spisovatelkou na plný úvazek.
  4. Svou první knihu napsala už před nástupem na vysokou, vyšla však až v roce 2002.
  5. Její nejznámější sérií je Bratrstvo černé dýky, své fanoušky si už našla i zatím čtyřdílná série Padlí andělé.

Nadpřirozeno získává grády, však na úkor příběhové linie

Obhájkyně Grier je ve druhé části Padlých andělů takřka rozhodující postavou, neboť nejen že už léta vídá ducha svého zesnulého bratra, který je klíčovým pro dějovou linku, ale utváří jakési tajemno kolem myšlenkového přesahu knihy.

Bohužel zrovna ony podstatné otázky ubírají díky své tajemnosti na spádu příběhové linie, zastírají fakta a reálie perfektně vykreslené v prvním svazku a dobré aspekty jako jsou čtivost, napětí a akce poněkud zaostávají. Připočte-li se k negativům absurdní kýčovitost ústředního motivu, jež se ovšem projevil již v pilotním díle, z Chtíče se stává kniha již podprůměrného charakteru.

Ward J. R.: Závist
Závist rozehrává novou partii

Jim Heron, padlý anděl, se již potřetí střetává se záludnou brunetkou Devinou, vypočítavou démonkou, která na pomyslné šachovnici hýbe černými figurkami. Thomas DelVecchio zvaný Veck je policejní detektiv s temnou povahou, syn neslavně proslulého mnohonásobného vraha. Veck si nepamatuje, jak se ocitl v temném lese a proč zírá na hromádku nehybných cárů, jež zbyly z jiného obávaného sériového vraha Davida Kronera. Ten je znám brutálními mordy nevinných žen velmi ohyzdnými praktikami. Má silné bolesti hlavy a ze všeho nejvíce se obává, že podobně jako jeho otec i on vzal spravedlnost do vlastních rukou.

Sophie Reillyová, policistka, které případ svěří se snaží odhalit skutečné události oné chmurné noci, přičemž samotný Thomas se díky úředním mašinériím motá do pavučiny pochybných výpovědí a vyšetřování se pro něj stává velmi nepříjemným. Hlavně když ho v listinách začnou uvádět coby hlavního podezřelého. Veck však netuší, že se stal novým ústředním hráčem v boji dobra a zla. Nový začátek zvěstuje novou naději

Vše, co bylo možné předchozím dvěma knihám vytknout, J. R. Ward ve třetím pokračování série hravě napravuje. Romantické zápletky, stejně jako nudné tlachání, je staženo do pozadí, odkud paní Ward chrlí na čtenáře doslova plameny akce, napětí a záhad hodných slavných detektivek Agathy Christie.

Zůstala jen kýčovitost. Například andělé v čele s Jimem anebo démonky Deviny, která ovšem coby zástupce zlých sil začíná jakousi zvláštní, a v jistých pasážích racionálně zcela nevyzpytatelnou, cestou zpytovat svědomí a přemýšlet nad špatnostmi, jež spáchala a spáchat se chystá.

Styl, jakým autorka píše, není vyloženě špatný, ačkoliv ani optimální. Upřímně řečeno spíše přechází z extrému do extrému, což platí například o perfektním vyprávění prvního svazku a hrůzostrašné utahanosti dílu následujícího. Třetí část už téměř opět nabyla kvalit Chamtivosti. I tentokrát si několikastovkové svazky vybraly svou daň v podobě překlepů a tiskařských chyb, samozřejmě ve stále přijatelném poměru.

Slečny si zase přijdou na své

… dočkají se velkých lásek, zapeklitých vztahů a zcela prapodivných rozuzlení dějů. Tak to mají rády, u takových knížek rády odpočívají. A paní J. R. Ward příliš dobře ví, jak na ně, i když oficiálně do cílové skupiny jejích čtenářů prý spadají i chlapci. Někteří možná.

  • J. R. Ward: Padlí andělé (Chamtivost, Chtíč, Závist)
  • Baronet, 2012
  • překlad: Jiřina Stárková
  • obálka: Martina Kysucká
  • 496 stran, 329 Kč / 438 stran, 329 Kč / 454 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296, 296 a 314 Kč)
2. června 2013, Jakub Gergela

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Padlí andělé 1 - Chamtivost

Padlí andělé 1 - Chamtivost
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč