Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

J. K. Rowlingová a kouzelný vánoční příběh pro malé čtenáře, J. K. Rowling: Vánoční prasátko

J.K. Rowling: Vánoční prasátko

Příběh o velké láce jednoho chlapce ke své nejmilejší hračce a o tom, jak daleko je kvůli ní ochoten zajít, zahřeje srdce každého dítěte i dospělého. Jde o dokonalý pohádkový příběh pro celou rodinu.

Jack nade vše zbožňuje své plyšové prasátko, které má úplně odmalička. Hračka s ním zažila ty nejlepší i nejhorší chvíle v dosavadním životě. Jednou na Štědrý den se však stane příšerná věc – prasátko se ztratí. Ale Vánoce jsou časem zázraků a na Štědrý den vše ožívá, dokonce i hračky.

J. K. Rowlingovou není třeba představovat. Série o brýlatém chlapci, který byl předurčen stát se čarodějem a zachránit celý svět, se zapsala do srdcí milionů. A každý čtenář dávno ví, že Rowlingová je schopná vystavět svět plný magie, přátelství a hluboké lásky. A přesně tohle se děje na stránkách malé knížečky pro děti od osmi let, kterou si rád přečte i dospělý.

J. K. Rowlingová v pěti bodech

  1. Autorka jedné z nejznámějších knižních sérií světa – Harry Potter.
  2. Narodila se v roce 1965 v anglickém Gloucestershiru.
  3. V knižním světě vystupuje i pod několika pseudonymy: Robert Galbraith nebo Kennilworthy Whisp.
  4. Kromě psaní fantasy knížek pro mladší publikum se věnuje i detektivkám.
  5. Velmi se zajímá o charitu a je zakladatelkou dětské charity Lumos, která bojuje za svět bez sirotčinců a ústavů a znovu sjednocuje rodiny.

Postava Jacka je přesně taková, jaká má být, aby se do ní mladý čtenář vžil, a i starší si s ní dokáže vytvořit silné pouto. Malý chlapec má za sebou totiž komplexní historii, v jeho životě – stejně jako ve všech lidských – bylo spoustu smutných i šťastných momentů. Na ty smutné malé dítě není připraveno, přesto se s nimi musí nějak vyrovnávat, a tak se z Jacka stává doopravdy realistická a živá postava. Nestane se ani to, co bývá problémem mnoha knih s malým dítětem v hlavní roli – a to, že se jako děti nechovají. Rowlingová opět dokázala, že umí psát z pohledu dítěte tak, že je příběh velmi uvěřitelný a stejně tak i jeho chování a pocity.

Čtenář s hrůzou společně s malým chlapcem prožívá ztrátu jeho nejlepšího přítele – ačkoliv se jedná „jen“ o hračku – a sleduje jeho zhroucení a následné oživení. V tuto chvíli vlastně příběh teprve začíná, ale čtenář už má dávno Jacka rád a drží mu palce. Hrdina se následně vydává do Země Ztracených, což je místo, kde se opět ukázala autorčina obrovská fantazie. Velké množství různorodých postaviček, které mají v příběhu menší či větší role, vás oslní. Celý svět působí doopravdy magicky a různorodě. Jack potkává zapomenuté hračky, běžné věci z domácnosti, ale i nefyzické věci jako myšlenky a pocity.

Vánoční prasátko obsahuje vše, co by měla správná dětská knížka obsahovat. Velké přátelství, dobrodružství, magický svět, a především i nevtíravé poučení, které si čtenář z knihy odnese. Ačkoliv se jedná o příběh pro děti od osmi let, může se do knihy pustit prakticky kdokoli.

  • J. K. Rowling: Vánoční prasátko
  • Albatros, 2021
  • Překlad: Petr Eliáš
  • Obálka: Jim Field
  • 304 stran
18. července 2022, Nela Libovická