I obyčejný výprodej se může zvrtnout. Obzvlášť, když za pultem stojí Stephen King, Stephen King: Bazar zlých snů
Psát recenze na knihy Stephena Kinga je tak trochu nevděčná práce. Vždyť tento americký spisovatel dokázal za svou bohatou kariéru vše, co bylo jen trochu možné. A už dávno neplatí jen za mistra hororu. Spousta jeho děl se stala ve svém žánru klasikou. Krom toho má King i velmi nadaného pokračovatele. Nebyl by tedy teď ideální čas na odchod do důchodu?
Naštěstí se zdá, že Stephen King slovo důchod neuznává. A k výrazu „odejít na odpočinek“ by si nejspíš dovedl napsat správně syrový příběh. Ostatně jak sám přiznává v úvodu své nejnovější sbírky povídek, píše hlavně pro radost. Shodou okolností je jeho radost spojena nejen s žebříčkem bestsellerů a honoráři, ale hlavně se zástupy spokojených fanoušků. A i když se mistr ve svých současných prózách stále častěji zamýšlí nad stárnutím a nad smrtí (jako například ve výtečném románu Revival), pořád je to ten starý dobrý milovník lidské temnoty a v realitě ukotveného nadpřirozena.
Stephen King v pěti bodech
- Narodil se 21. 9. 1947 v Portlandu ve Spojených státech.
- Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, ale protože dlouho nemohl najít práci, psal povídky do pánských časopisů.
- Debutoval v roce 1973 románem o telekineticky nadané středoškolačce Carrie.
- Některá svá díla psal pod pseudonymem Richard Bachman.
- Mnoho jeho prací bylo zfilmováno, například Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či Pytel kostí.
Hned v jedné z prvních povídek, Batman a Robin mají spor, se King zblízka podívá na některé méně příjemné aspekty stárnutí. Hlavní hrdina této povídky pravidelně vozí svého těžce nemocného otce na oběd do oblíbené restaurace a jen bezmocně pozoruje, jak starého pána postupně opouští smysly. Jenomže co se může jevit jako poslední, trochu nedůstojné roky před smrtí, to za jistých okolností dokáže zachraňovat životy.
O smrti je ostatně i další text, Duna. Tady jde v podstatě o jednoduchý příběh popisující záhadnou písčitou dunu, na níž se vždy objevují jména těch, kteří mají brzy zemřít. Avšak pečlivou volbou slov a výtečnou gradací dokáže autor téměř dokonale odvést pozornost od pointy, které by si většina čtenářů jinak okamžitě všimla.
Je pravdou, že King poslední dobou o smrti velmi rád přemýšlí. Ve zmiňovaném románu Revival se fanatický kněz touží podívat na tajemství posmrtného života a řádně přitom vyděsí všechny optimisty. Povídka Posmrtný život nabízí zase jiný pohled na situaci po posledním vydechnutí. Hlavní hrdina, William Andrews se po svém úmrtí ocitne na zcela nečekané místo a namísto věčného utrpení (případně nekonečné blaženosti) dostane tu nejméně pravděpodobnou otázku ze všech. Chce si to celé zopakovat? Jenomže odpověď není pochopitelně zase tak snadná, jak mohou čtenářské znalosti o reinkarnaci napovídat.
Obsah sbírky Bazar zlých snů
- Míle 81
- Premium Harmony
- Batman a Robin mají spor
- Duna
- Zlý chlapeček
- Smrt
- Kostnice
- Morálka
- Posmrtný život
- Ur
- Herman Wouk stále žije
- Pod psa
- Blokáda Billy
- Pan Mňamka
- Tommy
- Zelený bůžek agonie
- Ten autobus je jiný svět
- Opilé rachejtle
- Nekrology
- Letní bouře
A aby té smrti nebylo málo, je tady i Pod psa, krátká povídka s očekávatelným koncem, v níž marketingový mág řeší, co všechno je ochoten udělat pro to, aby zachránil svou manželku ze spárů smrtelnosti. Přestože postupuje přesně podle zkušeností ze své profese a navzdory jasnému závěru, má tato jednohubka své kvality.
Jako trocha vzpomínání na brilantní román To působí Zlý chlapeček, pojednávající o tajemném zlomyslném dítěti, které se rozhodlo zničit život jednoho nešťastného muže. Ač jsou i ostatní Kingovy krátké prózy obsažené v tomto sborníku výtečné, Zlý chlapeček vzbuzuje nostalgii po starých dobrých personifikacích čistého zla tak mocně, až nejeden čtenář zatouží po románové verzi.
Pro milovníky moderních technologií pak má Stephen King nachystanou povídku Ur. Ta popisuje, co všechno se může stát, když si učitel anglické literatury objedná Kindle a dostane verzi, která mu umožňuje stáhnout si literární díla z alternativních realit. Komu by se totiž nelíbilo přečíst si další díla Shakespeara, Hemingwaye a dalších velikánů? Ovšem je třeba mít se na pozoru, neboť každé porušení vesmírných zákonů je po zásluze potrestáno.
Všech dvacet krátkých prozaických útvarů dokazuje, že Stephen King ještě stále má v rukávu nějakou tu tajemnou kartu, s jejíž pomocí dokáže zaujmout. Byť svými povídkami mimoděk dokazuje, že je spíše mužem objemných románů, při nichž může lépe uplatnit svůj smysl pro detail a poutavé vykreslení historie hlavních postav, přesto je Bazar zlých snů skvělou volbou pro inspirativní čtení. Vždyť v podání mistra Kinga to všechno vypadá tak jednoduše.
- Stephen King: Bazar zlých snů
- Pavel Dobrovský – Beta, 2016
- Obálka: Nicolas Obéry a Michal Kuba
- Překlad: Linda Bartošková
- 471 stran, 399 Kč (v eshopu Fantasye již za 359 Kč)