Hrobníci versus záhrobníci aneb Krumpáč a motyky opět v akci, Zbyněk Holub: Hrobnické historky (Krumpáč a motyky 2, Asterion)
Na hřbitově už není věčný klid. Už tam není ani klid dočasný. Hrobnické komando ve složení Uřvanej Chlíst, Ragli, Tichý oheň a Jednooký Rum opět vyráží do akce, a všichni, kdo se jim postaví do cesty, by si měli začít kopat hroby raději sami – ušetří tím téhle podařené partě práci a sobě čas.
Pokud jste již četli některé knihy ze světa Asterionu, nebude pro vás čtveřice mužů s kořalkou a nářadím žádnou neznámou. Jejich první, spíše okrajový, výskyt byl zaznamenán v povídkové knize Kaat, a následně dostali hlavní roli v Krumpáči a motykách. Nejnovější přírůstek s názvem Krumpáč a motyky: Hrobnické historky zřetelně ukazuje spisovatelské zrání Zbyňka Holuba.
Dvousečná zbraň
Každá změna má své odpůrce i příznivce. Příběhy party ze hřbitova byly vždy především zábava říznutá akcí. A právě oblast zábavy utrpěla v nové knize dosti vážnou ránu – jako relativní nováček si mohl Holub dovolit mírně „ošidit“ řemeslné zpracování a naservírovat porci ne(s)vázané zábavy. Příběh tak dostal trochu na frak, ale zábavnost tyto nedostatky bohatě vynahradila. Hrobnické historky jakožto výplod již renomovaného hráče ukazují čtenáři mnohem přívětivější tvář v oblasti čtivosti a konzistence jednotlivých příběhů; zároveň však jako by se autor, když už umí dobře psát, bál rozbourat onu oku lahodící formu jakýmkoliv vtipem, který by mohl být byť jen trochu „přes čáru“ čtenářského vkusu.
Naštěstí zůstává nedotčen druhý pilíř – akce. Té si v knize čtenáři užijí do sytosti a je jedno, jestli jsou v roli rubaných lidé, duchové, monstra nebo cokoliv jiného. Pokud trochu znáte hlavní postavy, pak víte, že každá z nich má nějakou utajenou superschopnost, kterou v hodině nejtěžší vybalí a uštědří tím nepřátelům další krutou lekci. Ke cti autora slouží fakt, že se superschopnostmi příliš neplýtvá, a tak staříci s krumpáči zvládnou většinu bitek jen a pouze vlastními silami.
Podivuhodné příběhy, podivní hrdinové
Hrobnické historky jsou sbírkou povídek propojenou hlavními postavami. Holub se tak vyhýbá hluchým místům a kniha celkově působí „našlapanějším“ dojmem. Každá z povídek je sama o sobě poměrně jednoduchým příběhem; bylo by však naivní čekat cokoliv jiného, protože kniha si v tomto ohledu na nic nehraje a nemá ambice být něčím víc než jen zábavnou a odpočinkovou četbou. Přesto, všechny slibně rozjeté zápletky jsou ukončeny až moc jednoduše a mnohdy bez nápadu.
Zbyněk Holub v pěti bodech
- Zbyněk Holub, známý též jako Zbyněk Kučera Holub, či též Gilgalad, se narodil v únoru roku 1980 v Českých Budějovicích.
- Jeho jméno je spjato především se světem Asterionu, do kterého začal přispívat svými díly roku 2000. Je tvůrcem sedmi herních modulů z tohoto světa. Kromě toho se podílel i na herních příručkách pro Dračí doupě Plus.
- První knihu ze světa Astrionu publikoval v roce 2007 (Kaat), od té doby přispěl do několika nejen asterionských sborníků.
- Na svém kontě má i pohádkovou knihu Pohádky kocoura Kostičky.
- V roce 2013 stvořil Holub i příběh z cyklu Agent JFK – třicátý díl s názvem Přežít.
Další polovičatou práci odvedl autor i na postavách. Čtveřice hlavních hrdinů má být podána spíše jako antihrdinové – zmatení dědci, co holdují alkoholu a nemají pro ránu nikdy daleko, prostě nejsou ti správní „klaďasové“. Snaha o toto pojetí je však podkopávána jejich (zřejmě nezáměrnou) roztomilostí. Navíc většina tajemství o pozadí a schopnostech hrobníků již byla vyzrazena v minulé knize a v Hrobnických historkách se postavy nikam neposunují; několik střípků z minulosti je sice odhaleno, ale to nestačí na to, aby se změnil pohled čtenáře na podivnou čtveřici.
A ještě jeden drobný postřeh. Holubův styl psaní sice doznal výrazného posunu k lepšímu, stále však postrádá větší množství popisů, aby si čtenář mohl některé postavy a scény vizualizovat. Naštěstí vše zachraňují ilustrace, které tento problém pomáhají eliminovat.
Do světa Asterionu přibyl další střípek. Pobaví, nejspíš nenadchne, ale v žádném případě neurazí. Kvarteto z místa věčného odpočinku získává pevné obrysy a kotvy v tomto rozlehlém fantasy světě. A pokud Hrobnické historky udrží i v dalších dílech nastolený trend kvalitativního vzestupu (na což mají potenciál), budou zajisté mizet z pultů knihkupectví závratnou rychlostí.
- Zbyněk Holub: Hrobnické historky (Krumpáč a motyky 2, Asterion)
- Mytago, 2012
- obálka: Jan Pospíšil
- 288 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 233 Kč)