Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Hrdinové v důchodu, Tad Williams: Koruna z čarodřeva – svazek první a druhý (Poslední král Východního Ardu 01)

Williams Tad: Poslední král Východního Ardu 01 - Koruna z čarodřeva

Uznávám, že poslat nejznámější hrdiny do důchodu na první pohled nezní jako skvělý marketingový tah. Tad Williams se rozhodl, že zkusí přijít s titulem, který sleduje hrdiny minulé ságy už v období za zenitem. Pokud byl první příběh o tom, jak se z kuchtíka stane hrdina, tak tady je to o tom, jestli se ze starého krále může znovu stát hrdina.

Na první pohled situace není špatná, přece jenom se svět zachraňuje lépe z pozice vládce Vznešené ochrany než pomocníka v kuchyni, ale i tak král Simon rozhodně nemá na růžích ustláno. Fyzicky už to samozřejmě není ono, a tak těžkou práci budou muset nést na svých bedrech jiní, to se rozumí samo sebou. Mnohem horší jsou ale pro většinu hrdinů šrámy, které si nesou na duši – nenaplněné ambice, kontrast mezi heroickou pověstí a realitou nebo ztráta milovaného syna. A nepomáhá ani následník trůnu princ Morgan, jenž se místo vladaření zaobírá spíše alkoholismem a poflakováním se svými kumpány.

Navíc ani samotná Vznešená ochrana se nenachází v nejlepší formě a musí se potýkat s vnitřními rozpory mezi královstvími, s intrikami v Nabbanu, s ambiciózním králem Hughem, jehož milenka koketuje se zapovězenou temnou magií v Hernystiru, a vře to i na pláních mezi nomádskými Thrithingy. Kromě toho ubývá spojenců, v Rimmergardu zemřel další hrdina staré války a Sithové (varování pro fanoušky Star Wars – tady jsou Sithové opravdu ti hodní), tajemní spojenci z minulosti, mlčí a dělají se ještě tajemnějšími než kdy dřív. Naopak na severní hranici je až příliš živo. Čím dál tím častěji se objevují zkazky o probuzení Hikeda´ya, obrů a dalších bytostí, které se velmi rychle staly bájnými, i když ještě před nedávnem pustošily království lidí. Co naplat, lidé mají krátkou paměť, zvlášť, co se špatných událostí týká.

V zásadě jinak čtenáře nic překvapivého nečeká, nějaké zásadní převraty a posouvání hranic žánru epické fantasy rozhodně nečekejte, alespoň ne na počátku celé ságy. A neočekávejte samozřejmě ani žádné zásadní posuny v ději, přece jenom jde o seznamovací úvod, kde je potřeba představit všechny postavy a jejich dějové linie, kterých rozhodně není vůbec málo. Navíc se do děje musí dostat jak noví čtenáři, tak je nutné zároveň dodat fan service těm obeznámeným se staršími příběhy Williamse, ukázat, co všechno se od minula změnilo a proč. Naštěstí Tad Williams patří mezi velezkušené autory a velmi dobře ví, jak na to. Proto těch prvních pár set stránek uplyne jako voda, ačkoli když se za knihou zpětně ohlédnete, zjistíte, že se příběh plus mínus nikam nedostal. Ale to tak nějak patří k žánru.

Napříč tomu drobné osvěžení ve stylu vyprávění přece jenom Williams nabízí. Zaprvé příběh přináší již zmiňovaný pohled na hrdiny za zenitem. Za druhé pak autor buduje několik linií, ve kterých lze sledovat příběh i z perspektivy „těch zlých“.

Úvodní dvousvazkovou Korunu z Čarodřeva tak lze shrnout jako ukázkové entrée do zajímavého světa epické fantasy. Oba tituly jsou dobře napsané, dokáží čtenáře vtáhnout do děje, ale zároveň nepřináší nic převratného. Hodnocení tak osciluje někde mezi od příjemného závanu nostalgie po trochu trpkou zastaralost. Pro příznivce klasické epické fantasy určitě vítaný přírůstek do sbírky, pro fanoušky Williamse a staré trilogie povinnost, ale jinak kniha žádné velké ambice nemá a čtenáře hledající originalitu a inovativní přístup k žánru patrně příliš neuspokojí. Přestože základní premisa sledování osudů hrdinů za zenitem je sama o sobě zajímavá, v konečném důsledku nehraje zásadnější roli, a nakonec tak vše poměrně snadno zapadne do obrazu typického představovacího dílu epické ságy. Rozhodně neexistuje žádný důvod, proč ságu Poslední Král Východní Ardu zatracovat, ale její opravdové kvality ukážou až následující díly.

  • Tad Williams: Koruna z čarodřeva – svazek první a druhý (Poslední král Východního Ardu 01)
  • Laser, 2021
  • Překlad: Dana Krejčová
  • Obálka: Adam Auerbach, Michael Whelan
  • 448 stran a 472 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
11. listopadu 2022, Jan Červenka

Poslední král Východního Ardu 01 - Koruna z čarodřeva (kniha první)

Poslední král Východního Ardu 01 - Koruna z čarodřeva (kniha první)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč

Poslední král Východního Ardu 01 - Koruna z čarodřeva (kniha druhá)

Poslední král Východního Ardu 01 - Koruna z čarodřeva (kniha druhá)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč