Howardovi Tygři moře ohrožují Britské ostrovy, Robert E. Howard: Tygři moře
Conan je vlajkovou lodí flotily sveřepých hrdinů ovládajících žánr sword and sorcery, pod velením slavného admirála Roberta Erwina Howarda. Jenže Conan není jediný, kdo brouzdal po širých mořích a vesele olupoval kupce a zachraňoval sličné děvy. Mezi Tygry Moře patří hrdinové této sbírky, v jejichž čele stojí Turlough O‘Brien a Cormac MacArt.
Ne, že by na jméně či původu ostatních hrdinů nezáleželo, ale v konečném důsledku je to jedno. Skotský psanec, irský pirát nebo zapomenutý člen poslední římské legie, všichni jsou v podstatě stejní. Nebojácní bijci, plní nezřízené divokostí barbarských národů, jejichž dominantním rysem je mávání mečem, ale kteří se nebojí použít svůj lstivý rozum. I když s tou lstivostí to nebude tak žhavé, protože všechny finty nakonec zklamou a nevyhnutelně vedou k bitvě. Naštěstí, protože bez máchání mečem by to prostě nebylo ono. Přestože ve sbírce najdete hned několik hrdinů, skoro to ani nepostřehnete. Budou se vám plést, ale kupodivu to nebude vůbec vadit, protože o ně osobně tady nejde. V jistém smyslu je tady hlavní hrdina jen jeden – archetyp divokého a hrdého válečníka, zosobňujícího to nejlepší ze své rasy/národa.
Jejich zcela zaměnitelné charaktery rozhodně nejsou autorovým hlavním trumfem. Naopak, vše je podřízeno tomu, aby Howard mohl vyprávět svůj Příběh. I ten se sice konec konců taky v povídkách neustále opakuje, stejně se ale čtenář nedokáže odolat síle vyprávění. Ta síla tkví v dědictví dávných národů, nepokořených jejich těžkých údělem v dějinách. Ať už jsou to divocí Piktové, krutí saští nájezdníci nebo vikingové z ledového severu, jde vždy o národy plné hrdosti a síly. Jen jejich nezdolný charakter je neustále nutí nepodvolit se postupující civilizaci a pohodlí jejích výdobytků.
A je nutno přiznat, že Britské ostrovy úplného počátku středověku jsou ideální kulisou pro takovéto příběhy – Howard prostě nemohl vybrat lépe. Ale rozhodně nejde o pokusy o historickou fantasy, tady jde opravdu jen o pozadí pro typické Howardovy příběhy. Howard se rozhodně s historií nepáře, používá jen to, co se mu hodí k budování atmosféry, a tak si se studiem moc nelámal hlavu. Samozřejmě to většinou příběhům ani v nejmenším neškodí, ale občas je to až úsměvné – třeba jako vikingové v rohatých helmicích.
V několika málo výjimkách, kdy Howard odbočí od svých zažitých schémat a rozhodne se vyprávět svou verzi mytologií bájných britských národů, čtenáře nicméně smích rychle přejde. A okamžitě ho vystřídá mrazení v zádech, protože to vyprávění má hloubku. Ne ve smyslu propracovanosti a komplikovanosti, ale spíše hloubku emociální. Zasáhne to nějakou hluboko zasunutou část nevědomí, část, která vypadala dávno ztracená a pohřebená nánosy věků a vývoje civilizace.
Pokud si chcete přečíst takovou specificky jungiánskou fantasy, tak hurá na Howarda. Pokud vás archetypy netáhnou tak taky nemusíte zoufat – pořád je tady dost máchání mečem, sličných děv a nebojácných hrdinů, aby to vystačilo na několik hodin pořádné zábavy. Žádný div, že se Tygři moře dočkali již několikerého vydání.
- Robert E. Howard: Tygři moře
- Laser-books, 2015
- překlad: Michael Bronec
- autor obálky: Boris Vallejo
- 296 stran, 219 Kč (v e-shopu Fantasye již za 197 Kč)