Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Holky někdy koušou, zvlášť když mají upíří tesáky ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Holky někdy koušou, zvlášť když mají upíří tesáky, Chloe Neill: Holky někdy koušou (Upíři z Chicaga 1)

Neill Chloe: Holky někdy koušou

Merit bývala obyčejnou svobodnou vysokoškolačkou s despektem vůči upírům a nadpřirozenu. Nevycházela s rodiči, měla ráda svého dědečka a spolubydlící Mallory. Jedné noci ji napadli. Nic moc se nezměnilo. Až na to, že je z ní teď upírka, z Mall čarodějka a z dědečka ombudsman pro nadpřirozeno. Život dívkám komplikuje magie, zástup sexy ctitelů a vrah.

Ctitele, tedy spíše ctitelky, specifického žánru paranormálních romancí jistě potěší zjevení další literární série. Má ji na svědomí Chloe Neillová, jež stvořila novou krvesajnou hrdinku, která má zatím víc problémů s upířím kodexem, než s hrozící válkou. Upíři z Chicaga jsou přecpaní neodolatelnými upíry, vlkodlaky, čaroději a dalšími nadpřirozenými chlápky k nakousnutí.

Upírkou proti své vůli, ale nakonec docela s potěšením

Merit je doktorandka s nevyřešenými rodinnými vztahy a mizerným osobním životem, která žije s kamarádkou Mallory a kterou zatím trápí jen škola. V kampusu ji ale přepadne vraždící upír, a kdyby ji druhý nepřeměnil v krvesaje, byla by zemřela. Tak se zrodila Merit, rebelská upírka s neodolatelnou chutí vytáčet zejména Ethana, svého zachránce a pána upířího Domu. Jenomže to není jediná emoce, kterou k ní chová, a city jsou asi vzájemné.

Upíří Mistr však není jediný, kdo chce prostořekou mladou ženu získat. Ethan ji na pozadí vyšetřování dalších pozval do postele a ostrouhal. S ním Merit, na rozdíl od zamilované Mall, kterou do magie zasvěcuje sexy čaroděj, žádný happyend nečeká. Kromě zabijáka ji navíc ohrožuje i potenciální válka upírů.

Silné ženy mohou porazit slabý příběh

Další americká autorka využívá aktuální obliby upířích hrdinů i paranormálních témat a čtenáři určitě nemají nic proti. Chloe Neillová zkompilovala velkou většinu námětových linií, jež se v žánrové literatuře vyskytují. Představila svéhlavou, poněkud rozháranou a silnou hlavní hrdinku Merit, která se stává středem pozornosti všech. Jistě, protože koho by asi bavilo číst o skutečné knihomolce, co bydlí u rodičů a čeká na svatbu s otcovým koncipientem?

Hlavní postavě náhoda změní život a musí se s touto skutečností nějak vyrovnat. Naštěstí má k ruce nekonvenční, statečnou a neochvějnou přítelkyni. Ta se o magii a paranormálno, samozřejmě pouhou shodou okolností, nejen zajímá, ale objevuje v sobě silné vlohy k ovládání magie.

Chloe Neillová v pěti bodech

  1. Narodila se a vyrůstala na americkém jihu, nyní žije na Středozápadě.
  2. Když nepopisuje Meritina a Lilyina dobrodružství, ráda peče nebo slídí na internetu po dobrých receptech a skvělém grafickém designu.
  3. Při zdravém rozumu ji udržuje trávení času s jejími chlapci – nejoblíbenějším fotografem, jejím manželem a jejich psy Baxterem a Scoutem.
  4. Je členkou skupiny Science Fiction & Fantasy Writers of America a Romance Writers of America.
  5. Kromě série Upírů z Chicaga tvoří i další cyklus s názvem Dark Elite, za něž získala ocenění bestseleristky New York Times a USA Today.

Hlavní hrdinka také musí mít, kromě paranormální schopnosti i další tajemný benefit. Upír je fajn, ale upír a dědička finančního impéria či nestandardních politických konexí je lepší. Co vedlo Ethana k domněnce, že je mimořádná (kromě toho, že je mladá, vzdělaná, má bohaté rodiče, dědu spojeného s nadpřirozenem a je kus) se zatím neví, ale souvisí s tím i její nevídaná přitažlivost. Dále je třeba vytvořit ústřední mileneckou dvojici, která je identifikovatelná již od prvních stránek, a pěkně jí zatopit. Tu se objeví sok v lásce, onde sokyně nebo lež, osočení či nedorozumění.

Podobné je to i s nejrůznějšími nadpřirozenými postavami, které mají příběh ozvláštnit a dodat mu dynamiku. Kde je upír, objeví se zanedlouho vlkodlak a následuje ho fae s čaroději v těsném závěsu. Je to logické a prověřené spojení bytostí z mýtů a legend. Upíři, vlkodlaci i andělé či démoni mohou vycházet z křesťanské tradice a krvesajové, kožoměnci či fae zase z jiné, takže by někoho mohlo překvapit, když se všechny tyto bytosti pohybují mezi lidmi najednou a bez nějakého vysvětlení.

Opakované vtipy potřebují převléknout

Zmiňované náměty, dějové zvraty a detaily jsou přirozenou i očekávanou formou vyprávění těchto paranormálních romancí. Problém tkví v tom, že Chloe Neillová předem dané zápletky neokoření ničím novým, snad kromě faktu, že zdejší upíři vůbec nejsou odkázáni na krevní dietu. Knize by mohlo pomoci akční a dynamické líčení, v románu Holky někdy koušou se ale nic podobného příliš často nevyskytuje.

Přes uvedené neduhy se však nedá říci, že by kniha nudila nebo se nedala číst. Fanoušci paranormálních romancí si přijdou na své určitě, už jenom kvůli sympatickým hrdinům. Příběh sice není určen ctitelům drsné akce, při níž v úvodu nasednou na horskou dráhu adrenalinu, jíž opustí až v závěru. Jistě by se ale dal doporučit něžnější části čtenářstva, možná později narozené. Přestože by totiž obě hlavní hrdinky měly být vysokoškolačky blížící se třicítce, často se zdá, že jim je o deset let méně.

Poklidné tempo románu ovlivnil i děj knihy, v němž se čtenáři s hlavními postavami a prostředím teprve seznamují. Kniha líčí jen několik prvních dnů hlavní hrdinky v kůži upíra a kromě příprav k iniciaci se v ní mnoho dalšího neděje. Následující díly proto zřejmě naberou mnohem větší spád a pořádně se zamotají.

  • Chloe Neill: Holky někdy koušou (Upíři z Chicaga 1)
  • Fantom Print, 2014
  • překlad: Petra Kubašková
  • obálka: Tony Mauro
  • 256 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 212 Kč)
25. dubna 2014, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Upíři z Chicaga 1 - Holky někdy koušou

Upíři z Chicaga 1 - Holky někdy koušou
  249 Kč