Hněv bohů: Kaneovi musí zase zachránit svět před mocným nepřítelem, Rick Riordan: Hněv bohů (Kronika Cartera Kanea 2)
Sourozencům Kaneovým se podařilo porazit hrozného ducha Sutecha, který donedávna ohrožoval celý svět. Teď učí ostatní mladé mágy v boji, magii a ostatních dovednostech. Musí se ale připravit na ještě větší boj s hadem Apopem, který chce uvrhnout svět do věčného chaosu…
K tomu, aby porazili Kaneovi zlého hada Apopa, který pomalu procitá, je potřeba najít tři kouzelné svitky, za jejichž pomoci chtějí probudit boha slunce Rea. Carter ani Sadie ale neví, kde by měli začít s hledáním a o Reovi už tisíce let nikdo neslyšel. Na záchranu celého světa mají jenom pár dní, protože pak se Apop probudí a světu už nikdy nebude pomoci. Jestli zvládnou sourozenci takový velký úkol bez pomoci bohů, je ve hvězdách.
V knize Hněv bohů je ještě víc akce, napětí a bojů než v předchozím díle. Poklidných kapitol, kde by Carter nebo Sadie odhalovali pravdu, už se najde méně, což je určitě škoda. Autor také nepsal tolik o egyptské mytologii, jak činil v Rudé pyramidě. Děj působí spíše táhle a neustálá bojovná atmosféra se stává vyčerpávající. Na druhou stranu tento díl častěji rozesměje, protože Rick Riordan má skutečně talent rozesmát čtenáře i v momentech, kdy jde o všechno.
Osudová chyba, Cartere, dát mi mikrofon na tu nejdůležitější část! Už ti ho nevrátím. Konec vyprávění je můj. Hahaha! (str. 326)
I druhý díl má představovat přepis digitální nahrávky, při které se v mluvení střídá Carter a Sadie. Čím jsou ti dva starší, tím častěji si ze sebe navzájem dělají legraci a skáčou si do řeči. Díky tomu si může čtenář často připadat, jako by doopravdy stál vedle nich a poslouchal rozhovory, které se v knize odehrávají
Když Carter a Sadie cvičí mladé mágy, čtenáři si určitě vzpomenou na tábor polokrevných z Percyho Jacksona. Jsou to ale dvě věci, které se nedají tak úplně srovnávat. Sourozenci učiní tento krok hlavně proto, aby měli armádu. Zato tábor polokrevných, do kterého jezdí Percy, funguje už mnoho let. Přesto se pár podobností s jeho předchozí sérií určitě najde. Tento fakt se ale v celkovém obrazu úplně ztratí, protože Rick Riordan opět představí celou řadu nových, podivuhodných postav, nad kterými se dá nejednou jen kroutit hlavou.
Rick Riordan v pěti bodech
- Narodil se 5. června 1964.
- Téměř patnáct let působil jako učitel angličtiny.
- Získal tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery.
- Nyní žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.
- Jeho knihy pro dospělé získaly tři nejvyšší celostátní ceny v žánru detektivek.
Sadie slaví své čtrnácté narozeniny a Carter už oslavil své patnácté. Kdyby čtenář vypustil fakt, že jsou oba obdařeni krví egyptských faraonů a mají nadpřirozené schopnosti, jsou to úplně obyčejní teenageři. Dokonce si našli čas na řešení problémů se svými prvními vztahy. Carter je zoufalý z krásné Ziy a kolem Sadie se motají dva krasavci, kteří mají bohužel až moc společného se smrtí.
Stejně jako první díl je Hněv bohů psán spíše pro mladší nebo pro milovníky mytologie. Hieroglyfy, které se chvílemi objevují, skvěle doplňují příběh a čtenář si díky perfektně vytvořené atmosféře připadá úplně pohlcený. Závěrečný díl s názvem Poslední bitva už vyšel, tudíž získávají čtenáři možnost se ještě naposledy setkat s Carterem, Sadie a ostatními hrdiny i zloduchy.
- Rick Riordan: Hněv bohů (Kronika Cartera Kanea 2)
- Fragment, 2012
- překlad: Dana Chodilová
- obálka: John Rocco
- 352 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)