Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Hellboy 8 si odpočinku moc nedopřeje. Temné síly ho pronásledují i na rekonvalescenci, Mike Mignola: Temnota vábí (Hellboy 8)

Mignola Mike: Hellboy - Temnota vábí - brož.

Při ordinérní procházce ho tři čarodějnice zavedou do prokletého lesa, odkud se dostane až do matičky Rusi, jíž vládne Baba Jaga a Kostěj Nesmrtelný. Mike Mignola se vrací s postmoderním koktejlem mýtů a zkroušeného démona tentokrát poslal do staré Rusi.

Hellboy je výjimečnou postavou světového komiksu a tak trochu navazuje na přelomového Bažináče z pera Alana Moora. Obě postavy navenek působí jako monstra, po bližším seznámení se ale ukáže, že v nitru jsou dobráci. Příběhy Hellboye i Bažináče pracují s mytologií a hororem a kladou důraz na akci. V pozadí se ale vždy skrývá silný příběh o hledání identity ztraceného jedince, hlavní postava je spíš pozorovatelem, kterého unáší proud událostí. Hellboy jen o poznání víc kouří, pije a kleje.

Hellboy je synem amerického kreslíře a scénáristy Mika Mignoly. Na svět ho přivedl v roce 1993 (Hellboy: Sémě zkázy), jeho datum narození ale určil na 23. prosince 1944, kdy ho z pekla vyvolal obskurní spolek nacistů. Vzhled malého démona ale naznačuje, že se s cestou, která mu byla předurčena, nesmířil. Mohutné rohy si od dětství pevně piluje, stejně jako zálibu v civilizačních neřestech. Každý je svého osudu strůjcem.

A když ne úplně strůjcem, může osud alespoň systematicky ignorovat. To přijde vhod především v situacích, kdy se naplnění osudu rovná zkáze lidstva. Místo popíjení drinků a bafání doutníků si Hellboy užívá společnosti nadpřirozených bytostí dvojího založení: Jedni se ho snaží coby nástroj zkázy využít, druzí jako nástroj zkázy zničit. Harpyje, vodní netvoři, mořské panny, dávno mrtví, čarodějnice, kouzelníci, nacisté, víly, trolové, skřeti a upíři. Výčet připomíná spíš lexikon strašidel než komiks. Takovým chodícím katalogem mýtů bude nejspíš Mike Mignola sám.

Za pestrost magických postav může jeho vášeň pro mytologii, pohádky a lidová vyprávění. Mignola je horlivě sbírá po celém světě a šroubuje je na plot o zplozenci pekla, který odmítl být nástrojem apokalypsy. Výsledkem je elektrizující svět plný zaklínadel, proměn a kleteb, kde se realita vmžiku propadá do snu nebo halucinace. Ukázkový postmoderní přístup, koktejl mýtologie a akčního příběhu. To vše dělá Hellboye nesmírně zajímavým a zábavným čtivem.

Hellboy v pěti bodech

 • Hellboy je démon, podle filmového zpracování dokonce syn Ďáblův, a jeho pravé jméno zní Anung Un Rama, což znamná Zvěstovatel Apokalypsy.
 • Na svět byl vyvolán na sklonku druhé světové války, 23. prosince 1944, nacistickými okultisty v čele s Grigori Rasputinem, který se snažil zvrátit rýsující se výsledek války.
 • Malého Hellboye objevili Spojenci, mezi nimi byl i profesor Trevor Bruttenholm. Ten se Hellboye ujal a později založil Úřad výzkumu paranormálních aktivit a obrany (Ú.P.V.O.), kde pro svého „adoptivního syna“ připravil lukrativní a úspěšnou kariéru bijce nadpřirozena.
 • Podle komiksového Hellboye vznikly i dva filmy (2004 a 2008), které se z části natáčely v také Praze. V rámci filmových adaptací komiksů snímky patří k těm lepším.
 • Při natáčení navštívil Mike Mignola Prahu, která ho nadchla svou atmosférou a historií, a proto se rozhodl napsat povídku Pražský upír.

Mignolu jeho vášeň přivedla i k povídce odehrávající se v Praze, která vyšla v sedmém svazku Pražský upír (originál má o poznání méně pragocentrický název The Troll Witch and Others). Ten se nevěnuje osudu hlavní postavy, ale soustředí se na kratší povídky, v nichž se Hellboy vypořádává s lokálními strašidly.

Je škoda, že Mignola ruskou (potažmo slovanskou) mytologii nerozvíjí podobně jako v Pražském upírovi, kde má každá kapitola štědrý úvod věnující se jak mýtu, tak autorovým úpravám. Propracovanější scénář by přitom mohl docílit podobného efektu i v aktuální knize. Postava, o níž lze vydat stohy knih, zmizí dřív, než ji čtenáři postřehnou. O kolik přichází, se ukáže, když si Hellboy povídá s ruským domácím skřítkem. Kdo je Domovoj, napoví jeho chování i gesta.

Mike Mignola se v přitom v této knize věnuje už pouze scénáři, kresbu převzal Duncan Fegredo, který si Mignolův styl bravurně osvojil. Rozdíl není na první pohled znatelný. Opět se dočkáme silné a nekonkrétní kresby, kterou Alan Moore popsal jako „německý expresionismus říznutý Jackem Kirbim.“ A vůbec nebyl daleko od pravdy. Fegredův styl je jen detailnější, což není vůbec na škodu.

Knihu Hellboy: Temnota vábí můžete číst bez znalosti kontextu, série ale nabízí mnohem silnější a konzistentněší kousky. Pro nováčky je zmatečná, její spád ale napovídá energii a atmosféru, jíž jsou Hellboyovy příběhy protkány. O osudu pekelného hrdiny se nikdo nic nového nedozví, světla reflektorů míří na postavy ruských bájí jako Baba Jaga nebo Kostěj Nesmrtelný. I výjimečná série může mít slabší chvilky, přesto to není důvod se jim nevěnovat.

 • Mike Mignola: Temnota vábí (Hellboy 8)
 • kresba: Duncan Fegredo
 • Comics Centrum, 2012
 • překlad: Jan Kantůrek
 • brož.: 192 stran, 549 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)
 • váz.: 192 stran, 599 Kč (v e-shopu Fantasye již za 539 Kč)
7. března 2013, Ondřej Horák

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Hellboy - Temnota vábí - váz.

Hellboy - Temnota vábí - váz.
599 Kč 539 Kč

Hellboy - Temnota vábí - brož.

Hellboy - Temnota vábí - brož.
449 Kč 404 Kč