Gregg Loomis odkrývá záhadychtivým čtenářům Akta Julián, Gregg Loomis: Akta Julián
Druhá kniha Gregga Loomise je tady a zpozornit by opět měli všichni milovníci záhad, tajemství, trochu přikrášlené historie a cestování po starém kontinentu.
Hlavní hrdina knihy Langford „Lang“ Reilly se nepředstavuje českým čtenářům premiérově. K seznámení byla příležitost ve zdařilém žánrovém debutu autora Případ Pegasus. Lang Reilly je stejně jako Gregg Loomis právník, takže v knize na čtenáře čekají nějaké ty právnické kličky, vtípky a stereotypy. Stěžejní protagonista však není právník ledajaký – dřív než se mocenský poměr sil otočil a sovětské impérium se rozpadlo, byl Lang americkým špiónem ve východním Německu. Není to tedy pouze žvanil ve stylu legendární pražské lumpenkavárny, ale je to taky muž činu a knížku okoření nejedna akční scéna v podání nenápadného právníka.
K akci je rovněž nutné připomenout, že se vše odehrává v americkém stylu. A to nejen co se týče akčních scén, ale také komentářů hlavního hrdiny, kterými doprovází své dojmy z výprav po Evropě. Jak známo, USA nemá tak bohatou a mystickou historii jako starý kontinent, a tak se větší část děje odehrává zde. Jelikož se dá český čtenář charakterizovat též jako čtenář neamerický, hrozí, že stereotypy o Evropanech, které titulní postava průběžně trousí, vzbudí drobné rozpaky. Například, že Evropě si nemůže pořídit automobil každý, nebo že v evropských hotelích nejsou kvalitní sprchovací kouty. Potřeba autora svěřovat se svými dojmy z dovolenek trávených v evropských velkoměstech na důvěryhodnosti románu vždy nepřidají, na druhou stranu českého čtenáře pobaví stran naplnění stereotypů o amerických turistech.
Gregg Loomis v pěti bodech
- Americký autor zejména konspiračních thrillerů.
- Pracuje jako právník zaměřený na obchodní spory.
- Je vášnivý cestovatel. Své výpravy nejraději směřuje do Evropy a do Karibiku.
- Proslavil se knihou Případ Pegasus a její hlavní hrdina Lang Reilly pak figuruje na stránkách dalších devíti knih.
- Za spisovatelskou práci obdržel ocenění od Georgia Writers Association.
Dobrodružství tentokrát začíná ve Španělsku, kde je zavražděn bývalý kolega hlavního protagonisty, který mu zachránil kejhák ještě v dobách, kdy se ovíjely ostnatým drátem celé státy. Nejdříve to vypadá, že agent Lang v penzi na vyšetřování nebude mít čas, ale celá věc se stává otázkou života a smrti, takže je potřeba popustit páře kohoutek.
Podobně jako v první knize, i v tomto pokračování nechybí flashbacky do minulosti. Ty jsou velmi vítaným zpestřením, obzvláště, když se čtenáři omrzí zážitky z dovolené autora. Nicméně není se třeba bát, není jich přes příliš. Navzdory tomuto nedostatku má autor velmi lehký a čtivý styl, a tak čtení pěkně ubíhá. Přestože se v Aktech Julián najde více zvratů, než v předchozím díle, je vývoj děje spíše lineární. Na čtivosti to však nic neubírá, autor ví, že má dávkovat všechny své ingredience zvolna a rovnoměrně, aby se nezasekl. Výraznější novinkou je, že tentokrát příběh nezačíná jako pátrání vlka samotáře. Již od počátku se podílí na vyšetřování ženský element v podobě Langovy bývalé kolegyně špiónky a současné partnerky a německé krasavice v jednom.
Pokud knihu hodnotíme jako žánrovku ve vodách, kde nejvýrazněji zakotvil parník Dana Browna s nápisem Šifra mistra Leonarda, není příliš co vytknout. Tajemné pozadí, skandální odhalení, rychle odsýpající děj, historické pozadí – všechno je podáváno ve správné míře. Co se týče řemeslného zpracování, knížka překoná i první díl, na druhou stranu se některé motivy opakují. Pro milovníky žánru není důvod váhat, pro ostatní lze doporučit jako oddychové, doslova dovolenkové, čtivo a jistě se najdou i fanoušci hlavního hrdiny, kteří na něj po druhém díle rozhodně taky nezanevřou.
- Gregg Loomis: Akta Julián
- Mystery Press, 2017
- překlad: Kateřina Niklová
- 304 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantase již za 209 Kč)