Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
František Kotleta navštívil rok 2050. Vrátil se zkrvavený ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

František Kotleta navštívil rok 2050. Vrátil se zkrvavený, František Kotleta: Lovci

frantisek-kotleta-lovci

Půlrok se sešel s půlrokem a na pultech knihkupectví přistála nová jednohubka od Františka Kotlety. Tentokrát se jedná o čisté sci-fi, kulisami se stala Praha roku 2050 a hlavním hrdinou člen speciálních policejních sil bojující proti superpadouchům.

V roce 2050 se lidstvo naučilo vylepšit vlastní tělo pomocí implantátů natolik, že se dokážeme učinit takřka nezničitelnými a zároveň smrtícími vůči vlastnímu okolí. Naštěstí si to může dovolit stěží svrchní 1 % populace a navíc to zákony přísně zakazují. Jenže pravidla tu vždycky byla od toho, aby se porušovala, a tak musí Prahu, přelidněnou Matku měst plnou imigrantských čtvrtí, chránit speciální policejní složky. Nejsou to zrovna superhrdinové, však jejich vylepšení financuje chudý státní rozpočet, rozhodně ale stojí proti vraždícím superpadouchům.

Nedávno se ovšem hlavní hrdina Petr Mlejnek zúčastnil akce, na níž něco pořádně smrdělo. Akce, při které se objevil jeden z padouchů, jehož dávno poslal do vězení, a ke všemu ještě mnohem vylepšenější než býval. A Mlejnek z toho má teď sám problém, protože mu kdosi nahoře jde po krku.

Pro nováčky pochoutka

Nový akční román od Františka Kotlety je fajn jako vždy. Už od první akční pasáže v samotném úvodu knihy autor nastaví svižné tempo vyprávění a až do konce nezpomalí, leda na velmi krátký odpočinkový úsek, při kterém naopak buduje atmosféru a pozadí zápletky. Nudit se rozhodně nebudete, a než stihnete odtrhnout oči, budete útlé třísetstránkové knize na konci. Mnoho čtenářů, obzvlášť těch, kteří se dosud s bruntálským autorem nesetkali, si tak bude tuhle prázdninovou dávku odpočinkové literární palby bezesporu pochvalovat.

František Kotleta v pěti bodech

  1. Narodil se údajně v roce 1981 v Bruntálu. O jeho životě je známo pouze několik útržků, které obyvatelé Bruntálu sdělují pouze za tučné úplatky a zásadně šeptem.
  2. Díky konfliktu s Policií ČR se Kotleta dostal na dva roky do vězení v Heřmanicích, kde se seznámil s dílem Jiřího Kulhánka. Ihned se stal jeho velkým obdivovatelem.
  3. Pokud zrovna necestuje po světě a nehledá svoji matku, pracuje spořádaný občan Kotleta jako řezník ve svém rodném městě.
  4. Jeho bibliografie se utěšeně rozrůstá: po trilogii Bratrstvo krve (Hustej nářez, 2010, Fakt hustej nářez, 2012 a Mega hustej nářez, 2013) vyšla dvoudílná Perunova krev (2013 a 2014) a povídková sbírka Příliš dlouhá swingers party (2014), nyní následovaná samostatným románem Lovci.
  5. Mnoho pomlouvačů si myslí, že Kotleta není reálná osoba, nýbrž pouhý výplod aprílového vtípku, který vznikl na základě ukázky z neexistující knihy. Za záhadných okolností tito pochybovači postupně tragicky umírají.

Jenže v porovnání s předchozími počiny Františka Kotlety – a že jejich řádka už není tak malá, jako bývala – jde naneštěstí o počin notně vyčpělý. Autor tu pracuje s řemeslnou přesností, jakou si natrénoval dříve a kterou prokázal už v Perunově krvi či Příliš dlouhé swingers party. Střídá akční scény s oddechovými, udržuje napětí, kámen po kameni buduje zápletku. Se vzrůstající profesionalitou jeho díla však ztratil na nápaditosti a šílenosti, jaké jeho knihy odlišovaly od zbytku. Ty tam jsou nevázaný sex, absurdní originalita, obscénní (a přesto perfektně šednoucí) hlášky a popkulturní odkazy – v Lovcích se všech najde jen minimum a ještě k tomu pěkně vyčichlých. I sama zápletka, byť výborně budovaná, smrdí jako klišé na sto honů a slouží jen jako pohon pro neustálou akci, která rovněž postupem času ztrácí šťávu.

Kdo spasí Lovce?

Zachránit by celou knihu mohly například postavy. Žel bohu, ani ty ovšem trn z autorovy paty nevytrhnou, naopak spíše přitíží. Jedna jako druhá jsou nebezpečně archetypální a charakteristika každé z nich by stěží překročila jeden řádek. Dokonce i hlavní hrdina je čtenáři sympatický jen tak nějak z principu, protože vypráví celý příběh ich-formou. Paradoxně nejvíc tak zaujme znuděná a ne zcela podstatná Zevla, která si ve své odtažitosti uchová jisté kouzlo tajemna. V plejádě průměrnosti upoutá také záporačka Krvavá Máří, jež svými superschopnostmi připomene ty lepší Kotletovské dny.

Zcela nejzajímavější je tak na celých Lovcích kupodivu svět, v němž se kniha odehrává. František Kotleta tu představuje skrz naskrz zajímavou multikulturní Prahu, kterou zaplavilo několik mnoho vln migrantů, až tu najdeme svérázný Romotín či sunnitskou a šíitskou čtvrť. Pobaví i záblesky z minulosti, která čtenáře v roce 2015 teprve čeká, v níž se například z východního Slovenska stala velká díra po bombě. V neustálé akci sice není na detailnější využití kulis větší prostor, nicméně jsou to právě ony, které člověka vytrhnou z letargie a zamrazí tím, jak moc reálné možná jednou budou.

Řemeslně za jedna

František Kotleta ve své nové knize jednoduše vzal osvědčenou zápletku, osvědčené archetypy a za pomoci svého nesporného literárního umu vytěžil na dřeň aktuálně oblíbené téma komiksových superhrdinů. Je to čtivé a příběh uplyne rychle, ovšem v porovnání s předchozími knihami jde o silné zklamání. Řemeslně tedy za jedna, ve všech ostatních kategoriích (s výjimkou prodejů) jsou však Lovci propadák.

  • František Kotleta: Lovci
  • Epocha, 2015
  • obálka: Piotr Cieśliński
  • 304 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
5. září 2015, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lovci

Lovci
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč