Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Forgotten Realms: Být sluhou či otrokem, to je oč tu běží! ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Forgotten Realms: Být sluhou či otrokem, to je oč tu běží!, R. A. Salvatore: Služebník krystalu (Žoldáci 1)

Salvatore R. A.: Žoldáci 1 - Služebník krystalu

Knihy R. A. Salvatoreho jsou pro mnoho čtenářů úzce spjaty s drowem Drizztem do Urdenem. Svět Forgotten Realms (nebo Ztracených říší, chcete-li) je však mnohem širší, a tak se Salvatore rozhodl, že je čas dát prostor i jiným hrdinům než temnému elfovi a jeho družině. Služebník krystalu díky tomu nabízí čtenářům nový, svěží úhel pohledu na postavy známé z předchozích knih.

Bez bázně a hany sáhl Salvatore mezi nesmiřitelné nepřátele svého obvyklého hlavního hrdiny. V hlavní roli se ocitá drow Jarlaxl, prohnaný žoldák, který drží ve svých rukách pevně nitky místního podsvětí. A v jeho službách si vydělává na svůj chleba jeden z nejlepších lidských nájemných vrahů – Artemis Entreri.

Jarlaxlova situace se však zcela obrací v momentě, kdy získá do svého vlastnictví mocný magický krystal. Ačkoliv v drowovi samém budí krystal dojem oddaného služebníka, skrytě jím manipuluje, a pomocí jemného, ale vytrvalého psychického nátlaku, ho nutí činit rozhodnutí, která se příliš nezamlouvají ostatním hlavám podsvětí. Netrvá dlouho, a vzpoura je na spadnutí. Entreri tak stojí před nelehkou volbou – přidá se na stranu prohnaného vůdce, který má vždy v zásobě spoustu triků na pokoření svých nepřátel, nebo na stranu vzbouřenců?

Hrátky s postavami

Služebník krystalu je ve světě Forgotten Realms poměrně specifické dílo – není prvoplánově zaměřeno na akci, i když ani v tomto případě jí Salvatore rozhodně nešetří. Hlavní náplní jsou totiž intriky, boje o moc, nečisté zákulisní praktiky a hledání spojenců, přičemž celý děj stojí na vztazích mezi postavami. Entreri se ocitá v situaci, kdy mu drowové dají pocítit, že je pouhým člověkem, který, přestože je elitním zabijákem a může se mnohým z nich směle rovnat, pro ně nemá žádnou cenu; a tak je i on nucen hledat v nejistých dobách spojence. Brzy se však ukáže, že při rozhodování musí nutnost zvítězit nad rozumem, a že jeho touha po spojencích může být opětovaná od zcela nečekané osoby. Zlá doba vytváří různá bizarní spojenectví, a proto do hry vstupuje i česač myslí (mindflayer) a další dva mocné magické artefakty. Klíčové jsou v boji o ochrannou ruku především motivy jednotlivých postav – od touhy po moci, přes snahu získat magický artefakt až po holé přežití.

R. A. Salvatore v pěti bodech

  1. Robert Anthony Salvatore se narodil 20. ledna 1959 ve městě Leominster ve státě Massachusetts (USA). Na vysoké škole studoval anglistiku.
  2. První rukopis s názvem Ozvěny čtvrté magie publikoval v roce 1982.
  3. Později se proslavil díky knihám ze série Forgotten Realms (Ztracená království) a především díky dílům s hlavním hrdinou Drizztem Do´Urdenem, temným elfem, který stojí na rozdíl od svých soukmenovců na straně dobra. Příběhy z tohoto cyklu dosáhly počtu třiceti knih. Jeho knihy se dostaly až na seznam bestsellerů New York Times.
  4. Kromě toho si odskočil ve dvou knihách také do světa Star Wars (mimo jiné sepsal podle filmové předlohy román Klony útočí) a zpracoval klasický motiv Tarzana (Tarzan: The Epic Adventures). Je podepsán i pod mnoha dalšími knihami.
  5. Salvatore je také tvůrce příběhu počítačové hry Forgotten Realms: Demon Stone, která byla vydána roku 2004 na platformy PS2, XBOX a PC.

A právě magické artefakty jsou dalším pilířem celého příběhu. Mezi nimi a jejich majiteli se rozehrává hra o to, kdo bude pouhým služebníkem a kdo vládcem. A vzhledem ke schopnosti působit skrytě na své okolí i na majitele samotného mají artefakty nepopiratelnou výhodu – ve svých nositelích však mají důstojné soupeře.

Milý deníčku

Je naprosto nepochopitelné, že i v knize, ve které je o Drizztovi pouze několik zmínek, jsou kapitoly proloženy několika útržky z jeho deníků. Tyto útržky se navíc příliš nehodí do celkového vyznění celé knihy – jejich účelem je pokusit se čtenáři pomoci zamyslet se nad tím, jak moc může korumpovat a ovlivňovat činy jedince vůči společnosti a jaký je rozdíl mezi ovládaným a ovládajícím.

Problémem je, že tato tématika je v samotném textu rozpracována mnohem hlouběji (a poutavěji), než je podáno v deníkových úryvcích.

Trochu více než oddychovka

Drizztův deníček je pohříchu jedinou „vadou na kráse“ celé knihy. Salvatore dokázal vytvořit román stojící na silných postavách, které nemají nejmenší problém utáhnout celý příběh. Navíc je zapletl do sítě intrik, ve které je těžko odhadnutelné, za které vlákno zatáhnout, aby se nezapletli ještě více. Kromě toho nabízí (mírně násilný) myšlenkový přesah pro hloubavější čtenáře s akcí jako třešničkou na dortu. Služebník krystalu je rozhodně jednou z nejpropraco­vanějších knih celého světa Forgotten Realms a je lákavým příslibem pro další díly trilogie Žoldáci.

  • R. A. Salvatore: Služebník krystalu (Žoldáci 1)
  • Fantom Print, 2015
  • obálka: Todd Lockwood
  • překlad: Kateřina Niklová
  • 288 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 202 Kč)
10. května 2015, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Žoldáci 1 - Služebník krystalu

Žoldáci 1 - Služebník krystalu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 202 Kč