Fascinující kus komiksové historie opět na pultech, Alan Moore: Swamp Thing - Bažináč 1
První sešit tohoto svazku vyšel v lednu 1984. Bylo to nějakých čtrnáct let poté, co scénárista Len Wein vymyslel postavu Bažináče v nadzemce, cestou na schůzku s vydavatelem. Bez rozpaků lze ale napsat, že právě tohle je kniha číslo jedna v děsivé sáze z mechu a kapradí.
Komiksové charaktery jsou organickou entitou, která se mění s příchodem každého scénáristy a kreslíře. Základ zůstává stejný, každý si ale svěřenou postavu vytvaruje k obrazu svému. Jenže když Bažináče dostal do rukou spisovatel a kouzelník Alan Moore, z nacucaného mechu, tlejícího listí a štiplavého bahna vyhnětl ze základu novou postavu. Redefinoval její vznik i charakter, až později se ukázalo, že ten krok měl mnohem širší význam. První vlaštovka jaro možná nedělá, ale Moorův Bažináč se stal černým havranem, který předznamenal impozantní změnu v chápání a přístupu k americkému komiksu.
Bažináč je hororová komiksová řada. Horory v polovině osmdesátých letech nebyly obrazově doslovné jako ty dnešní a děsily především neviděným a nevysloveným. Akce a výbuchy jsou ale neodmyslitelnou součástí americké komiksové produkce, takže na to vše samozřejmě dojde. Dokonce odteče nějaký ten litr krve, hrůzou zkroucené obličeje jsou obrazovým leitmotivem knihy a strach je stěžejní „postavou“ jedné dějové linky. Přes to všechno, největší horor se odehrává v mysli Bažináče.
Stoický zelenáč prožívá delirické noční můry a halucinace, Alan Moore totiž jeho mysl a lidství (jediné, co mu zbylo) ponořil do absolutní krize identity a nechal ji dlouho a bezmocně lapat po kyslíku. Bažináč se nemá čeho chytit, s každou stránkou zarůstá hlouběji a hlouběji do lůna země. Až ozvěna lidskosti, mihotavá vzpomínka na jeho zmizelý život, ho donutí vzít lidstvo na milost a zasáhnout. Protože „přichází podzim. Podzim a něco jiného. Něco temného.“
Bylo mu 31 let a byl mladým, odvážným, neotřelým a slibným autorem britského komiksu. Už tehdy se Moore ukázal jako brilantní spisovatel a jeho literární génius na stranách Bažináče vře. Neklidně bublá jako bažina, která je domovem zeleného děsu. „Aligátoři se drží u břehů; žaludky mají plné kamení a polámaných kusů želvích krunýřů,“ uvádí Moore sugestivně jednu z mnoha impozantních scén bažiny.
Jestli je kniha na něco skromná, tak jsou to texty, protože většinu odvypráví živý vizuál Stephena Bissetteho a dalších ilustrátorů. Jenže čím méně vět, tím více koncentrátu. Moore pečlivě vybírá slova a soustředěně konstruuje věty, které zní jako magické formule pronášené při posvátných rituálech. Každé slovo vibruje napětím, za což lze určitě poděkovat i skvělému překladu.
Detailní historii Bažináče se dozvíte ze štědré předmluvy Lena Weina, mimo jiné autora postavy Wolverina. Až Alan Moore ale z Bažináče smyl pachuť příšery z béčkového hororu a s přístupem pološíleného alchymisty vypěstoval komplexního literárního hrdinu, který je ztracený sám v sobě, a přesto nezanevřel na lidi, jež mu způsobili tolik bolesti. Tohle není příběh o oduševnělé příšeře z bažin, tohle je studie lidství a humanity, která se tváří jako akční komiks. Jde o fascinující kus komiksové historie.
- Alan Moore: Swamp Thing – Bažináč 1
- kresba: Stephen Bissette, John Totleben
- BB Art, 2016
- překlad: Viktor Janiš
- 232 stran, 599 Kč