Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Fantasy kniha Super 12 láká čtenáře s odlišným smyslem pro humor ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Fantasy kniha Super 12 láká čtenáře s odlišným smyslem pro humor, Michael Grant: Výzva, Past (Super 12)

michael-grant-super-12-vyzva

Michaela Granta si v Česku vzala na starost prozatím dvě nakladatelství, a to CooBoo v případě románu BZRK, a Fragment, které se ujalo dětské série Super 12. U nás je autor známější díky BZRK, jenž má být první knihou stejnojmenné plánované sci-fi série. Super 12 se ovšem vydává odlišnou cestou, kráčí si totiž ve stopách fantasy.

Uťápnutý klučina David MacAvoy, kterému kamarádi říkají Mack, si nikdy nekladl velké cíle, v životě by ho nenapadlo, že by byť jen na chvíli mohl být hrdinou. Ono se totiž není čemu divit, dvanáctiletý chlapec, kterého ovládá nejméně osm fóbií, jejichž seznam se postupně rozšiřuje, má sotva ambice dosáhnout něčeho velkého.

To se však změní ve chvíli, kdy potká tři tisíce let starého člověka jménem Grimluk, jenž mu sdělí, že je součástí tajemného spolku nazývající se Super 12. Macka pověří, aby vyrazil na cestu okolo světa, aby našel své budoucí spojence a kamarády, zbylých jedenáct dětí patřících do Super 12. Paradoxně se na tuto dobrodružnou výpravu vydává se Stefanem, jeho dosud největším nepřítelem na škole, který mu znepříjemňuje ži­vot.

Smát se či nesmát?

Michael Grant je dobrým vypravěčem a svůj um dokáže prodat, což série Super 12 dokazuje, a nebojí se tedy v různých věcech experimentovat a kombinovat. To hlavní, o co v této sérii jde, je pobavit mladého čtenáře, který si chce nejenom přečíst něco z fantasy literatury, ale také se zasmát.

Hlavním aspektem Super 12 je tedy humor, který je – mírně řečeno – zvláštní. Autor nemá strach zavést lidi do bizarních situací, jež jsou řešeny prapodivnými způsoby. Hrdinové se chovají neobvykle a jednají jinak, než by za normálních okolností jednali. Dalo by se říci, že si Michael Grant dělá v knihách srandu sám ze sebe a svého spisovatelské­ho umění.

Zde však nastává kámen úrazu, pobaví to čtenáře, či nikoliv? Ti se nepochybně rozdělí na dva tábory, a to ty, které série bude bavit a prochechtají se oběma dosud vyšlými knihami bez problémů, a ty, jež nebudou schopni Grantův humor pochopit a strávit.

Netýká se to však jen humoru, ale také dalších věcí jako koncepce celé série. Kombinace tři tisíce let starého dědy s magickými schopnostmi, záhadného jazyku vargran, přerostlých bojových sarančat Skiriti, to už je dost na pováženou.

michael-grant-super-12-past
Šílenost pokračuje

Po té, co Mack a Stefan vyhledali druhého člena Super 12, Jarrah, vydávají se do Číny vyhledat dalšího z nich. Jejich poslání se jim však snaží zkazit Paddy Trout, alias Vyšňořený železňák pracující pro Nafii, a dívka Ereskigal, dcera královny proti níž Super 12 bojuje. Tři dobrodruzi se i přes nesnáze zdárně shledávají s dalším členem této fantastické party a cíl je tak zase o něco blíž…

Kde Výzva skončila, tam Past pokračuje. Jen s tím rozdílem, že je čtenář se stylem Michaela Granta srozuměn a ten si tak dovoluje nasadit ještě vyšší otáčky, to znamená více paradoxů, více ironie, více šíleností, na jejichž zlomek mohli lidé narazit v prvním díle. Ten druhý již jede ve vyjetých kolejích, kromě nové menší zápletky pojednává o tom samém, nic víc neřeší.

Komická Super 12

Pro menší čtenáře se nejedná o žádné velké rozhodování, ti se zasmějí všemu, pro ty starší by to už však mohl být problém, a tak si musí zjistit, zda jim bude tento typ humoru sedět. A to je právě jedna velká nevýhoda série Super 12 – čtenář si ji buď oblíbí, anebo zavrhne.

Michael Grant mohl sepsat něco, co by dokázalo vzbudit zájem u většího počtu lidí, třeba klasickou dětskou fantasy bez jakýchkoliv bizarností. Takhle se čtenáři dostává do rukou cosi, co po chvíli pro svou schematičnost přestane bavit. Takhle bude pro některé komické jen to, že se autor snaží být komický.

  • Michael Grant: Výzva, Past (Super 12)
  • Fragment, 2013
  • překlad: Radka Kneblová
  • obálka: David McClellan
  • 176 + 208 stran, 199 + 199 Kč
13. září 2013, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).