Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Eliáš Sattler: Detektiv, který má nos na zločin, Vilém Křížek: Smrt má vůni inkoustu

Křížek Vilém: Smrt má vůni inkoustu

Víte, co vznikne, když zkřížíte Sherlocka Holmese a komisaře Rexe? No přece Eliáš Sattler, soukromý detektiv z dílny debutanta na literárním poli Viléma Křížka. Pokud máte rádi detektivky, zbystřete!

Možná vás překvapí ona neobvyklá kombinace známých „detektivů“. Proč právě Sherlock Holmes je relativně jasné – i Sattler je poměrně excentrický a náladový, dokáže využít svých dedukčních schopností a navíc má pomocníka v Adamu Křížkovi, což je další drobná paralela se světoznámým detektivem. Ale proč zrovna komisař Rex? Odpověď je nasnadě: Sattler disponuje skvělým čichem, který mu mnohdy vypomůže při řešení zapeklitých případů.

Na první dobrou

Jak bylo zmíněno výše, představuje kniha Smrt má vůni inkoustu pro Viléma Křížka první autorský počin. Křížek sice není na literárním poli úplným nováčkem, neboť má za sebou poměrně bohaté zkušenosti z překladů, i když se většinou jednalo o technické překlady z němčiny.

Křížek však drží v rukou trumfy, které z jeho prvního románu dělají vskutku skvělou a velmi čtivou záležitost. První předností je věrohodnost prostředí. Autor se netají svoji zálibou v dějinách a zasazení děje do doby na sklonku rakousko-uherského mocnářství není náhodné. Aby čtenáři příliš netápali, je v doslovu dokonce vysvětleno, jak se věci mají – které postavy jsou skutečné a které naopak zcela či napůl vymyšlené.

Druhým trumfem je postava Adama Křížka. Tento muž však není autorovým alteregem, jak by se nabízelo. Eliáš Sattler i Adam Křížek jsou skutečnými doloženými historickými postavami (a Sattler byl doopravdy soukromé očko) a Křížek je autorovým dědečkem! Nyní máme všechny dílky skládačky pěkně pohromadě: celý příběh je rekonstrukcí vyprávění vycházející ze skutečných zážitků autorova dědečka. Jak však Křížek sám přiznává, většina případu je pouhou fikcí založenou na útržcích vzpomínek z dětství; rozhodně se nejedná o věrný přepis skutečných událostí.

Vilém Křížek v pěti bodech

  1. Vilém Křížek pochází z Kolína, kde žije s rodinou a dvěma dalmatiny.
  2. K literatuře má blízko: živí se jako překladatel. I když – není literatura jako literatura. Křížek se totiž pohybuje převážně v oblasti překladů odborné technické literatury.
  3. Autorova prvotina Smrt má vůni inkoustu vznikla jako pocta dědečkovi. Vyprávění o soukromém detektivovi Eliáši Sattlerovi, jehož byl pomocníkem, dovedlo Křížka k pokusu o historickou rekonstrukci těchto případů.
  4. Do knihy se promítla i autorova vášeň pro historii. Jen díky detailní znalosti dobových reálií má kniha neopakovatelnou atmosféru.
  5. Dobrou zprávou je, že Křížek v současné době již pracuje na dalším případu detektiva s velmi delikátním čichem a jeho pomocníka. Pracovní název zní: Zrada voní kaméliemi.

Z děje knihy poodhalme pouze samotný počátek. Žena objeví v šuplíku svého manžela několik dopisů. Jejich obsah ji zneklidní natolik, že se rozhodne vyhledat služby soukromého detektiva; těch však v této době není v Praze mnoho, a tak je nucena snášet výstřednosti Eliáše Sattlera. Rozhodne se však vytrvat, neboť se zdá, že tyto listy mohou způsobit mnoho problémů, které nejsou pro jejího muže, bohatého továrníka, v žádném případě žádoucí. A další temné události na sebe nenechají dlouho čekat…

Detektivní žánr výborně podtrhuje autorův styl psaní. Křížek se nevyžívá v rozvláčných popisech a jeho stručná čeština je příjemná a při čtení dobře „klouže“. Na druhou stranu se však autor dokáže zaměřit na detaily v místech, kde to děj vyžaduje. Ani po stránce technické nelze nic vytknout – příběh postupně graduje a vyšetřování samotné je založeno na postupném odhalování dílčích důkazů a stop.

Proplout mezi proudy

Literární řemeslo nabízí mnohá úskalí a prvotiny často bývají ukázkovým příkladem toho, jak si „nabít hubu“ na základních věcech. Křížek se však projevil jako nadaný muž, který se dokázal bez vážnějších problémů obvyklých základních chyb vyvarovat.

Jak jsme již říkali, kulisy děje jsou naprosto v pořádku. Autorovy znalosti jsou dostatečně hluboké, aby dokázal nejen popsat Prahu i Vídeň v daném historickém období, ale také zachytit problémy a nálady společnosti dané doby. Atmosféra na čtenáře doslova dýchá a je dotvořena i nádhernou starobyle působící obálku.

Postavy jsou taktéž zdařilé. Sattler je přesně ten typ excentrického šílence, kterého si zamilujete. I ostatní figury působí důvěryhodně, chovají se v souladu se svojí rolí a dokáží se vyvarovat nelogičností i nekonzistence ve svém počínaní. Dialogy nepůsobí toporně ani zbytečně. I tento obtížný bod zvládl Křížek více než uspokojivě!

Pointa není ani vycucaná z prstu, ani uspěchaná či dokonce hloupá – je to zkrátka výsledek pátrání nevzbuzující pochyby o logice či motivaci. Jedna z nejtěžších disciplín – a také na jedničku.

Smrt má vůni inkoustu má snad jen jedinou drobnou chybu: Sattlerův superčich. Na jednu stranu je to velmi osobitý rys, kterým vybočuje tento detektiv z řady jemu podobných. Na druhé straně tato zvláštní schopnost poslouží několikrát jako berlička, díky níž se posune při vyšetřování případu.

Vilém Křížek vtrhl na literární scénu jako uragán. Jeho prvotina Smrt má vůni inkoustu je velmi suverénně podaná detektivka, které budete věřit, a především vás bude obrovsky bavit. Mnohý čtenář si připomene případy Sherlocka Holmese, přesto je však Eliáš Sattler natolik osobitý, aby vybočil z řady. Celé vyprávění má navíc silného dobového ducha Prahy z konce rakousko-uherského mocnářství. V konečném součtu máte před sebou detektivku, kterou byste rozhodně neměli minout!

  • Vilém Křížek: Smrt má vůni inkoustu
  • Mystery Press, 2017
  • Obálka: Jan Klimeš
  • 288 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 209 Kč)
10. dubna 2018, Martin Bečvář