Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 7.7. bude v brněnském Arrakisu zavřeno z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Dvojka Resident Evil si oblékla nový, ale usedlejší háv, S. D. Perry: Caliban Cove (Resident Evil 2)

Perry S. D.: Resident Evil 2 - Caliban Cove

Resident Evil: Caliban Cove se vrací v druhém volném pokračování, aby dodalo svým příznivcům další porci akční hororové oddechovky. Na rozdíl od prvního dílu se však nejedná o román na motivy počítačové hry, ale o zcela nový příběh ponechávající autorce volnější pole působnosti. S. D. Perry iniciativně hned zpočátku výrazně oseká původní STARS team na nezbytné minimum a do dalšího souboje s hrátkami vědy posílá pouze nejmladší z nich, Rebeccu, ve společnosti zcela nových postav.

Příběh Caliban Cove začíná přibližně v místech, kde svou cestu završil první díl. Úvodní strany zdobí výstřižky z místních plátků líčící události, jež se odehrály za dveřmi tajuplného sídla Umbrella Corporation, nicméně v poněkud pozměněné a cenzurované podobě. Někdo se zajistil o to, aby do médií nepronikly všechny informace, a přeživší hrdinové z hořkostí zjišťují, že je po návratu nečeká červený koberec ani místní dětský sbor.

Místo toho jim začínají na paty šlapat jejich vlastní zaměstnavatelé, kteří chtějí jediné svědky hrůzných událostí nadobro umlčet. Naštěstí tento radikální přístup nesdílí všichni a do hry tak vstupuje kapitán David Trapp, aby shromáždil poslední nezkorumpované členy STARS a pomohl na světlo světa přinést pravdivé informace o nekorektních aktivitách ďábelské koorporace. A kde lépe začít s hledáním než v podezřelém pobřežním komplexu, kde došlo k dalšímu incidentu. Do terénu se z původních postav vydává pouze nejmladší Rebecca, zatímco ostatní členové týmu dostanou více či méně administrativ­ní úlohy.

V prvním díle čelily postavy místy až absurdním překážkám (na „hlídacího“ žraloka v zatopené laboratoři nezapomenou patrně do smrti) a poněkud otřepaným záhadám v podobě otočných knihoven. Atmosféru doplňovaly hororové prvky a krutopřísné hlášky nepříliš hlubokých, ale zato odhodlaných postav. Právě takhle zvláštní směsice šílenosti, povrchnosti, akce a nefalšované hrubosti dělala z prvního dílu Resident Evil slušnou porci zábavy. Pod podmínkou, že se pro jednou nechala mozková kůra v hibernačním stadiu.

Stephani D. Perryová v pěti bodech

  1. Americká spisovatelka, jež svými romány obohacuje kromě Resident Evilu i knižní svět Star Treku či Vetřelce.
  2. Do série Resident Evil přispěla celkem sedmi knihami, poslední vyšla ve Spojených státech v roce 2004.
  3. Třetí díl s podtitulem Město mrtvých nedávno vtrhnul na pulty českých knihkupců.
  4. Spisovatelství má Perryová v krvi, jelikož jejím tatínkem je Steve Perry, autor románů například z prostředí Star Wars či Barbara Conana.
  5. S. D. Perry momentálně žije se svým manželem Mykem a dvěma dětmi v Portlandu v americkém Oregonu.

V Caliban Cove se Stephani Perryová rozhodla dosednout nohama pevně na zem a nechat postavy čelit běžným hrozbám jako biologické zbraně a přehnaně ambiciózní, amorální vědci. Z příběhu se tím bohužel vytrácí to něco, co činilo z prvního Resident Evil nezapomenutelný zážitek. Caliban Cove naopak působí jako všední návštěva prarodičů, která po roce splyne v jednotvárnou šeď nevýrazných vzpomínek.

O zábavnou řežbu není nouze

Přestože dvojka působí spíše jako velmi civilní příbuzná excentrické jedničky, fanouškům série má stále co nabídnout. Autorka nikterak neskrývá svůj nezájem o hlubší sondu do duše postav, které znovu vybaví jen velmi základními charakterovými rysy. Přesně tím nezbytným minimem v jejich operačním systému, díky čemuž s lehkostí ustřelují hlavy desítkám nemrtvých. Vystřílených zásobníků, zakrvácených zdí a zmasakrovaných těl nabízí kniha opravdu vrchovatě. K tomu se přimíchá troška napětí, úzké chodby jeskynního komplexu, nezbytná dávka hádanek a Perryová připravila pokrm, které své místo v kuchyni Resident Evil nepochybně má. Zároveň velmi dobře vystupňované napětí završí povedeným střetem s hlavní Nemesis.

Resident Evil: Caliban Cove nepochybně potěší fanoušky série a s nimi uspokojí čtenáře, jež si chtějí na chvíli odpočinout od komplikovaných románů a zapeklitého života. Příběhu neschází nadupaná akce, zástupy nemrtvých soupeřů, ani rychle plynoucí děj. Tudíž všechno to, co román bezpečně zařadí do rodiny Resident Evil, a to i přesto, že v něm výrazně absentuje element překvapení, který by z knihy dělal jedinečný zážitek.

  • S. D. Perry: Caliban Cove (Resident Evil 2)
  • FANTOM Print, 2015
  • Překlad: Kateřina Niklová
  • Obálka: Titan Books
  • 240 stran, 239 Kč (v e-shopu Fantasye již za 167 Kč)
24. září 2015, Adéla Košařová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Resident Evil 2 - Caliban Cove

Resident Evil 2 - Caliban Cove
Vložit do pytle na zboží  Koupit 239 Kč 167 Kč