Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Dvojí kousnutí zaskočí i upíří superbojovníky, kteří zachraňují vlkodlaky ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Dvojí kousnutí zaskočí i upíří superbojovníky, kteří zachraňují vlkodlaky, Chloe Neill: Dvojí kousnutí (Upíři z Chicaga 3)

Neill Chloe: Dvojí kousnutí

Novopečenou Ochránkyni Merit bude tentokrát válcovat jeden problém za druhým. Čeká ji vlna mezidruhové nenávisti, flirtující vlkodlaci, naštvaná čarodějka a neuvěřitelně přitažlivý Mistr upír. Těžko říci, který z těch trablů ji dokáže srazit na kolena. Zvláště, když její sokyně Celina je na svobodě a Merit chtějí naverbovat do tajné organizace.

Série paranormálních romancí Upíři z Chicaga se pyšní již třetím dílem. Chloe Neillová znovu přivádí k milovníkům (nebo spíše milovnicím) zamilované urban fantasy jejich oblíbené postavy a představuje i mnoho nových. Pravděpodobně se domnívá, že hlavní hrdinka si zatím neužila dost vzrušení a potřebuje další podnětné střety i mužské postavy.

Po dvou úvodních dílech – Holky někdy koušou a Kousnutí páteční noci – se v dosud hlavně upířím cyklu konečně objevují i jejich dlouho očekávaní antagonisté. Čistě krvesajské intriky se samozřejmě objevují i ve Dvojím kousnutí, ale základem dějové linie jsou v tomto románu zejména kožoměnecké tanečky. A nutno říci, že chlupáči často dovádějí na ostří nože.

Ochránkyni Merit přinutili nejen k obraně upírů, ale i vlkodlaků

Bývalá doktorandka Merit má úplnou krvesajskou proměnu konečně za sebou. Namísto listování ve středověkých manuskriptech teď musí trénovat boj nablízko, a proto nechává Ethana Sullivana, aby s ní mlátil o žíněnku. Světlovlasý cvičitel a Mistr je současně i mužem jejího srdce a libida. City zatím oba úspěšně popírají, jenže fyzické reakce už pod kontrolou nemají.

Do cesty zubaté dvojice se však stavějí nejen emoce i smrtící nepřátelé, ale také stíny minulosti a dlačí spojenci. Ti v Sullivanově městě plánují sněm, na jehož rozhodnutích závisí také budoucnost upírů. Kožoměnci se možná již nastálo ukryjí daleko od civilizace, stranou lidské nenávisti. Ostatní paranormály by však změna situace zasáhla naplno. Tomu se Ethan snaží zabránit aliancí s vlkodlaky. Jenže proti ní stojí neznámí teroristé a někdo plánuje chlupatému alfovi smrt.

Kromě sexuálního dusna si Ochránkyně musí poradit také s pošramoceným vztahem k nejlepší přítelkyni, nedůvěřivými pohlednými kožoměnci i lstivou Ethanovou bývalkou, kterou pozval do svého Domu.

Čtení vhodné pro znalce i úplné nováčky

Paranormální série Upíři z Chicaga se drží i ve svém druhém pokračování již ověřené dějové linie a stylu vyprávění, což jistě potěší všechny, kdo si hlavní hrdiny i jejich svět stačili oblíbit. Také ve Dvojím kousnutí se přivítají s odbojnou novopečenou upírkou a milovnicí knih Merit i jejím nadmíru přitažlivým a veskrze manipulativním šéfem Ethanem. Čeká je další nadílka jemné akce, romantiky i sexu.

Nadto si jen málokterý žánrový cyklus může dovolit přizvat v plném běhu zcela nové čtenáře. Tenhle to však bez problému zvládne, protože v úvodu každého dílu autorka na několika stránkách shrne děj předchozí knihy i všech svazků před ní a děj nové knihy začíná teprve ve chvíli, kdy byly předchozí zopakovány. To je příjemné zejména pro ty, kdo se s literárním cyklem setkávají poprvé, a podobné řešení přivítají i čtenáři, kteří by z předchozích dílů něco pozapomněli.

Chloe Neillová v pěti bodech

  1. Narodila se a vyrůstala na americkém Jihu, nyní žije na Středozápadě.
  2. Když nepopisuje Meritina a Lilyina dobrodružství, ráda peče nebo slídí na internetu po dobrých receptech a skvělém grafickém designu.
  3. Při zdravém rozumu ji udržuje trávení času s jejími chlapci – nejoblíbenějším fotografem, jejím manželem a jejich psy – Baxterem a Scoutem.
  4. Je členkou skupiny Science Fiction & Fantasy Writers of America a Romance Writers of America.
  5. Kromě série Upírů z Chicaga tvoří i další cyklus s názvem Dark Elite – za oba získala ocenění New York Times and USA Today Bestselling Author.

Třebaže v případě série Chloe Neillové k tomu mnoho příležitostí nemají – Upíři se ke čtenářům vracejí poměrně často. I jejich nejstarší ctitelé pár opakujících se řádků však přežijí bez skřípání čelistí. Minulé příběhy jsou totiž podávány svižně i vtipně, leckdy je autorka glosuje se zábavným sarkazmem a podobný nadhled si udržuje celá série. Jediné, s čím by do budoucna trable být mohly, je fakt, že když se bude na počátku každého svazku poctivě rekapitulovat celý předešlý děj, nemuselo by pro obsah nové knihy za čas zbýt dost místa.

Opakování je matka moudrosti i zábavy

Stejně jako v předchozích i ve třetím svazku Upírů pokračuje a graduje škádlení zamilované dvojice nebo vhledy do vztahů hlavní hrdinky i jejích upířích kolegů. Vrací se a řeší též komplikovaný vztah s čarující exspolubydlící, připomíná se zrádná bývalá upíří Mistrová, žárlivý upíří expřítel nebo dávno zapomenutý kamarád.

Aby se děj nové knihy oživil a posunul, zasahují do něho, kromě již známých postav, také zcela noví hrdinové. Jsou jimi zejména kožoměnci, kteří v podobných sériích slouží jako upíří nemesis. V knize Dvojí kousnutí se tyhle paranormální druhy také nemusejí, ale jen kvůli čistě politickým rozhodnutím v minulosti, nikoli magii. Na rozdíl od upírů, kteří již na světlo lidské pozornosti vystoupili, dlaci svou existenci zatím tají. Protože stejný postoj zaujali i během podobné krize před několika stoletími, dala by se o napětí mezi chlupáči a zubatci rozbít nejedna hlava.

Naštěstí se do vedení upířích i kožoměneckých klanů dostávají čím dál pokrokovější jedinci, takže v soužití mezi nimi a s lidmi se možná blýská na lepší časy. K tomu přispívá i upíří divoženka, jež však má v sobě pořád dost lidskosti, aby svedla staromódního Mistra a snad aby urovnala staleté rozpory.

Novinky potěší, ale nejsou zapotřebí

Dalším inovovaným tématem se zdá být i prozrazení nové tajné organizace (tentokrát upíří), která se o šampionku Cadoganů živě zajímá. Merit v sobě vůbec ukrývá tolik charizmatu, že z mnoha důvodů plete hlavy mužům bez ohledu na to, kým/čím vlastně jsou. Podobná vlastnost se však u žánrových hrdinek očekává. Někdo se zkrátka jako hrdin(k)a rodí, ostatní mohou jen tiše závidět či děkovat.

Chloe Neillová umně pospojovala mnohé paranormální stereotypy, zápletky i charaktery a stvořila zcela nový svět. Bytosti s nadpřirozenými kořeny v něm napůl tajně žijí mezi lidmi, kniha představuje i nový pohled na upíry (mimo krve mohou i normálně jíst a pít) či na vztahy mezi různými nadpřirozenými komunitami.

Třebaže děj Dvojího kousnutí kupředu moc nepospíchá a rozhodně jej nelze nazvat přehnaně akčním, příběh se čte velmi lehce a skoro sám. Milovníky brutální akce či přelomových událostí, jež ovlivňují celý svět, by asi příliš nepotěšil, přesto je nabitý drobnými zvraty a náznaky tajemství, které děj bez problémů utáhnou. Příběh je založen spíše na líčení každodenního stereotypu mladé upírky, která čtenáře seznamuje s tím, jak to u zubatců chodí.

Střílení, rvačky, intriky a nebezpečí se v románech Chloe Neillové objevují spíše jen tak na okraj, aby okořenily příběh dvou zamilovaných (ne)lidí. Nebo se to čtenářům zatím (kvůli zmíněné jemnosti i poklidu) jenom zdá a v budoucích svazcích čekají Merit i její svět vskutku přelomové události. Koneckonců, sněm kožoměnců a tajné organizace jsou silnými vodítky.

  • Chloe Neill: Dvojí kousnutí (Upíři z Chicaga 3)
  • Fantom Print, 2015
  • překlad: Petra Kubašková
  • obálka: Tony Mauro
  • 256 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 181 Kč)
20. dubna 2015, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Upíři z Chicaga 3 - Dvojí kousnutí

Upíři z Chicaga 3 - Dvojí kousnutí
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 129 Kč