Dům stínů je svižný mix thrilleru, hororu a science fiction od Deana Koontze, Dean Koontz: Dům stínů
Každých 38 let se v domě číslo 77 na Shadow Street dějí zvláštní věci. Umírají při nich lidé, kteří v domě v tu dobu přebývají. Stalo se to v roce 1897, 1935, 1973 a nyní, v roce 2011, by se to mělo stát znovu. Rázem se z poklidného života smetánky stane boj o život.
Život zbohatlíků, kteří žijí v luxusním Pendletonu, pojmenovaném po zesnulém majiteli stavby, se radikálně změní. Ze dne na den se začnou dít zvláštní věci – obyvatelé vidí stíny, slyší hlasy, a neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat. Nezbývá jim nic jiného než spojit své síly a pokusit se bojovat o přežití s věcí, která se skrývá v domě.
Dům stínů začíná velmi pomalu. Zpočátku je pro čtenáře značně obtížné se ponořit do děje. Napomáhá k tomu i rozvleklý styl psaní, který Dean Koontz hojně užívá. Po pár prvních kapitolách si však čtenář na autorův sloh zvykne a příběh se čte velmi snadno, takřka sám.
Kniha je rozdělena do dvou částí, přičemž první z nich z většiny představuje jen seznamování se s postavami a uvedení do děje. V této části si spisovatel mistrně hraje s psychologií postav, jejich charaktery jsou tak dokonale prokreslené, což velmi napomáhá čtenáři ztotožnit se s nimi, které jsou více či méně sympatické. Rozmanitost hrdinů (a antihrdinů) je dalším plusem Domů stínů, protože Koontz tak dává čtenáři možnost sblížit se s postavami a oblíbit si je.
Ve druhé části příběhu se autor soustředí spíše na akci a napětí, které dokáže vygradovat do maxima. Čtenáři až někdy běhá mráz po zádech, což jen dokazuje, jak skvěle si spisovatel dokáže s jeho pocity pohrát. Příběh se sice pomalu rozjíždí, ale po několika kapitolách má velmi svižný a rychlý spád. Dopomáhají tomu i zajímavá intermezza z pohledu Jednoho, která skvěle oživí děj. Pro nepozornějšího čtenáře však může být příběh díky dějovým skokům chaotický, proto je kniha určena spíše ostřílenějším čtenářům.
Dean Koontz v pěti bodech
- Narodil se v roce 1945 v Pensylvánii.
- Kritika ho označuje za „pána našich nejtemnějších snů“.
- Napsal přes 19 děl, mezi nimi například Rychlost, Skrýš, Tvář nebo Čtvrtý rozměr noci.
- Spousta jeho děl byla zfilmována, např. Skrýš, Sluhové soumraku, Ďábelské sémě či Sluhové soumraku.
- Na motivy Domu stínů je na stránkách 77shadowstreet.com hra.
V díle se mísí prvky thrilleru, hororu i sci-fi. Autor však vše velmi dobře namixoval, a tak kniha nikdy nesklouzne k žánrovému klišé. Právě naopak – s antiutopistickým podtextem nastoluje zcela nový styl, který zajisté nadchne náročnější čtenáře.
Kniha Dům stínů představuje velmi kvalitní počin, který by neměl chybět v žádné knihovně hororového nadšence. Představuje svižný mix thrilleru, hororu a science fiction, který může zaujmout nejen zajímavým dějem, ale především skvěle promyšlenou charakteristikou postav a Koontzovým osobitým stylem psaní, díky kterému těch 350 stránek uteče čtenáři jako voda.
- Dean Koontz: Dům stínů
- BB/art, 2013
- překlad: Jindřich Manďák
- 352 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)