Dokáže rozmazlený hrdina Markuse Heitze zachránit fantasy svět nebo ho zničí?, Markus Heitz: Stíny nad Ulldartem (Ulldart – Doba Temnoty 1)
,,Tadc… pozor… zabít. Tadc… zabít… Doba temnoty. Tadc… někdo… nebezpečí… zabít.“ (str. 8–9) Toto proroctví vyřčené umírajícím mnichem si lze vyložit dvěma způsoby. Mnich, který ho vyslechl, varoval Kabcara (krále) a jeho syna tadce Lodrika, že pokud zemře, nastane doba temna. Ale co když se zmýlil a právě smrt tadce by Době temnoty zabránila v jejím návratu?
Většina hrdinů Stínů nad Ulldartem nevypadá hned od první chvíle na to, že jsou zrozeni k tomu zachránit svět. Tadc Lodrik k tomu má ovšem ještě dál, než ostatní. Šestnáct let svého života totiž trávil tím, že se nechal rozmazlovat svým důvěrníkem Stojkem. Každodenní porce koláčů a minimum pohybu udělalo z následníka silně obézní nemehlo, které nemělo nikdy daleko k tomu, aby se rozbrečelo, když na něj někdo zvýšil hlas.
Ale zázraky se začnou dít hned, jak ho otec pošle do odlehlé části království, kde se má jako místodržící naučit vládnout. Odvoláním stávajícího místodržícího guvernéra Jukolenka si ovšem tadc přidělal další nepřátele usilující o jeho život. Stojko si je tohoto faktu dobře vědom, proto Lodrik začíná cvičit šerm s Valjakovem, velitelem jeho osobní stráže. Tak pomalu ztrácí za léta nastřádaný tuk a nahrazuje ho svaly. A za pomoci Stojka a velkostatkáře Miklanova se učí o zvycích zdejších lidí a o tom, jak vládnout spravedlivě. Sympatie k hlavnímu hrdinovi se ale ke konci knihy opět vytrácí. Nejdříve jde jen o pocit, že je něco špatně, pak si však Lodrik začíná rozumět s temnými bestiemi z bažin a nakonec ho začne bavit zabíjet – přesto stále má své dobré chvilky, kdy nad ním převezme vládu opět dobro.
Markus Heitz v pěti bodech
- Narodil se roku 1971 v německém městě Homburg.
- V roce 2000 vystudoval germanistiku a historii.
- Největší úspěch mu přinesla tetrologie o trpaslících – Trpaslíci, Válka trpaslíků, Pomsta trpaslíků a Osud trpaslíků.
- Nejrozsáhlejší z jeho děl je hexalogie Ulldart – Doba Temnoty, na kterou navazuje trilogie Ulldart – Nový čas.
- Markus Heitz již dvakrát přijal pozvání svého českého nakladatele a přijel do České republiky.
V úvodu každé kapitoly románu se nachází jedna strana z Ulldarského historického almanachu, popisujícího předcházející Dobu temna, kdy Sinured za pomoci boha Tzulana ponořil svět do temnoty a zalil zem krví. Nejvyšším bohem je tu Ulldart, kterého uctívá většina lidí, ale existují stovky bohů. Každý z nich má svou specializaci, jako tomu bylo ve starověkém Řecku a Římě.
Celý příběh se odehrává na stejnojmenném smyšleném kontinentu, jehož německy popsaná mapa se nachází na začátku knihy. To ovšem není největší překážka ve vžití se do děje. Vše se odehrává v době, která by mohla připomínat rokoko – soudě podle bílých napudrovaných paruk, které nosí šlechta. Většina postav má plavé vlasy a vzbuzuje dojem typického Němce, na rozdíl od jmen, které jsou ve většině případů typicky ruská.
Autor nevěnoval popisu postav moc času, takže informace o jejich zevnějšku se čtenáři dovídají útržkovitě, pokud vůbec. Kontrastem k tomu je podrobný popis přírody a detailů místa, kde se daná postava právě nachází, stejně jako různých doplňků a ošacení. Příběh je vyprávěný ich-formou v podání několika hrdinů, hlavně Lodrika s Torbenem.
První třetina knihy nemá žádný spád, čtenář se ke každé další stránce musí přemáhat. Musí si v hlavě srovnat desítky nových pojmů, jako jsou názvy peněz, jednotek vzdálenosti nebo titulů. Druhá polovina příběhu je o to zajímavější, děj má spád a jeden dějový zvrat střídá druhý až do konce, kdy čtenáře čeká největší překvapení. I když se kniha hodí spíše pro chlapce, určitě si najde místo ve knihovně každého milovníka fantasy.
- Markus Heitz: Stíny nad Ulldartem (Ulldart – Doba Temnoty 1)
- FANTOM Print, 2009
- překlad: Zdeněk Sladovník
- obálka: Jan Patrik Krásný
- 286 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)