Dokáže nositel Shannarova meče porazit prastaré zlo?, Terry Brooks: Shannarův meč
Začněme jedním prostým faktem. Shanarův meč v originále spatřil světlo světa poprvé v roce 1977. Nyní nakladatelství Omega přináší jeho druhé české vydání, s vizuálně atraktivnější obálkou a především oproti svému předchůdci s vybroušeným překladem. Má však tato klasika co nabídnout i v dnešní době?
Než se dobereme jednoznačné odpovědi, pojďme se podívat na knihu blíže. Nikoho zřejmě neudiví, že mainstreamová fantasy byla v době vydání Shannarova meče výrazně ovlivněna dílem J. R. R. Tolkiena. Navíc Terry Brooks ani netají, že Pán prstenů i Hobit mu byli při psaní jeho příběhu silným zdrojem inspirace.
Dovolte mi jemně nastínit děj. V poklidné vesničce žijí dva zdánlivě nevýznamní bratři. Jejich život se jako mávnutím kouzelného proutku otočí naruby ve chvíli, kdy do hostince, kde žijí, zavítá tajemný poutník. Jednomu z bratrů (tomu adoptovanému, jak jinak) vysvětlí, že je jediným žijícím potomkem dávného vládnoucího rodu – vzdálený příbuzný z pokrevní linie krále Shannary. Tím pádem dokáže jako jediný pozvednout králův divotvorný meč, a jeho prostřednictvím zničit ukrutně zlého Pána černokněžníků terorizujícího spolu se svými vojsky chudáky dobré lidi. Že vám to připadá jako klišé? A že vám ten začátek i něco docela silně připomíná? Ale no tak!
Terry Brooks v pěti bodech
- Terry Brooks se narodil 8. ledna roku 1944 v americkém městě Sterling. Vystudoval anglickou literaturu a následně také práva. V současné době žije na Havajských ostrovech.
- Svá první díla sepsal již na střední škole, ale první komerčně úspěšnou knihu – Shannarův meč, publikoval až v roce 1977. Velkým literárním vzorem mu byl J. R. R. Tolkien.
- Od té doby se věnuje psaní na plný úvazek. Série o Shannarovi se rozrostla na množství povětšinou trilogií: původní trilogii (v angličtině pouze Shannara) následovalo Shannarovo dědictví (The Heritage of Shannara), The Voyage of Jerle Sahnnara (v češtině tato trilogie neměla souhrnné jméno), Shannarův nejvyšší druid (High Druid of Shannara) nebo Sahnnarova geneze (Genesis of Shannara).
- Kromě toho vyšla ještě jednodílná předehra k původní trilogii a třídílné série Legends of Shannara, The Dark Legacy of Shannara a Paladins of Shannara, které se (zatím) nedočkaly českého překladu.
- Známá je také série Kouzelné království Landover čítající zatím šest dílů, dále třídílná série Slovo a Nicota nebo literární přepisy filmů Hook a Star Wars I: The Phantom Menace.
Pravdou je, že pokud máte v žánru fantastiky alespoň trochu načteno, bude extrémně obtížné vás v ději této knihy čímkoliv překvapit, neřku-li ohromit. Vše běží podle starých známých a osvědčených schémat – dva zelenáči přežijí první setkání se zlem, přičemž mají víc štěstí než rozumu, přiberou do party pár ostřílených dobrodruhů, následně se skupina začne porůznu dělit a nedobrovolně odlučovat, ale všichni neomylně a s přispěním autorovy shovívavosti nezastavitelně kráčí vstříc svému cíli. Přitom mají mnohokráte na kahánku, ale z obtížné situace se na poslední chvíli vylížou. A vše samozřejmě dospěje až k velkému finále – masové bitvě o záchranu světa.
Úhel pohledu
Ne, opravdu nerad bych dílo Terryho Brookse nějak zlehčoval či bagatelizoval, ale hořkou pravdou je, že v dnešní době, kdy fantasy prožívá boom a mnozí autoři se nebojí přidat i vlastní invenci a vybočit z funkčních, leč značně šablonovitých schémat, je Shannarův meč překonaný. Rozhodně však nejde o špatnou knihu. Nový překlad je velmi dobrý – dává vyniknout barvitému líčení přírody a atmosférického prostředí, ve kterém se děj odehrává. Potěší také přítomnost trollů a gnómů jakožto hlavních ozbrojených složek nepřátelské armády a několika monstrózních služebníků Pána černokněžníků. Bohužel, popisů je občas až moc, naopak bojovým scénám chybí mnohdy spád a dynamika.
Na druhou stranu autor v mnoha atributech svůj velký vzor dorovnal (a snad i předstihl). Například historii země, ve které se příběh odehrává, a různých ras, které ji obývají, doslova a do písmene vypiplal. Velice dobře zpracovaná je i závěrečná bitva, ve které „ti hodní“ brání město před armádou Pána černokněžníků – troufnu si říct, že masové bitvy s taktickými prvky autor zvládl ztvárnit mnohem lépe než drobné šarvátky.
Finální hodnocení je opravdovým oříškem. Mnozí z vás řeknou, že Brooks hanebně obšlehl Tolkiena. Že to, co napsal, už je dnes zastaralé, a že nemá cenu vracet se ke starým věcem, když notabene nejsou ani opravdovou klasikou. A pak jsou tu ti, kteří mají Tolkiena rádi, a s radostí si přečtou něco důvěrně známého. Jsou tu milovníci klasiky, kteří se nebudou přecitlivěle rýpat v drobnostech a ohánět se každou „ukradenou“ replikou či postavou, ale čtení si prostě užijí. Jsou tu obdivovatelé televizního seriálu běžícího na Prima COOL, kteří si rádi vychutnají celý příběh v papírové podobě. Jde jen o to, do které škatulky se zařadíte právě vy.
- Terry Brooks: Shannarův meč
- Omega, 2016
- Překlad: Jiří Dolanský
- Obálka: Adam Steinz
- 608 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)