Dobývání vesmíru má velmi nečekané konce, Pavel Fritz: Přístav u řeky Styx
Jupiterův ledový měsíc je nejžhavějším kandidátem na potvrzení teorie o existenci mimozemského života. Povrch této planetky sice nemilosrdně spaluje radiace, ale její oceány chrání několik kilometrů silný ledový štít. Proto nikoho příliš nepřekvapí, když první nesmělá zkoumání potvrdí ty nejoptimističtější vědecké hypotézy a na Zemi se poprvé dostanou záběry exotických bytostí. I díky tomuto dílčímu úspěchu je rázem otevřena cesta k financím na intenzivní výzkum tohoto podvodního světa.
Na ganymedské stanici přistane vědecká expedice, jejímž úkolem je proniknout pod povrch Europy a zjistit co nejvíce informací o fascinující místní fauně. V týmu nechybí kromě expertů na biologii, medicínu a oceánologii i ostřílení astronauti, pro něž se stal vesmír druhým domovem. Společně mají za úkol sestoupit do míst, kam se ještě nikdo neodvážil, a odhalit co nejvíce tajemství europského univerza.
Již tak obtížný úkol však i nadále provází komplikace. Chybí některé podstatné součásti vědeckého vybavení a civilní zaměstnanci se namísto řešení problémů přetahují s vojenskými představiteli o to, kdo bude mít klíčový vliv na celý projekt. Členové expedičního týmu se tak po zakotvení na podmořské základně musí spolehnout téměř výhradně jeden na druhého. Ke všemu se navíc postupně ukazuje, že seznam tragických selhání při budování europského výzkumného centra je mnohem větší, než bylo oficiálně přiznáno. A místní život začíná projevovat až nepříjemný zájem o nezvané návštěvníky.
Po výborné space opeře Letka 307 se Pavel Fritz vrací do vesmíru. Tentokrát se nezaměří na nekonečný boj o přežití mezi dvěma civilizacemi, ale zahraje na notu klasické hard sci-fi. Přístav u řeky Styx je především skvělou ukázkou realistických vědeckých teorií s atmosférou srovnatelnou s klaustrofobickými filmy o emzáckých vetřelcích. Autor nikam nespěchá a nechává čtenáře nahlédnout do hlubin skutečného bádání.
Hrdinové stráví bezpočet stran průzkumem Europy a diskutováním nad rozličnými teoriemi ohledně principů existence podmořského života. Množství záhad vymykajících se lidskému chápání světa však postupně narůstá, a jakmile se objeví první vážný problém, začne napětí rychle dosahovat závratných výšin, nebo spíše hloubek.
Ačkoli jsou některé události předvídatelné, nikterak jim to neubírá na působivosti. Jakmile se nadšené bádání v cizím prostředí změní na čistý boj o přežití, začnou tajemství obestírající Europu dostávat až mýtické kontury. Není proto divu, že jedním z členů posádky zoufale se snažící přežít v nehostinném prostředí je i mladý katolický kněz. Ani jeho víra v sílu dobra však nemusí protagonistům zdaleka stačit.
Ač je námět spojující tajemný podmořský proud pojmenovaný po řece oddělující svět živých od záhrobí využit jen zpola, nenabízí tempo děje žádný prostor k pocitům zklamání z nevytěženého potenciálu. Autor brilantně přechází od čistého vědeckofantastického stylu přes mystiku až k napínavému pokusu o útěk.
Jednotliví protagonisté jsou také věrni svým schopnostem. Těžko lze od vědeckých pracovníků očekávat statečnost a taktické schopnosti vesmírných mariňáků. Stres a strach o vlastní život proto vytváří ideální prostředí pro osudové chyby. Dojde jak na nečekaná (a často zbytečná) úmrtí, tak na náhody umožňující hrdinům přežít do další katastrofy. Základní myšlenka nabízející depresivní vysvětlení smyslu života, jak jej známe, je pak zároveň jednoduchá a geniální. A i když se do románu po jisté době vkrade beznaděj, dokáže Pavel Fritz svým závěrem dokonale překvapit.
Přístav u řeky Styx nabízí vyváženou kombinaci hard sci-fi v té nejčistší podobě a napínavého vyprávění o křehkosti lidského života. Tato kniha si tak právem zaslouží pozornost.
- Pavel Fritz: Přístav u řeky Styx
- Straky na vrbě, 2015
- Obálka: Jan Pekárek
- 440 stran, 270 Kč (v eshopu Fantasye již za 243 Kč)