Do boje s titánem ve vlastních řadách, Hadžime Isajama: Útok titánů 3
Když za záhadných okolností znenadání obživne hlavní postava, zákonitě to vyvolá trochu poprask. O to více, pokud nejdříve v těle zběsilého titána stihla udělat pořádný brajgl na bitevním poli a značně tím na sebe upoutat pozornost.
Bitva o Trost je v plném proudu a skupince mladých rekrutů zachrání agresivní obr život tím, že bez milosti rozmlátí každého titána, který se kolem něj mihne. Po brutálním masakru padne vyčerpáním mrtvý k zemi a z jeho rozpadajícího se těla následně vyleze/vypadne malátný Eren Yeager, podle všech domněnek již dávno po smrti.
Co se stalo? Proč jeho a Mikasu s Arminem obkličují vyděšení vojáci připraveni tasit zbraně? Eren má nyní hodně co vysvětlovat i přesto, že sám téměř nic nechápe. Je člověk, nebo titán? Na čí straně stojí?
Třetí díl se nejvíce točí právě kolem Erenovy přeměny v titána. Ačkoli by definitivní odpravení temperamentní hlavní postavy hned na konci prvního svazku posunulo na poli svého žánru Útok titánů nečekaným a novým směrem, nestalo se tak a Eren se se vší parádou vrací do hry. Hadžime Isajama se má prostě od George R. R. Martina, s nímž ho právě kvůli nadměrné likvidaci charakterů rádi srovnávají jeho fanoušci, ještě hodně co učit.
Eren se sice nachází v sevření vojáků, kteří by ho pro jistotu nejraději zabili jednou provždy, ale jinak si je svou nově objevenou schopností víceméně jistý. Sice zmatený, ale když jde do tuhého a na něj a jeho přátele míří kanón, dokáže se docela vyhecovat. Jestli jsou to nervy z oceli, adrenalin, anebo jen Isajamův způsob, jak si neztížit práci až příliš a snáze kopnout děj rychleji kupředu, to je otázka.
„Říká se, že před příchodem titánů se lidé zabíjeli navzájem – kvůli rozdílnosti ras a ideologií. A tehdy prý někdo pravil… Kdyby se tak objevil nějaký vnější nepřítel, lidstvo by jistě přestalo bojovat mezi sebou a semklo se v jeden šik proti společnému protivníkovi. Co si o tom myslíš?“ – velitel Pixis
I přesto se příběh znatelně zpomalil, lépe řečeno zasekl. Na řadu přichází rozpomínání se, záblesky z minulosti a kritické momenty, u nichž člověk stejně tuší, že se tak nějak vyřeší, protože konec konců, je to manga. Na druhou stranu nastal čas si na chvíli oddechnout od bitvy, přestože ještě neskončila, a sčítat ztráty. A těch je dost na to, aby to řada vojáků těžce nesla. Po psychologické stránce se Isajamovi daří nastínit celkové měřítko konfliktu skrz zobrazení jednotlivců velmi přesvědčivě.
Hadžime Isajama v pěti bodech
- Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
- Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
- Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
- Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
- Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.
A to se odráží i v jeho kresbě. Stále sice působí prudce a v akčních či vypjatých momentech zmateně začáraně, ale i přes tu nepřehlednost se tu emoce cedí o sto šest na střídačku s krví. Ale v jejím případě už Isajama spoléhá na to, že čtenář po dvou svazcích jakž takž pochopil, jak to v jeho světě chodí, a tudíž si povětšinou vystačí se statistikou. Jedinou poctivou akci s manévrovacím zařízení tu tím pádem hned v první kapitole obstarává nová postava, nejsilnější voják lidstva, která určitě bude mít ještě dost prostoru se vytahovat v dalších dílech.
Nový Útok titánů sice na tempu znatelně ubral, ale stále si stojí dobře. Nabízí pár příjemně mrazivých momentů i dojemných okamžiků, a přestože jí dal hodně, s Erenovou proměnou se zatím úplně nevypořádal a nese si ji coby dluh do dalších částí. Čtvrtý svazek vychází v červnu 2015.
- Hadžime Isajama: Útok titánů 3
- Crew, 2015
- překlad: Anna Křivánková
- obálka: Hadžime Isajama
- 196 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)