Dívka na klíček, Paolo Bacigalupi
Krung Thep se probouzí do dalšího rána. Je to smrtelně krásné město. Po jeho ulicích projíždí cyklorikši, bicykly, velcí megodonti a modří buvoli. Po městě procházejí bílé košile a hlídají pořádek. Tržiště jsou přeplněna lidmi, kteří si chtějí koupit vyšlechtěné potraviny schválené Ministerstvem životního prostředí. Mezi rozličnými novými druhy se objevilo ngó. Ovoce, jež nedokáže nikdo zařadit. A v pochybném baru sedí Emiko, japonská serva. Nikdo netuší, že zanedlouho všem změní životy. Vypadá úplně normálně, dokud se trhaně nezačne pohybovat. Pak každý pozná, co je zač. Dívka na klíček.
Paolo Bacigalupi rozvířil moře fantastiky svojí sbírkou povídek Čerpadlo 6 a tak jsme na jeho první románový debut Dívka na klíček nemuseli dlouho čekat. Podobně jako u knih Iana McDonalda (Řeka Bohů, Brasyl) i zde se autor snaží popsat budoucnost v pro nás exotických zemích. V Dívce na klíček se jedná konkrétně o Thajsko.
Příběh se odehrává ve třiadvacátém století, ve kterém už byla vyčerpána všechna fosilní paliva. Nadvládu nad světem převzaly kalorické megakorporace a celý svět je sužován epidemiemi, jež se střídají v pravidelných cyklech. Právě tehdy přijíždí do Thajska Anderson Lake jako zástupce AgriGenu, jedné z kalorických korporací. Přicestoval do Bangkoku, aby zde vyjednal přístup k Semenné bance, díky níž by mohli vyvinout odolnější rostliny, jež nepodlehnou šířícím se nemocem.
Hned zezačátku potkává Emiko, dívku na klíček, která patří k uměle vytvořeným Novolidem. Emiko pochází z Japonska, kde byla asistentkou a tajemnicí svého pána. Její majitel ji ale při cestě do Thajska nechal v Bangkoku a ona se stala majetkem šéfa nevěstince, kde vystupuje jako hlavní atrakce. Příběh se dále soustředí na Hok Senga, čínského asistenta Andersona Lakea, a Jaideeho Rojjanasukchaie, velitele bílých košil.
Pomocí Hok Sengova příběhu můžeme poznat i část moderní historie Thajska podle Bacigalupiho. Jedná se hlavně o válku s Malajskými Číňany a o jejich následné zotročení. Druhý pohled na věc nám autor poskytuje prostřednictvím Jaideeho.
Od Paola Bacigalupiho na Fantasyi najdete knihy:
Jaidee je neřízená střela. Díky svým činům se často dostává do rozporu se svými nadřízenými. Sám také využívá své popularity bývalého slavného boxera, čímž se pro lidi stává hrdinou. To ale působí problémy těm, kteří se ho chtějí zbavit. Celý jeho příběh působí osudovým až nevyhnutelným dojmem. Už od začátku je jasné, jak Jaidee nakonec dopadne.
Bacigalupiho verze budoucnosti je temná a syrová. Z knihy jde vypozorovat, že má autor blízko k východním kulturám a dokáže je čtenáři barvitě popsat a přiblížit. Střídání přítomného a minulého času (vzpomínky) je příjemným zpestřením a jenom umocňuje zážitek ze čtení.
Jednotlivé charaktery se od sebe diametrálně odlišují a rozhodně se o nich nedá říct, že by byli ploché. U každého z nich se dá najít nějaká dobrá nebo špatná vlastnost a záleží pouze na vás, komu budete držet palce. Propojenost jednotlivých příběhů je dokonale promyšlená a čtenáře nepřestane udivovat, jak jeden čin může ovlivnit osudy ostatních. Příběh se pak stává dosti nepředvídatelným a nečekaných zvratů tu najdeme požehnaně.
Paolo Bacigalupi rozhodně své hrdiny nešetří a nebojí se je i zabít, když to příběh vyžaduje. Věrohodnost a drsnost světa neumocňují jenom dialogy, ale i krutosti, kterým jsou postavy vystavovány.
V neposlední řadě musíme vyzdvihnout jak překlad, tak obálku knihy. Překladu se ujal Richard Podaný, který překládá Bacigalupiho od samého začátku a už je tedy s jeho tvorbou sžitý. Přebal knihy má obdobnou podobu jako u Čerpadla 6 – tvoří ho jedna velká kresba Milana Malíka. Snad jenom škoda, že kniha neobsahuje žádné vnitřní ilustrace, jako tomu bylo u Čerpadla.
Dívka na klíček rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vyšlo, i když to není lehká četba. Pro každého, kdo to s moderní sci-fi myslí vážně, je tato kniha povinností. Bohužel autor sám prohlásil, že se v dohledné době chce věnovat spíše knihám pro mladistvé, a tak nám nezbývá než doufat, že se brzy k sci-fi pro dospělé zase vrátí.
- Bacigalupi, Paolo: Dívka na klíček (The Windup Girl)
- Argo, 2011
- překlad: Richard Podaný
- obálka: Milan Malík
- 384 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye za 350 Kč)
Paolo Bacigalupi v pěti bodech:
- americký spisovatel sci-fi, narozen 6. 8. 1972, Colorado Springs
- vlastním jménem Paolo Tadini Bacigalupi
- napsal povídkovou sbírku Čerpadlo 6, za níž dostal cenu časopisu Locus (stejně jako za povídku Čerpadlo 6)
- jeho debutovým románem je Dívka na klíček
- Dívka na klíček získala ceny Hugo, Nebula, pamětní cenu Johna W. Cambella a cenu časopisu Locus