Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Dětinské příběhy i chytré zápletky, to nabízí Star Wars: Vyslanci a zabijáci, Haden Blackman: Star Wars - Vyslanci a zabijáci

různí: Star Wars: Vyslanci a zabijáci

Bylo to nevyhnutelné. Jeden z největších popkulturních příběhů 20. století se objevil i v komiksu. Omnibus Star Wars: Vyslanci a zabijáci na téměř pěti stech stranách rozvíjí velkolepou story, již známe ze stříbrného plátna. Komiks ságu občas shazuje dětinskostí, někdy ji zbytečně opakuje a jindy na ní staví chytré a napínavé příběhy.

Skrz postranní uličky špinavé a na troud vyprahlé planety Tatooine sledujeme postranní linky velkopříběhu, kterým se planeta Země baví už od roku 1977. Scénárista Haden Blackman vychází především z druhé části sextalogie, která se probudila v roce 1999 se Skrytou hrozbou a skončila velkým finále v Pomstě Sithů z roku 2005.

Podivným nešvarem masivního hvězdnoválečného svazku je místy doslovné kopírovaní dějové linky z již zmiňované Epizody I: Sktryté hrozby. Právě tento příběh je důvodem, proč po knize kdekdo sáhne a dlouhé předčítání již známého je proto unavující. Napětí poskytuje pouze nejistota, zdali se konečně čtenář dozví něco nového.

Nových příběhů je tu naštěstí hned několik. Úvodní dva, v nichž hrají prim mladý Anakin Skywalker a královna Amidala, jsou ale až úsměvně naivní a není to jen přiblblým jazykem, kterým mluví Jar Jar Binks, pravděpodobně nejhloupější postava vesmírné sextalogie. Dětinský je především scénář sám.

Star Wars: Vyslanci a zabijáci tedy začínají zlehka a cílovou skupinou se zdá být mladší bratr, jemuž nad postelí visí plakát s Hanem Solem a po setmění pobíhá bytem šermujíc světelným mečem. Infantilní tón se naštěstí změní po intermezzu věnovanému Obi-Wanu Kenobim, když přijde povídka Cizinec.

Ta konečně přináší kvalitní materiál, který universum George Lucase nekopíruje, ale pracuje s ním a dál ho rozvíjí. K tomu ostatně tak komplexní a uhrančivý vesmír přímo vybízí. V hlavní roli jsou pouštní lidé a zbloudilý Jedi, který k nim zběhl. Ve vedlejších rolích vystupuje hrdost, principy kmenového života, vztah otce a syna, intriky, černý obchod se zbraněmi a také pár dějových zvratů, které přidávají na dynamice.

Na Cizince volně navazují Vyslanci na Malastaru, kteří rozehrávají celkem chytrou hru intrik. Příběh je místy bohužel nepřehledný a otázkou zůstává, jestli je to nedotaženým scénářem nebo faktem, že vysoké politické hry jsou nepřehledné po celém universu.

Asi v polovině povídky se pozornost přesouvá k Akkským psům, kteří připomínají mix přerostlého brouka a ještěrky se slušným arzenálem zubů a obříma černýma očima. Vypadají jako stroje na zabíjení, mistr Windu ale ví, že jsou to hodná a člověku užitečná zvířata vhodná především pro účely vesmírného zemědělství. Tak nebo tak, dostáváme se tu k tématu pašování zvířat a jejich zneužívání, které se nijak neslučuje s elementární etikou. Tedy s problémem, který trápí i planetu Zemi. Knihu zakončuje nezáviděníhodný životní příběh nájemného zabijáka Boba Fetta.

Mohutný komiksový svazek je plný Jediovského patosu o tom, jak rytíř Jedi musí být rozvážný, soustředěný a dokonalý, což kvůli (místy) dětinskému scénáři vyznívá úsměvně. Kniha disponuje ale i silnějšími momenty, takže má potenciál zaujmout komiksové fanoušky i mimo komunitu nadšenců Star Wars.

4. července 2014, Ondřej Horák

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Star Wars: Vyslanci a zabijáci

Star Wars: Vyslanci a zabijáci
Vložit do pytle na zboží  Koupit 990 Kč 891 Kč