Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Dcera Vlada Drákuly šíří temnotu, Kiersten Whiteová: Temnota (Dobyvatelská sága 1)

Whiteová Kiersten: Dobyvatelská sága 01: Temnota

Vladislava je dcerou Vlada Draculy a tedy i princeznou. Avšak klasické podobě princezny, kterou zná každý z pohádek, nemůže být vzdálenější. Je chytrá, lstivá a krutá, pravým opakem svého o rok mladšího bratra. Avšak jednou dojde k převratu a ona je nucena se svým bratrem uprchnout. Stanou se hosty (vězni) u osmanského dvora. Zde si udělají mnoho nepřátel, ale i jednoho mocného přítele, Mehmeda, syna sultána.

Vladislava se soustředí na jediný cíl, a tím je záchrana její rodné vlasti – Valašska. Pro ni je ochotna udělat víceméně cokoli. Díky své krutosti a lhostejnosti si od všech drží odstup. Přes tuto bariéru se však dostane Mehmed a Vladislava se musí rozhodnout, zda zůstane po boku svého přítele anebo splní svůj slib a vrátí se do Valašska, kde bude bojovat o trůn. Jedno je však jisté, ať už se rozhodně jakkoliv, stejně jí to zlomí srdce.

Hlavní hrdince nikdo neřekne jinak než Lada. Od mala byla krutá a pro ránu nikdy nešla daleko. Nikdo ji nedokázal zkrotit a instinktivně využívala svůj dar, kterým dokázala ranit každého, v tom nejcitlivějším místě. A to nejen zbraní, ale i slovem. V čemž jí pomáhalo i to, že jazyků uměla plynně hned několik. Co jí ovšem zcela chybí, je krása, kterou po matce zdědil její bratr, ale ona sama ne. To ji uchránilo z větší části před dotěrnými muži, ale i ona musí čelit jednou nevyhnutelné pravdě. Je žena a ať se bude jakkoliv snažit, tak se to nezmění.

Děj se odehrává v polovině 15. století a ženy nemají téměř žádná práva. Jsou jen nástrojem a moc se toho od nich neočekává. O nějakých základních právech ani nemluvě. S tím vším musí Lada bojovat. Hlavně se svou ženskostí, když v jejím životě chyběl větší ženský vzor, pokud pomineme chůvu.

„ O naší svatební noci, ?řekla, „ti uříznu jazyk a spolknu ho. Pak budou oba jazyky, které pronesly naše svatební sliby, patřit mně, a já budu vdaná jen za sebe. Ty se nejspíš udusíš k smrti vlastní krví, což bude nešťastné, ale já budu jak manželem, tak manželkou, a tak tu nebude žádná vdova, kterou by někdo musel litovat. ?(str. 97)

Její bratr Radu je jejím opakem. Krásu si uzmul všechnu pro sebe a je zhýčkaný. Nemá rád boj, násilí a jakékoli problémy. Ovšem dokáže se téměř okamžitě s každým spřátelit a právě jeho vhodná slova dokážou Ladu mnohdy zachránit před zlobou, kterou vyvolá. A pokud už se musí zapojit do boje, tak bojuje nepřímo, prostřednictvím pastí a intrik.

Neméně důležitou postavou je i Mehmed, nemanželský syn sultána. Nikdy se od něj neočekávalo, že on bude vládnout, ale stalo se tak. Vezme si k sobě Ladu a Rada a i přes nelehký začátek si s ním vybudují oba vztah, který nelze nazvat jen přátelstvím. Dostanou se tak do spletitého trojúhelníku, který bude snad někdy v dalším díle rozmotán.

Kiersten Whiteová v pěti bodech

  1. Narodila se v Utahu v roce 1983.
  2. Vystudovala angličtinu na Brigham Young University.
  3. Její první kniha vyšla v roce 2009.
  4. U nás vešla do povědomí sérií Paranormálové.
  5. Temnota je první díl historicko-fiktivní trilogie.

Příběh sám je založený na skutečných postavách z dějin, avšak autorka si je upravila tak, aby se jí hodily do příběhu. Dobrým příkladem je Lada, která je v podstatě Vlad Napichovač, tedy jeho ženská verze. Hlavní hrdinka díky své povaze nemusí vzbudit sympatie právě u každého čtenáře, přesto je jisté, že její charakter je velmi neobvyklý a dosud neotřelý. Složitost tohoto charakteru i charakterů ostatních hlavních postav dodává postavám na autentičnosti.

V úvodu knihy se nachází velmi mnoho popisů jak osob, tak míst, což do značné míry zpomaluje samotný děj příběhu. Ten je velmi spletitý, plný bojů o moc, politiky a intrik. Děj se chvílemi stává nepřehledným, a to i pro velké množství vedlejších postav. Orientaci trochu usnadňují rodokmeny hlavních hrdinů v úvodu knihy, přesto nezbývá nic jiného, než konstatovat, že autorka zcela nevyčerpala potenciál, který jí příběh nabízel. Temnota si jistě najde své čtenáře, ale vzhledem k obsahu ho rozhodně nelze zařadit do sekce pro děti a mládež, jak tomu teď je.

  • Kiersten Whiteová: Temnota (Dobyvatelská sága 1)
  • CooBoo, 2018
  • překlad: Hana Netušilová a Kristýna Vyhlídková
  • 424 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
17. května 2019, Ivana Scholzová

Dobyvatelská sága 01: Temnota

Dobyvatelská sága 01: Temnota
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč