Daredevil: Rok Jedna, Miller Frank a Romita John jr.
Postava Daredevila se na papíře poprvé objevila roku 1964 a od té doby na ní pracovaly desítky scénáristů a kreslířů. Když se jeden charakter rozvíjí bezmála padesát let, není od věci si připomenout, jak to všechno začalo. V knize Daredevil: Rok Jedna se dozvíte, jak se slepec Matt Murdock stal maskovaným superhrdinou: Dokázal osvobodit zvíře v sobě a přitom zůstat člověkem.
Z každé životní situace lze vytěžit mnoho pozitivního. Jen se k ní člověk musí postavit čelem. Známá pravda, kterou v tomto titulu předkládá Frank Miller za pomoci Johna Romity jr.. Newyorský komiksový scénárista a kreslíř rád resuscituje skomírající superhrdiny. V roce zachránil 1986 upadajícího Batmana, stejnou službu prokázal i nakladatelství Marvel v případě Daredevila. Pokaždé postupoval podle receptu, ve kterém se píše: pokud chceme postavu znovu probudit k životu, je potřeba začít z gruntu. A tak po třiceti letech od chvíle, kdy samozvaný rohatý hrdina poprvé projel rotačkou tiskárny, začal psát jeho příběh znovu od prvních řádků.
Frank Miller svým hrdinům nikdy nedopřeje jednoduché žití. Superhrdina, který v mládí oslepl a osobní tragédii přetavil v přednost, je pro něj tedy víc než vhodným materiálem. Od scénáře nečekejte žádné experimenty ani kdovíjakou originalitu. Zrození Daredevila je jako vystřižené z manuálu Jak se z bezejmenného chlapce stát superhrdinou.
Matt vyrůstá ve vykřičené newyorské čtvrti Hell's Kitchen, jeho otec je boxer, jemuž po slavné kariéře zbyl jen potlučený obličej a chtě nechtě vybírá výpalné pro mafiány. Matt se ve škole pravidelně setkává s praktickou částí pojmu šikana, ale otec ho od opětování násilí rázně odrazuje. Trvá na tom, aby syn studoval a nedopadl jako on sám. Vše pak vyvrcholí ve chvíli, kdy dobrosrdečný chlapec instinktivně strhne staříka na přechodu, aby ho zachránil před řítícím se náklaďákem, který čirou náhodu převáží jakýsi radioaktivní bordel. Ten Mattovi nateče do očí, v důsledku čehož oslepne a jeho ostatní smysly zbystří na nevídanou úroveň.
Mimochodem, Hell's Kitchen je reálná čtvrť na Manhattanu, v níž Miller vyrůstal a kam se v roce 2001 vrátil. Budovy bývalého World Trade Center stály jen několik kilometrů daleko a události 11. září 2001 Millera zasáhly natolik, že jeho poslední počin Holy Terror je silně antiislamistickým pamfletem. Původně zde měl proti Al-Káidě bojovat sám Batman, ale nakladatelství DC se nakonec rozhodlo nechat netopýra v kleci a hlavním hrdinou se proto stal kdosi-jako-batman. A když na sklonku minulého roku Frank Miller vyvěsil na svém blogu rozohněnou kritiku antikapitalistického Occupy movement, nejeden z fanoušků už to nevydržel a k Millerovi se obrátil zády. Kritická slova si Miller vyslechl i od žijící komiksové legendy Alana Moorea, který sám sebe označuje za anarchistu.
Ve svazku Daredevil: Rok jedna nejde o boj dobra se zlem. Jeho hlavním tématem je souboj mezi racionálním uvažováním a chtíčem, který si ve větší nebo menší míře prožívá každý z nás. Dennodenně. Matt se několikrát nechá unést city a pudy, které zesilují zostřené smysly a jejich zapírání. A pokaždé, když Matt citům podlehne, má to pro něj fatální následky. Ostatně stejně jako na úplném začátku, když zachraňoval staříka na přechodu.
Přes všechnu předvídatelnost je ale Daredevilův příběh nečekaně zábavný, za což Millerovi patří dík. Recyklovat tisíckrát vyprávěný příběh tak, aby při jeho čtení čtenář hltal každou stránku, dokáže jen ostřílený scénárista. Mattova nezralost se projevuje tak, že vnitřní pnutí neumí rozumně vybalancovat. Buď jen leží v knihách a s potem si odpírá vše, po čem touží, nebo si ho podmaní chtíč a jako divoká zvěř vyrazí do ulic. Do města, kam ho lákají vycizelované smysly. Matt ulice nevidí, ale slyší je. A ulice ho volají. Když podlehne, jde za jejich pachem, podobně jako mravenci automaticky následují feromonovou stezku.
Cestu mezi oběma extrémy se mu podaří najít až v samotném závěru, kdy čtenář poprvé uvidí Daredevila, tak, jak ho zná celý svět – jak v černorudém kostýmu přeskakuje střechy domů a konečně ví, proč to dělá. Do té doby se maskoval jen otrhanou kuklou a noční hlídky městem absolvoval v hadrech, které našel ve skříni. Cestu asi hledá pořád, ale minimálně našel směr, jakým se vydat. Příběh Daredevila může začít.
- Frank Miller, Daredevil: Rok jedna (The Man Without Fear)
- kresba: John Romita Jr.
- Crew, 2011
- překlad: Martin D. Antonín
- 160 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantsye již za 332 Kč)