Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Dalibor Vácha představil Jizváka Jima a především další noční můry, Dalibor Vácha: Jizvák Jim

Vácha Dalibor: Jizvák Jim

Název sbírky povídek, stejně jako jeho obálka, dává tušit, že se před čtenářstvo dostává kus hororového čtení. O žádnou veselku se nejedná, ale o čistě hororové čtení také ne. Vácha experimentuje s prolínáním subžánrů fantastiky, výsledek je sice nejednoznačný, ale určitě zajímavý.

Samotná knížka by se dala nazvat jako debut zkušeného autora. Dalibor Vácha má za sebou celou řadu publikačních počinů v čele s válečným románem Červenobílá, ovšem sbírka povídek je jeho první kniha čistě zaměřená na fantasy. Vzhledem k tomu, že autor se původně soustřeďoval na jiný žánr, na jeho přístupu k fantastické literatuře nenajdeme nic čistokrevného. Nejsilnější jsou v jeho tvorbě inspirace vojenským prostředím a českou, potažmo československou historií, což byl doposud jeho prvořadý zájem. Tentokrát neváhal popustit uzdu kreativitě a své tradiční prvky hojně vybavil prvky fantasy s mrazivým hororovým nádechem, který však není automaticky přítomen u všech povídek v knize.

Lovení štik inspirace v rybníce historických znalostí autora patří k zajímavostem povídek, které stojí za pozornost. Historická fantasy není u domácích tvůrců nic nového, například přední autor Juraj Červenák prokázal, že žánr u nás má pevné postavení. Na rozdíl od Červenáka se Vácha inspiruje spíše v moderní historii. Obzvláště stojí za ocenění využití pozadí postkomunistické transformace v povídce Sprint bez cíle. Vystavět pozadí děje příběhu ze škatulky urban fantasy na bývalých agentech StB s magickými schopnostmi, kterým se zcela logicky po převratu příliš nedaří, je nejen originální, ale také velmi zábavné.

Všechny příběhy na historických kulisách nestojí, o to více vynikne autorův styl, který má jasně dané kontury, jelikož Dalibor Vácha není žádným začátečníkem, přestože v žánrových luzích a hájích se vyjadřuje v knižním formátu poprvé. Příznačný je hororový nádech jeho příběhů, ačkoli se nedá zcela s klidným svědomím prohlásit, že jde o čistokrevný horor, i když obálka knihy a její název se k hororovému žánru hlásí jako Pepíček, když chce říct paní učitelce vtip. Míchání žánrů, originalita pozadí příběhu a lehce mrazivá atmosféra jsou hlavní devizou knihy a jejího autora. Vše působí nenuceně, ačkoli zkušené oko pozná propracovanost spisovatelského řemesla, které takovéto atraktivní kulisy umí vytvořit.

Povídky však mají i svá stinná místa. Jsou totiž založené více na kulisách a vymazlené atmosféričnosti, nikoliv však na psychologii postav, originálním příběhu a dějových zvratech. Pointa příběhu zůstává v pozadí oproti aranžmá jednotlivých povídek. Právě tyto dva aspekty v knížce poněkud kontrastují, ovšem opět je možné říci, že autor si za svým stylem stojí a umí s ním pracovat, a tak není potřeba celkové hodnocení směřovat někam k záporným hodnotám. Čtenář si při četbě Jizváka Jima a jeho povídkových kolegů užije spíše silné stránky povídkového stylu autora a těch slabších si dost možná ani nevšimne.

  • Dalibor Vácha: Jizvák Jim
  • Epocha, Praha 2018
  • Obálka: Žaneta Kortusová
  • 320 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
9. září, Radim Červenka

Jizvák Jim

Jizvák Jim
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč