Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Čtvrtý příběh ze světa Dragon Age s novým spisovatelem, Patrick Weekes: Císařství masek (Dragon Age 4)

Patrick Weekes - Císařství masek

David Gaider, autor předchozích tří titulů, které pojednávaly o dobrodružstvích ze světa Dragon Age, si od knižních adaptací této herní série dal pauzu a spisovatelské žezlo předal Patricku Weekesovi, jenž má se psaním knih s herní tematikou již jisté zkušenosti. Stačilo to však na to, aby obohatil sérii Dragon Age a uchoval její úroveň?

Císařovna Celene Orlesiánská je postavena před nelehký úkol. Musí se totiž rozhodnout, zda dá přednost utlačovaným elfům nebo orlesiánské šlechtě. Její rozhodnutí (ať už na jednu nebo druhou stranu) by mohlo přinést užitek, ale také zkázu, a proto je tedy třeba volit velmi opatrně. Už jen kvůli tomu, že jí na záda dýchá uzurpátor trůnu velkovévoda Gaspard a zároveň její kroky sleduje císařovnina služebná a zároveň milenka, elfka Briala. Zvolit si tak může být ještě těžší, než se na první pohled zdá.

Změna, změna a… zase změna

S novým dílem ze světa Dragon Age s názvem Císařství masek přicházejí změny. Zejména změna autora, Davida Gaidera vystřídal Patrick Weekes. Ten mohl do série přinést svěží vítr, což se podařilo jen částečně. Patrick Weekes je sice spisovatel skutečný a má na kontě již pár knih a zejména povídek, jenže David Gaider dokázal do svých příběhů vybrat zajímavý kus historie světa Dragon Age a hezky jej tak doplnit.

Weekes se vydává jiným směrem a prakticky téměř se odkloňuje od problematiky boje mágů proti templářům. Místo toho se zaměřuje na vnitřní politiku Orlais a čtenář tak má možnost prožít příběh ve zcela jiném prostředí. Je to překvapivá změna a alespoň ze začátku to člověka přitáhne. I proto, že styl psaní Patricka Weekse není složitý, protože píše svižně, dokáže využívat popisů a dialogů a umí je hezky nakombinovat. Navíc je schopen poutavě popsat souboje, což není zrovna vlastnost, která se vidí často. Je jen škoda, že těchto částí není v knize mnoho.

Každý čtenář bude vnímat všechny změny jinak, ale každý, kdo má za sebou všechny díly série Dragon Age, uvidí, jak se ze svižné akční jízdy s politickým nádechem stalo intrikářství a politikaření na nejvyšší úrovni, jen s příchutí soubojů meče a magie. Není to vyloženě špatně. Je to však něco velmi odlišného od toho, jak sérii prezentoval David Gaider, jenž ji někam posouval, zatímco Patrick Weekes ji pouze využívá k popsání jednoho příběhu s politickou zápletkou.

Jako doplněk ke hrám proto Císařství masek slouží minimálně; takovou funkci měl spíš jeho předchůdce (Rozštěpení). Nová kniha ze světa Dragon Age proto uspěje lépe jako samostatný román. Má dobře vyobrazené charaktery, popsané souboje i překvapivé zvraty. Oddaní hráči Dragon Age si však četbu Císařství masek užijí stejně jako předchozí díly, jelikož kniha alespoň doplňuje příběh herního světa z „druhé strany“ – z Orlais místo Fereldenu. Pro změnu tak mohou číst o něčem jiném než o sporu mágů s templáři, čehož se bezpochyby nabaží v nedávno vydaném Dragon Age: Inquisition.

  • Patrick Weekes: Císařství masek (Dragon Age 4)
  • Fantom Print; 2014
  • překlad: Jakub Mařík
  • obálka: Electronic Arts
  • 384 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
28. listopadu 2014, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dragon Age 4 - Císařství masek

Dragon Age 4 - Císařství masek
279 Kč 195 Kč