Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Co se stane, když se probudíte o 50 let dříve na dokonalé Lodi mezi hvězdami? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Co se stane, když se probudíte o 50 let dříve na dokonalé Lodi mezi hvězdami?, Beth Revisová: Loď mezi hvězdami (Vesmír 1)

Revisová Beth: Loď mezi hvězdami 1

Nechte se kryogenicky zmrazit a zkuste se probudit o 50 let dříve, než byl plán. Probuďte se na dokonalé vesmírné lodi, kde neexistuje odlišnost, chaos ani boje a války. Tohle se stalo Amy Martinové. Podaří se jí zapadnout mezi tamní obyvatelstvo?

Amy je sedmnáctiletá slečna, která se spolu se svými rodiči zúčastní Projektu Archa, jehož cílem je osídlení nově objevené obyvatelné planety Centauri. Společně se nechají zmrazit, uložit do kryo boxů a vyslat na tři sta let dlouhou plavbu vesmírem. Amy je však rozmražena o 50 let dříve a jen o vlásek unikne smrti. Z jejích muk ji zachrání Syn a Doktor.

Hlavní hrdinka zjišťuje, že její rodiče se probudí až ve chvíli, kdy doplují na planetu, a tak se Amy na chladné vesmírné lodi ocitá sama. Vtom však na lodi někdo začne rozmrazovat i jiná těla ze Staré Země, a proto se Amy se Synem spojí, aby všemu přišli na kloub. Při pátrání odhalují nové a nepříjemné informace o lodi Universum a Amy postupem času zjišťuje, že nikomu nemůže pořádně věřit.

Loď mezi hvězdami začíná hezky polehoučku seznámením se samotným příběhem, prostředním a postavami. Seznamování však netrvá nijak dlouho, takže se čtenář nestihne začít nudit. Pak dojde k prvnímu zvratu – probuzení Amy – a následně dochází k rozruchu právě díky ní. Kniha má rychlý spád a je velmi čtivá. Pokud se čtenář začne ztrácet v samotném prostředí lodi, nemusí být zklamaný, protože může nakouknout na plánek lodi, který se nachází hned na začátku knihy a je velice povedený.

Lidé, kteří žijí na lodi, mají odlišné myšlení od těch ze Staré Země, což se zdá logické vzhledem k tomu, že žijí v izolaci. Odlišnost je v knize opravdu velmi zřetelná a vše je naprosto uvěřitelné a dokonale promyšlené.

Beth Revisová v pěti bodech

  1. Žije v Severní Karolíně spolu se svým manželem a psem.
  2. Loď mezi hvězdami získala NY Times Bestselling a byla vydána v 17 zemích.
  3. Jejím cílem je procestovat svět za 80 dní, navštívit Měsíc a objevit Narnii.
  4. Během školních let si raději ve vyučování psala krátké příběhy, než aby dávala pozor a zapisovala si látku.
  5. Jejím nejoblíbenějším spisovatelem je C. S. Lewis – autor Letopisů Narnie.

Jako hlavní postava vystupuje Amy, která se až na pár výjimek chová úměrně ke každé situaci. Dalším hrdinou je Syn, následník nynějšího vůdce lodi, který v sobě nese neskutečně silnou osobnost, už jen tím, že se dokáže v určitých chvílích postavit proti Otci. Otec autorka už od samého začátku koncipovala jako hlavního záporáka. Tenhle diktátor nenávidí odlišnost a spousta čtenářů by jej mohla přirovnat k Adolfu Hitlerovi.

Loď mezi hvězdami napsala Beth Revisová v ich-formě a přítomném čase a vypráví ji ze dvou úhlů – z pohledu Syna a z pohledu Amy. Překladatel použil nová nebo pro Čechy netypická slova, kterými se jistě inspiroval z angličtiny.

>„Budeme žít v téhle kovové kleci a taky tady umřeme. Sedmdesát čtyři a dvě stě třiašedesát. To je moc dlouho… moc dlouho, xakru…“ (str. 320)

Detektivní zápletka ve vesmíru má rozhodně něco do sebe a čtenáře drží pěkně napjatého. Myšlenka vývoje společnosti v budoucnosti, v uzavřeném prostoru a za naprosto odlišných podmínek života, než na jaké jsme zvyklí, je ohromně zajímavá a mnohdy i fascinující. Autorce se povedlo něco, o čem si mnoho spisovatelů může nechat jen zdát. Vytvořila skvělý příběh, neodolatelné prostředí a nepostradatelné hrdiny, kteří dohromady dávají ohromnou knihu, která se čte úplně sama.

  • Beth Revisová: Loď mezi hvězdami (Vesmír 1)
  • CooBoo, 2012
  • překlad: Petr Eliáš
  • 358 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
13. května 2013, Aneta Vrbová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Loď mezi hvězdami 1

Loď mezi hvězdami 1
299 Kč 269 Kč