Cesty snů, Jan Č. Galeta a Zbyněk K. Holub
Asterionská knižní řada sice přešla pod křídla nakladatelství Zonerpress, ale krom jiného loga na přebalu jen stěží poznáte rozdíl. Formát knihy a autor obálky zůstal stejný a ani redakční práce neutrpěla žádnou újmu, takže estetické cítění bibliofila zůstane ušetřeno nevábných nerovností v knihovničce.
Už jsem se zmiňoval, že hlavní náplní příběhu je putování po Asterionu, zejména po nejrůznějších částech velkého hvozdu na Taře. Tentokrát je cílem nalezení legendární Zahrady snů a o nic méně proslulého Kamene Života, mocného artefaktu. Samozřejmě aby to neměli hrdinové tak lehké, tak jejich jediným vodítkem jsou sny a halucinace způsobené Snovou růží, rovněž se jim do cesty postaví nejeden protivník. Tak se budou muset vypořádat s Drikovým temným druidem, skřítčí bandou lapků vedených duchem starého mága nebo s Pavoučnatkami a všelijakým dalším potvorstvem.
Naštěstí není ústřední trojlístek postav úplně bezbranný. Nejenom že najdou mnoho zdatných pomocníků, ať už jde skřítčího mistra bojových umění, Aurionova kněze, druidku Saariku s jejím elfím komandem nebo mága od Orlích poutníků, ale sami mají dostatek schopností, aby nakopali slušný počet zadků. Asarijec Brubs se svojí mačetou s kouzelným jménem Holčička se ve stavu bojového šílenství mění v takřka nezastavitelný bojový stroj, problém ale samozřejmě nastává v situaci, kdy po berserkrovu řádění nezbyli žádní nepřátelé. Mezi další jeho zaznamenání hodné dovednosti patří svádění (prostě úsměv jeho bezvlasé potetované hlavy s upilovanými zuby je pro dámy neodolatelný, neptejte se mě proč) a mnoho zajímavých způsobů klení.
Hevrenská šamanka Čakoro zase dokáže ovládat duchy přírody, Saly a posléze se jí dostane ještě dalších schopností, ale cena za ně nebude malá. Mezi její oblíbené koníčky zase patří neustále bojovat o svou vlastní vůli, protože během příběhu se jí pořád někdo snaží dostat do hlavy a poštvat ji proti ostatním. Poslední je Anaret, který sice sám celkem nic moc nesvede, ale za to má k ruce nějakou magickou výbavu a je dost sečtělý na to, aby se občas předvedl nějakým nápadem.
Je vám asi jasné, že o žádné velké filosofické hloubání nepůjde, místo toho nás čeká hlavně akce, od malých šarvátek po velkolepou závěrečnou bitvu, nebudete ochuzeni ani o nejrůznější magické kejkle, přestože mágové si to tady rozdávají hlavně pomocí souboje vůlí, který zrovna nehýří „speciálními efekty“.
Autoři nás nebudou přehnaně zatěžovat psychologií postav (jediný náznak je Brubsovo šílenství způsobené selháním s minulosti, ale i s tím si autoři nakonec poradí docela jednoduše – magie se holt hodí úplně na všechno) ani se nedočkáme žádných emočních bouří, vztahy se řeší dost polopaticky, láska na první pohled a hotovo. Žádných komplikací se ani dočkat nemůžeme vzhledem k tomu, že hrdinové jsou dva a v celém příběhu narazíme na všeho všudy na tři ženské postavy, a to počítám i temnou mágu (ne že mi to otlučete o hlavu jako překlep nebo chybu protože, tak se prostě ženské kouzelnice na Asterionu nazývají).
Nelze se nezmínit o dalším důležitém prvku příběhu a tím je sám svět. Perfektně promyšlený, rozmanitý a hlavně tak živý. S podobně propracovaným světem se v našich poměrech zase tak často nesetkáváme. Je to samozřejmě dané tím, že je primárně určený jako prostředí pro RPG hry a že autoři knihy jsou i tvůrci samotného světa. Pravda spoustu drobných detailů si člověk bez jeho znalosti neuvědomí a tak bude poněkud ochuzen, místy možná dokonce zmaten, protože autoři si na sáhodlouhé vysvětlování principů světa nepotrpí.
Nakonec jde ale o velice příjemné oddechové čtivo, vzhledem ke krátkým kapitolám a celkem malému formátu jako stvořené na cesty. Pravda, je to trochu naivní, a na každý dobrý nápad by se dalo najít několik středně propečených klišé, ale to tak nějak k hrdinské fantasy patří. Jo při čtení se člověk neubrání nostalgickým vzpomínkám na ponocování při hraní dračího doupěte. Myslím, že fanoušci Asterionu nebo hrdinské fantasy si přijdou každopádně na své.
- Jan Č. Galeta a Zbyněk K. Holub: Cesty snů
- vydal: Zonerpress, Brno 2010
- přebal: Roman Kýbus
- 368 stran / 239 Kč