Čeští fanoušci Upířích kronik se konečně dočkali svého Prince Lestata, Anne Riceová: Princ Lestat (Upíří kroniky 11)
Anne Riceová se v zahraničí proslavila především díky upírské sérii Upíří kroniky, jejíž první a třetí díl byly i zfilmovány. Čeští čtenáři si ale na vymodlené jedenácté pokračování museli pěkně počkat. Překladu téhle série se v našich vodách moc nedařilo – vyšel u nás pouze první, druhý, šestý a nyní nově i jedenáctý díl. Dokáže Princ Lestat obstát a zviditelnit tak Anne Rice, která je v Česku poměrně opomíjena?
Nové milénium s sebou přináší celou řadu technických vymožeností. Pro upíry, kteří spíše lpí na minulosti, to znamená úplně novou éru. Musí se přizpůsobit, jinak je s nimi konec. Upír Lestat o tom ví své – na sklonku dvacátého století se proslavil jako rocková hvězda, a od té doby se jak mezi lidmi, tak i upíry stal živoucí legendou. Jediná věc, po které však touží, je zůstat v ústraní. Upířím světem se ale šíří neklid – a nevyhne se mu ani světoznámý Lestat.
Staří i mladí si šeptají o hlasu, který ve stínech našeptává a mění krvesaje k nepoznání. Začíná docházet k masovým upalováním, která ničí jednoho upíra za druhým. Mohla by tato děsivá vraždění mít nějakou spojitost s Hlasem? Ze stínů svých kobek se vynořují pradávné legendy jako Louis de Point du Lac, autor věhlasného Interview s upírem, překrásný Armand, tisíciletý Marius de Romanus, čarodějná dvojčata Mekare a Maheret a mnozí další… Svět krvesajů totiž čelí hrozbě, která by ho mohla zničit. Navždy.
O historii rodu a původu Krve
Anne Riceová je autorka, kterou netřeba představovat – její nejznámější sérií je bezesporu série Upíří kroniky. Princ Lestat je již jedenáctým dílem z této rozsáhlé série (a na cestě je další pokračování). Autorka děj svých knih zasadila do našeho lidského světa, ve kterém mimo lidskou rasu žijí i další nadpřirození tvorové – v případě Upířích kronik je jasné, že v popředí stojí upíři, nazývaní také Krvesajové. Anne Rice je také pověstná svými sáhodlouhými a detailními popisy a těm se nevyhnula ani v Princi Lestatovi. Je tedy nutno počítat s pomalejším rozjezdem a rozsáhlými vnitřními monology, které spisovatelka ukázala již v prvním díle, Interview s upírem.
Anne Rice v pěti bodech
- Její rodné jméno je Howard Allen O'Brien. Rodina Anne Rice má velmi kladný postoj k literatuře. Její sestra Alice Borchardt je také fantasy spisovatelka. Manžel Stan Rice se až do své smrti věnoval poezii. Syn Christopher Rice je romanopisec.
- Nekorunovaná královna upířích románů se proslavila v osmdesátých a devadesátých letech svými Upířími kronikami, z nichž byly do češtiny přeloženy pouze čtyři díly, Interview s upírem, Upír Lestat, Upír s tváří anděla a Princ Lestat. Knihy Interview s upírem a Královna prokletých byly veleúspěšně zfilmovány.
- Tvorba Anne Rice výrazně ovlivnila gothické hnutí.
- Věnuje se také psaní knih s křesťanskou tématikou. Je autorkou trilogie o Ježíši Kristu a náboženské motivy prostupují celou její tvorbou.
- Anne Rice píše hojně také pod pseudonymy. Jako Anne Rampling napsala knihy Útěk do ráje (zfilmováno) a Belinda. Pseudonymu A. N. Roquelaure využívá v případě erotické literatury.
Světlou stránkou všech popisů je ale to, že autorka svůj fiktivní svět velmi dobře zná, a to i do těch nejmenších podobností. Její pojetí krvesajů je tak velmi atraktivní – mají vlastní historii, jíž se v tomto díle Anne zaobírá poměrně dost, vlastní fyziologii a zvláštní schopnosti, které se liší jedinec od jedince. Mimo krvesaje tu vystupují i další bytosti, s kterými se čtenáři mohli setkat v autorčiných dalších sériích – přízraky, démoni a další. I když je kniha celkově laděna spíše popisně a historicky (čtenáři se například konečně dozví o původu společnosti Talamaska), nechybí tu ani akce a napětí, a to především v druhé polovině knihy.
Staří známí se vrací na scénu
Dalším plusem je bezesporu to, že je kniha vyprávěna z pohledu více vypravěčů. Hlavní podíl má sice upír Lestat, který se proslavil asi nejvíce, pozadu však nezůstávají ani takové legendy jako Marius de Romanus, Louis de Point du Lac či Ben Mahmud. Anne Riceová své postavy dobře zná a do nejmenších podrobností rozvíjí i jejich charaktery. Velmi často také odkazuje na události, které se staly v předešlých dílech, a tak nastává otázka, zda si český čtenář může přečíst Prince Lestata bez jejich znalosti. Odpověď zní jasně – raději ne. K pochopení událostí je ideální přečíst minimálně všechny díly, které u nás vyšly, a nejlépe zhlédnout i oba filmy.
I Princ Lestat má své nedostatky. Čtenáře by mohla odradit rozvleklost a dlouhé popisné pasáže, ostatně autorka se ve svých knihách nevyhýbá ani náboženským a filozofickým otázkám. Postavy tak velmi často přemýšlejí nad osudem svého bytí, v případě krvesajů pak nad historií celého rodu a smyslu existence. Pokud se přes to ale přenesete, naskytne se vám zajímavý a výpravný příběh s dobře promyšlenými postavami, historií celého rodu (tady upíři jako diskokoule nezáří!) a příběhem, který zaujme nejednoho milovníka paranormálních knih.
Princ Lestat nabízí mnohé – příběh o historii upířího rodu, novou hrozbu v podobě tajemného hlasu i setkání se starými známými. Co chtít víc?
- Anne Riceová: Princ Lestat (Upíří kroniky 11)
- Práh, 2015
- překlad: Adéla Havlíčková
- obálka: Gabriela Sigaud Plítková
- 400 stran, 449 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)