Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Český kosmonaut dobývá vesmír i celý svět, Jaroslav Kalfař: Kosmonaut z Čech

Kalfař Jaroslav: Kosmonaut z Čech

Tohle je druhý Marťan, říkalo se. Realita je ale docela jiná. Kosmonaut z Čech má se slavným románem Andyho Weira pár společných bodů, ale jinak je to jiný příběh. Stejně jako Marťan si ale zaslouží pozornost a stejně tak se jedná o kvalitní a zábavnou literaturu, která díky českému původu autora může být pro mnohé čtenáře sympatičtější.

Kosmonaut z Čech vypráví příběh českého kosmonauta Jakuba, který je vyslaný do vesmíru, aby prozkoumal podivnou mlhovinu. Zkoumání vesmírného prachu ale není ústřední téma knihy. Je jím samotný Jakub, jeho dětství i dospívání, jeho žena anebo taky Hanuš a Nutella. Kosmonaut z Čech je kniha českého autora, ale jako první vyšla v angličtině. Jaroslav Kalfař žije už několik let v USA a jeho debutový román se dočkal velice kladného ohlasu i v The New York Times.

Kalfařův román se řadí mezi sci-fi, především se ale jedná o náhled do duše jednoho osamělého člověka, který se i přes své poslání horko těžko smiřuje se vztahem na dálku. Jakub si v odloučení od své manželky a vlastně i od celé lidské populace začíná uvědomovat víc sám sebe, svá rozhodnutí i nitro. Prostřednictvím svých vzpomínek rozebírá tématiku ztrát a odchodů, přemýšlí nad lidskou existencí a vyrovnává se s novými poznatky, které ho na jeho lodi potkají.

Kniha se skládá ze dvou částí, které se pravidelně střídají po kapitolách. Jedna část se věnuje Jakubovi a jeho misi. Kalfař velice zdatně popisuje jednotlivou techniku, Jakubův výzkum i poznávání vesmíru. Stejně jako v Marťanovi, tak i v Kosmonautovi jsou tyto technické vymoženosti popsány jednoduše, srozumitelně a zároveň živě a důvěryhodně. České prostředí je pak ve spojitosti se sci-fi světového formátu lehce neobvyklé, ale v tomto případě se to opravdu povedlo, a díky Kalfařově popisu snadno uvěříte, že vesmírná loď Jan Hus 1 odstartuje svou misi na Petříně.

Jaroslav Kalfař v pěti bodech

  1. Narodil se a vyrůstal v Praze, od patnácti let žije v USA.
  2. Studoval na New York Univesity, kde navštěvoval přednášky renomovaného amerického spisovatele Jonathana Safrana Foera.
  3. Získal prestižní stipendium E. L. Doctorow Fellowship.
  4. Momentálně žije v Brooklynu.
  5. Jeho debut byl vydán u Little, Brown and Company v roce 2017 a byl prodán do jedenácti zemí.

Druhá část knihy se pak věnuje Jakubovým vzpomínkám. Promítneme si tak důležité milníky v jeho dětství, život v Praze i na venkově, studentská léta nebo seznámení s jeho ženou. V těchto částech se hojně odráží český život i humor zároveň. Kalfař do svého vyprávění zakomponoval také významné historické okamžiky naší země od upálení Jana Husa po dobu komunismu. Právě díky těmto vzpomínkám čtenář Jakuba poznává, chápe jeho jednání i vnímání světa. Téma osamělosti je v knize velice stěžejní, protože Jakuba svým způsobem provází celý život. O to víc si ho uvědomuje ve chvíli, kdy ho od nejbližší lidské existence dělí tisíce kilometrů.

I přes svou hlavní zápletku, zkoumání vesmírného prachu, je kniha výjimečná tím, jak popisuje české prostředí. Máme tu střet hlavního města a venkova, které ale autor vykreslil opravdu trefně a přitom nepoužívá zdlouhavé a nudné popisy. Spíše naopak. Kalfařovi stačí málo a řekne mnoho. Donutí své čtenáře zamyslet se nad situací a často sklouzává k filozofickým tématům.

Jaroslav Kalfař bývá často spojován se jmény jako je Kundera, Čapek nebo Hrabal. Jeho debutový román je skvěle vystavěný a víc než samotný děj je zde důležité téma osamělosti, které je pak umocněné Jakubovou cestou do vesmíru. Kosmonaut z Čech se tak jednoznačně řadí mezi výjimečné romány, které byly za posledních pár let napsány.

  • Jaroslav Kalfař: Kosmonaut z Čech
  • Plus, 2017
  • Překlad: Veronika Volhejmová
  • Obálka: Libux77
  • 320 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
6. června, Tereza Vršková

Kosmonaut z Čech

Kosmonaut z Čech
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč