Červenákův Černokněžník dospěl a vydal se za Zlatem Arkony, Juraj Červenák: Zlato Arkony (Černý Rogan 1)
Na začátku každé správné pohádky stojí hrdina vydávající se do světa na zkušenou. Podobně začíná i Zlato Arkony, pokračování cyklu o Roganovi. Jenže místo hloupého Honzy, který se vydává bojovat se zlým čarodějem, aby osvobodil princeznu, se na cesty vydává černokněžník Rogan, aby bojoval s jiným černokněžníkem. A o tom, co by nejraději udělal s princeznou, se ve slušné společnosti nemluví.
Chamtivý rujanský kníže ztratil svůj život i své knížectví jenom proto, aby si ověřil přísloví, že s čerty nejsou žerty. Zvláště když nejde o roztomilé kudrnaté nekňuby z českých pohádek, ale o démony pocházející z vikingského podsvětí. Jediné místo z celé Rujány jim odolává – bájná svatyně Arkona, jejíž žrecové vyslali prosbu o pomoc do celého slovanského světa. Na jejich volání odpověděli nemnozí, ale nechybí mezi nimi známé duo Rogan a Goryvlad, čarodějka Milada nebo vardoger Radovid. Ale sami nemají proti armádě aelfů šanci, a tak musí sjednotit knížata rozhádaná krevní mstou a spolehnout se na armádu obyčejných smrtelníků. I ti samozřejmě mají své ambice a plány. Dědička rujanského knížecího stolce Vlada se urputně snaží najít své místo mezi muži, kteří v ní vidí pouze nárok na vládu nad Rujánou. Jednotlivá knížata se hašteří o moc a slávu a místní Vikingové větří velkou kořist.
Zábavná lekce z dějepisu
Už sám název knihy dává jasně na srozuměnou, že tentokrát se slovenský zaklínač vydává ke svým polabským pobratimům, aby je vytáhl z jedné velké šlamastyky. A přitom si možná něco málo z bájného pokladu arkonského vzal sebou zpátky na Kančí horu. Proč tak daleko, když se jeho příběhům v českých a slovenských reáliích dařilo? Nejde o nic jiného než o projev trendu, který lze u Juraje Červenáka sledovat dlouhodobě – tedy přesun od conanovské sword and sorcery k historické fantastice. Ten nepochybně vrcholí v sérii o Kapitánu Báthorym, kde už se dá mluvit o historickém románu s pár fantastickými drobky na zlepšení chuti.
Juraj Červenák v pěti bodech
- Narodil se roku 1974 Banskej Štiavnici.
- První knihy vydal pod pseudonymem Thorleif Larsson a George Callahan.
- Napsal několik příběhů s Conanem (Conan Nelítostný, Conan a svatyně démonů, Conan a dvanáct bran pekla).
- Napsal dva časopisecky vydané romány na pokračování (Chřestýš Callahan a brána duchů a Sekera z bronzu, rouno ze zlata).
- Mezi jeho nejvýznamnější díla patří krom cyklu o Černoněžníkovi i dvojice trilogií Dobrodružství kapitána Báthoryho a Bohatýr.
Z tohoto pohledu vypadá Zlato Arkony trochu jako krok zpět, ale i tak je navýsost jasné, že ani Černokněžník nezůstal této historizace ušetřen. A právě proto se Rogan ocitá mezi polabskými Slovany, jejichž život je mnohem lépe zdokumentován. Většina pramenů se sice vztahuje k době o něco pozdější, ale tady přece jenom nejde o detaily, nýbrž o pocit autentičnosti. Na románu je to samozřejmě znát – prostředí i mentalita postav působí nanejvýš věrohodně, což je velmi dobrý základ pro budování kvalitního příběhu.
Večerníček od strýčka Ďura pouze pro dospělé
Atmosféra Roganova příběhu pořádně zhoustla a potemněla, ubylo sice zábavných hlášek a špičkování mezi postavami, zato ale přibylo usekaných hlav a pro údy našli hrdinové i padouši mnohem větší uplatnění, než je pouhé sekání. Jednoduše řečeno Blood and Sex, jak z dílny HBO. Podobně dospěl i hlavní hrdina, který si je mnohem lépe vědom své moci a rozhodně se jí nebojí použít ve svůj prospěch. Rogan vystrkuje růžky a začíná rozehrávat svou hru ve velkém a ne vždy přitom myslí na nevinné civilisty. Podvádí, blafuje, intrikaří a snaží se mít všechny nitky osudu pevně pod svým palcem. Otázka je, jestli to bude proti démonům z Hellu stačit, zvláště když tak daleko na severu je moc Černoboha hodně omezená.
Řemeslně jde o velmi poctivou práci, kniha má spád, akční scény filmového střihu střídají oddychové dialogové pasáže, nechybí napětí ani zvraty a přitom nedochází k žádnému logickému škobrtání jak v ději, tak v psychologii postav. Perfektně napsané čtivo akčního ražení s vycizelovanými kulisami jistě potěší každého fanouška Juraje Červenáka. Černokněžník dospěl, ale to neznamená, že je s ním menší zábava – právě naopak.
- Juraj Červenák: Zlato Arkony (Černý Rogan 1)
- Brokilon, 2012
- překlad: Robert Pilch
- obálka: Michal Ivan
- 304 stran, 258 Kč (v e-shopu Fantasye již za 232 Kč)