Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Červenákův Callahan je western, jaký jste vždycky chtěli číst, Juraj Červenák: Chřestýš Callahan

juraj-cervenak-chrestys-callahan

Jsou tomu dva roky, co v časopise Pevnost vycházela novela na pokračování od zkušeného fantasy harcovníka Juraje Červenáka. Autor v ní vyzkoušel westernový žánr a podle reakcí čtenářů zvolil velmi dobře. Samostatná kniha Chřestýš Callahan obsahuje stejnou novelu, dvě další povídky a původní ilustrace Lubomíra Kupčíka.

„Namíchal jsem tam úplně všechno,“ prohlásil Juraj Červenák v rozhovoru, který s ním před dvěma lety v souvislosti s Chřestýšem Callahanem pořídil Karel Benedikt. Nelhal. Tři příběhy sebrané do svazku, který vydalo před Vánocemi 2013 nakladatelství Brokilon, se úpěnlivě drží v intencích westernového žánru – právě díky tomu, že jeho hranice jsou tak široké. Kniha má něco z mayovek, něco ze spaghetti westernů a něco z Cormaca McCarthyho. Vystupují tu skutečné historické postavy a na povrch se dere mytologie národů z oblasti Mesa Verde, kaňony rozbrázděné části Divokého západu, kde se příběhy odehrávají.

Antihrdina na drsném Divokém západu

Chřestýš Callahan je typický osamělý pistolník. Jezdí zemí křížem krážem jako lovec hlav a nemá žádnou budoucnost, jen nepřívětivou současnost, která se zrodila v troskách zničeného snu o budování milující rodiny. Callahan má dvě děsivé zbraně, Krásku a Bestii, cynického koně Nezmara a bere svět takový, jaký je. Krutý, drsný a nekaskavý. Takže si neláme hlavu se skrupulemi a za každých okolností myslí jenom na sebe a na zlato, které mu jeho činy mohou vynést. Třebaže je to svým vyzněním spíše antihrdina, čtenáři si ho okamžitě oblíbí. A když ne, zabere Červenákovo vyprávění.

Autorovy tři příběhy jsou totiž velmi dobře řemeslně zpracované, mají přesně odměřený prostor na akčnější pasáže a na oddechové části. Jako kdyby toho nebylo málo, novela navíc kvůli tomu, že vycházela časopisecky na několik částí, pravidelně graduje. I nadpřirozené prvky se tu zhusta objevují a perfektně ladí s duchem Divokého západu – klukovskými dobrodružstvími a zároveň nevlídností okolního světa. V první povídce jde o zombie, v novele o děsy, které se skrývají v ruinách zbylých po dávných obyvatelích Mesa Verde, v závěrečném textu pak o vampýry.

Juraj Červenák v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1974 v Banskej Štiavnici.
  2. První knihy vydal pod pseudonymem Thorleif Larsson a George Callahan.
  3. Napsal několik příběhů s Conanem (Conan Nelítostný, Conan a svatyně démonů, Conan a dvanáct bran pekla).
  4. Napsal dva časopisecky vydané romány na pokračování (Chřestýš Callahan a brána duchů a Sekera z bronzu, rouno ze zlata).
  5. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří krom cyklu o Černokněžníkovi i dvojice trilogií Dobrodružství kapitána Báthoryho a Bohatýr.

Celá kniha má dokonale vybudovanou atmosféru, která čtenáře už na první straně přenese přímo do dění. Městečkům vládnou šerifové, pije a střílí se v saloonech, za humny pokřikují rudé tváře. Jistě, není to žádná bichle pro intelektuály, ale to westerny nikdy nebyly. Červenákův počin má místo toho necelých tři sta stran a čtenáři ho slupnou jako jednohubku. Navíc silně hrozí, že akční příběh je okouzlí duchem starého dobrého Divokého západu, který se v někdejším Československu četl mnohem dříve než nějaká fantasy. A donutí je se ke knize často vracet.

Western, který by člověk pohledal

Chřestýš Callahan je perfektně vyvážený mix všech možných ingrediencí (fantasy) westernu počínaje charismatickým hlavním hrdinou, přes akci a magii až po dokonale vykreslenou atmosféru a špetku historického pozadí. Spíše než formátu novela plus dvě povídky by sice knize slušela přímo románová podoba, i tak se ale nedávný počin Juraje Červenáka povedl na výbornou. Kdyby se aktuálně autor nezabíral vymýšlením historických detektivek z prostředí střední Evropy (na jaře 2014 mu vyjde český překlad Mrtvého na pekelném vrchu), mohli by čtenáři volat po pokračování. Takhle jim nezbývá, než si užít pekelně dobrou jednohubku, v níž se kolty nosí proklatě nízko u pasu a v níž po rozpálených hřbetech kaňonů po nocích tančí staré běsy.

  • Juraj Červenák: Chřestýš Callahan
  • Brokilon, 2013
  • překlad: Robert Pilch
  • obálka: Lubomír Kupčík
  • 272 stran, 248 Kč (v e-shopu Fantasye již za 223 Kč)
6. února 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Chřestýš Callahan

Chřestýš Callahan
248 Kč 223 Kč