Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Černý déšť je napínavý thriller na pozadí dávného mayského mýtu ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Černý déšť je napínavý thriller na pozadí dávného mayského mýtu, Graham Brown: Černý déšť (Danielle Laidlawová 1)

Brown Graham: Černý déšť

Při výpravě za nevyčerpatelným zdrojem energie se vědci a dobrodruzi dostávají až k samotným kořenům nejstarších mayských mýtů, které hovoří o konci věku a zkáze světa. Z lidových pověstí se ale brzy vyklube něco strašnějšího a neuvěřitelnějšího.

Dva vyděšení uprchlíci bezhlavě prchají dusným a temným pralesem. V očích hrůzu z neznámého nebezpečí, které usmrtilo jejich kolegy. Ale nejde o pověrčivé domorodce. Oba jsou příslušníky elitního zabijáckého komanda…

Ve světě civilizace zatím vyvolá senzaci objev záhadného mayského krystalu, který může být podle všeho zdrojem nevyčerpatelné a levné energie. Směsice vědců a dobrodruhů pod vedením bývalého agenta CIA Hawkera a výzkumnice Danielle Laidlawové se dostává na výpravu, jejímž oficiálním úkolem je nalezení prastarého mayského města ztraceného v amazonské džungli. Velmi brzy ale přijdou na to, že archeologický průzkum není jediným účelem jejich expedice. Skupina vědců, amatérů a vysloužilých vojáků má uspět tam, kde selhaly speciálně vyškolené vojenské jednotky.

A v podzemí pyramidy mayského chrámu nakonec objeví něco, co nikdy nemělo spatřit světlo světa. Jejich objev se rozhodně nechová zrovna přátelsky.

Napínavá skládačka pro nenáročné

K silným aspektům knihy rozhodně patří svižně ubíhající děj plný zajímavých, i když většinou ne úplně nečekaných zvratů. První kapitola navnadí čtenáře svou akcí tak příjemně, že poté bez problému přečká o krapet nudnější část věnující seznamování s postavami a jejich životními osudy, aby se poté pln vzrůstajícího očekávání opět vrhl do tísnivých temně zelených hlubin amazonské džungle.

Samotné postavy jsou zpracovány velmi pěkně, i když poněkud jednoduše. Čtenář od začátku tuší, kdo se postaví na kterou stranu. Bývalý agent CIA Hawker má sice vzhledem ke své záhadné a trochu temné minulosti nejlepší potenciál pro zajímavě vytvořený charakter, ale toho se autor nakonec rozhodne nevyužít a vytvoří z něj takového Mirka Dušína se samopalem po boku. Naštěstí to zachraňuje Hawkerův neotřelý smysl pro humor a chytlavé hlášky. Velká škoda je, že vnímavý čtenář pozná už v první třetině knihy postavy, které se jejího konce nedožijí, a to podle jednoduchého klíče – minimalistický popis osoby a téměř žádné náhledy do její minulosti.

Graham Brown v pěti bodech

  1. Americký autor narozený v Illinois.
  2. Bývalý pilot a právník, v současné době spisovatel na plný úvazek.
  3. Černý déšť, který vyšel v roce 2010, byl jeho debutujícím thrillerem a okamžitě se stal bestsellerem nejen v USA, ale také Německu, Španělsku, Izraeli či Polsku.
  4. Předtím se podílel na vydání několika knih jako spoluautor.
  5. Po vydání Černého deště brzy následují další dva příběhy Danielle Laidlawové a Hawkera – Černé slunce a The Eden Prophecy.

Naopak postupná gradace napětí a pomalé odhalování pravdivého jádra mayských pověstí se Grahamu Brownovi povedlo dokonale. Čtenář nikdy neví víc než jeho oblíbené postavy a čas od času je nenápadně donucen otočit v knize několik listů zpátky, aby si znovu přečetl dříve zdánlivě nedůležité věci a spojil si vše do úplně nového celku, který rázem obrátí samotný příběh o desítky stupňů.

I když se zdá, že téma mayského konce světa nemůže už co do zajímavosti a originálnosti nic nabídnout, není to pravda. Tím spíše, že zde se objevuje jenom v roztříštěných střípcích a náznacích a nehraje se zde o osud celého světa. Z mayské historie tady také čtenáři příliš nenajdou, ostatně pro samotný příběh to ani není potřeba. Naopak podobné vsuvky by nejspíše celý děj posunuly z akční roviny do poněkud uloudaného tempa.

Černý déšť je přesně tím typem knihy, který otevřete u odpolední kávy a zavřete až o pár hodin později na samotném konci. Nenáročné čtení, které pobaví, potěší a nezatíží mysl příliš mnoha náměty k dlouhodobému hloubání. Oddychovka pro volné chvíle, ke které se určitě budete rádi vracet. A to tím spíše, že Graham Brown už v současné době chystá další dobrodružství Hawkera a Danielle.

  • Graham Brown: Černý déšť (Danielle Laidlawová 1)
  • Euromedia Group, 2012
  • překlad: Jiřina Stárková
  • obálka: 3H Creative Studio
  • 432 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
14. května 2013, Jana Šrámčíková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Danielle Laidlawová 1 - Černý déšť

Danielle Laidlawová 1 - Černý déšť
279 Kč 251 Kč