Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Černý déšť ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Černý déšť, Graham Brown

Brown Graham: Černý déšť

Máte rádi mayskou civilizaci? Jste zvědavi, jestli je rok 2012 opravdu rokem, kdy náš svět skončí? Máte srdce objevitele či dobrodruha, nebo jste spíše špióni a rádi taháte za nitky v pozadí? Toto a mnohé jiné vám poskytne román Černý déšť. Nevěříte? Tak si ho přečtěte.

Popravdě, tato recenze bude trošku netradiční. Nejdříve ukážu, jak knihu propagují různá internetová knihkupectví a co se o ní nejčastěji píše, a poté ji rozeberu po svém. Nechci opomenout propagační kampaň na tento román, která na nás třeba útočila například v kině Cinestar, kde se při promítání trailerů na další filmy, objevily i krátké spoty o této knize, jež kladou důraz na ony Maye, kteří jsou kvůli svému kalendáři skloňováni snad všude, kam se podíváte. I na Facebooku se vytvořilo mnoho skupin, které buď počítají s koncem světa, nebo v něj nevěří či chystají rozlučkové akce.

Oficiální obsah: Černý déšť- Graham Brown

Národní výzkumný institut Spojených států se zmocní záhadného krystalu s mayskými hieroglyfy. Jeho objevení a následné experimenty jej odhalí coby možný zdroj nové energie – čisté, nevyčerpatelné, levné. Na místo nálezu – k troskám mayskému chrámu – odjíždí výprava vedená mladou, ambiciózní Danielle Laidlawovou, která si podle instrukcí najme pilota Hawkera, bývalého agenta CIA. Výprava musí čelit nástrahám brazilské džungle, kde kromě domorodých kmenů řádí i děsiví nezničitelní tvorové, a také multimilionáři Kaufmanovi, jenž chce novou technologii získat pro sebe. Další podivný artefakt, který výprava přiveze zpět, odpočítává čas k 21. prosinci 2012… Akční, napínavý, exotický a dobrodružný – takový je debutující thriller Grahama Browna.

Pojďme se podívat hned na jednu očividnou skutečnost – možná někteří z vás, kdysi zaregistrovali film s názvem Kongo. V Černém dešti jde o to, že se najde artefakt typu krystalu, který by mohl být zdrojem nové energie, takzvané studené fúze, která by nejen korporaci, ale hlavně celému světu pomohla s nastávající energetickou krizí a také zachránila devastovanou přírodu před dalším drancováním. V Kongu jde také o jeden krystal, který by v té době jisté nadnárodní korporaci dodal energii pro v tu dobu rozvíjející se odvětví laseru. Náhoda? Pojďme na další podobnosti. V obou případech se skupina složená z vědců, kteří netuší, proč tam skutečně jsou, dostává na výpravu do džungle. V Černém dešti do džungle brazilské, kde krycí historkou je výzkum počátků mayské civilizace, zato v Kongu, již podle názvu jde o Afriku a zde je krycí historkou převoz jisté opice do parku, a náhodné objevení dolů krále Šalamouna, což jako téma bylo v popředí zájmu v letech vzniku filmu. Potom vás ani nezarazí ochránci těchto podivných a před zraky lidstva dobře ukrytých míst. V Černém dešti jsou to jacísi podivní tvorové, kteří jsou extrémně nebezpeční a v rámci Konga jsou to zdegenerované obrovské gorily. Dost už ale podobností. Brown dovedně využil svého příjmení, které evokuje tvůrce bestselleru Šifry mistra Leonarda, Dana Browna.

V knize najedeme mnoho témat, která jsou v dnešní době populární nebo zrovna na vrcholu, což vede k tomu, že kniha má už zajištěný úspěch. Nehledě na propagaci, jež ji uvádí jako bestseller. Tato témata zastupuje především zájem o mayskou kulturu, protože musím autorovi uznat, že tento motiv zpracoval velmi dobře a s dějem, nebo jeho částí propojil i mayskou mytologii a jejich pověsti. Nebýt této knihy asi by valná většina z nás nikdy nevěděla, že kdysi byli nějací loutkoví lidé.

Černém dešti jde samozřejmě i o pozadí nadnárodní firmy, což v současné době globalizace jen ukazuje, kdo má hlavní slovo ve světové politice. Není tu nouze ani o špionážní prvky, či čistě akční při boji skupin mezi sebou nebo posléze o vlastní život. Svoje si najdou i čtenáři, kteří mají rádi sci-fi, jelikož se tu operuje i s jistou sci-fi teorií, jež by elegantně vyřešila otázky, které vyvstaly. A ono v anotaci zmiňované Další podivný artefakt, který výprava přiveze zpět, odpočítává čas k 21. prosinci 2012 a všude hlášené, jako tajemství konce světa, se nikde nedozvíte, jen na konci je pár větiček a je možné, že se další informace vyrojí v dalších příbězích věnovaných Danielle Laidlawové a agentovi Hawkerovi s názvy Černé Slunce (2010) a Proroctví ráje (2012).

Graham Brown v pěti bodech:

  1. Chicagský rodák vyrůstal v Illinois, Connecticut a Pensylvánii a jeho rodina se často stěhovala.
  2. Absolvoval Embry-Riddle Aeronautical University v Prescottu a stal se pilotem.
  3. Na Arizona State College of Law v Templu vystudoval práva, rozhodl se však, že ještě neměl dost zaměstnání a nastoupil na spisovatelskou dráhu svým debutovým románem Black Rain v lednu 2010.
  4. Je velkým fanouškem Clivea Cusslera, Michaela Crichtona a Stephena Kinga a televizních seriálů Akta X a Ztraceni
  5. Žije s manželkou Tracey v Tusconu (Arizona).

Takže sečteno a podtrženo, doporučuji všem, kteří neviděli film Kongo, protože knihu si náramně užijí a mezi postavami si jistě vyberou svého favorita a s ním prožijí neobvyklé dobrodružství. Těm, kteří film viděli, knihu doporučuji také, protože si současně připomenou i film a třeba si ho z nostalgie pustí, ale kniha sama o sobě toho má v sobě tolik, že se rozhodně nudit nebudou. A je to jasná volba pro všechny milovníky thrillerů.

  • Brown, Graham: Černý déšť
  • Knižní klub, 2012
  • překlad: Jiřina Stárková
  • obálka: 3H Creative Studio
  • 432 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
26. dubna 2012, Jan Kundera

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Danielle Laidlawová 1 - Černý déšť

Danielle Laidlawová 1 - Černý déšť
279 Kč 251 Kč