Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

BZRK: Válka, která se odehrává v našem těle, začíná, Michael Grant: BZRK (BZRK 1)

Grant Michael: BZRK

Válka je špatná sama o sobě. Ničí lidi, pustoší vesnice a to vše řídí vysoce postavení lidé. Kde jsou ty doby, kdy se válčilo muž proti muži? Nastává totiž nová éra strojů, robotů. A biotů. Díky nim uvidíme, jak vlastně vypadá smítko prachu z mikroskopické dálky. Jak vlastně vypadá roztoč, blecha, nebo oko? Stačí dotyk a tělo je pod nadvládou takových strojů. V této „miniaturní“ válce existují lidé, kteří to ví a bojují. Oni tam totiž byli. Tam dole. Dole v nanu…

Biot. Biologický tvor, nikoli stroj. Věc spíchnutá ze směsky útržků a odřezků DNA. Z pavouka, kobry, medúzy. Ale hlavně, v ovládacím mechanismu, který umožňoval jediné mysli vidět biotíma očima a běhat biotíma nohama a sekat biotími noži, z DNA lidského. Biot nebyl robot. Byla to končetina. Přímo napojená na mysl svého stvořitele. Součást svého stvořitele. – str. 64

Pomocí naší a zvířecí DNA byli vytvořeni bioti. Zmenšenina… čeho vlastně? Biot by se dal přirovnat k malé bleše, kterou nelze spatřit ani pomocí mikroskopu. Jedná se o opravdu malé stroje, které ovládají lidé. Ovládají je stejně, jako člověk ovládá sebe: myšlenkami. Ze začátku se zdál tento plán jako skvělý nápad, jenže vše se zvrhlo v něco ještě horšího. Byli totiž vytvořeni nanoboti. Společnost, která chce svět zachránit proti společnosti, která chce vytvořit utopii, v níž z lidí zbydou pouhé loutky. Dobří proti zlým. Vítejte ve válce dvacátého prvního století.

Do tohoto zmatku jsou vhozeni Sadie a Noah. Jednomu zabili rodinu, tomu druhému se zbláznil bratr. Zůstali sami, dokud se nepřipojili do BZRKu, do jejich nové rodiny, která vlastní bioty, díky nímž mají svět zachránit před společnosti, která chce lidstvo sjednotit v jednotně myslící národ. Je něco takového možné? Ano. Díky nanobotům, kteří mohou během dne předrátovat mozek a vytvořit tak jakoukoli myšlenku. Děsivé, že ano? Sice jsou ve společnosti BZRK „ti hodní“, ale používají stejné, ovšem šetrnější metody. Teď mají před sebou ale důležitější úkol. Pomocí nanobotů byly nakaženy hlavy států, které mají zasedat na konferenci OSN. Jestli se podaří této společnosti ovládnout všechny hlavy států, bude pozdě. Sadie a Noah to vědí. Na výcvik nemají čas a musí okamžitě konat. Boj v nanu není jednoduchý a při poražení hrozí, že se mozek zblázní. Jednoduché a prosté, no ne…?

Michael Grant v pěti bodech

  • Narodil se v Kalifornii, ale žil téměř na padesáti různých místech a ve čtrnácti státech USA.
  • Spisovatelskou kariéru začal sérii Gone, která vypráví o klukovi, který se musí postavit děsu, jenž přinesl zmizení všech dospělých.
  • Se svou manželkou napsali přes sto knih.
  • Prošel si pěknou sbírkou povolání: kreslíř, číšník, knihovník, opravář bowlingových drah, recenzent restaurací, mediální konzultant politiků a produkoval i dokumentární fil­my.
  • Je známý tím, že dokáže čtenáře velmi překvapit. Jako například specifickým stylem vyprávění, nebo mírně sarkastickou poznámkou.

Uvnitř knihy nebude žádný problém rozlišit mezi tou dobrou a zlou stranou. Autor totiž nabídne pohled rovnou z více stran. Určité kapitoly se týkají BZRKu, jiné zase společnosti AFD, což je skupina zlá. Myslím, že nehrozí okamžik, kdy si čtenář řekne, že ho pohled této osoby nebaví. Všechny charaktery jsou propletené a bez určitých scén skládačka, kterou mohou lidé na konci složit, nedávala smysl. V tom všem ještě autor podá svět nana. Zdá se to hektické, ale když se člověk začte, uvědomí si, že je to v podstatě normální.

BZRK se také neodehrává na jednom místě. Ze začátku je to Anglie, až poté Amerika. Občas se i stává, že se čtenáři podívají do historie postav, nebo o nich odhalí pravdu. Ale není třeba se bát zdlouhavých popisů, protože autor se spíše zaměřuje na osoby a děj a tím se příběh lépe čte a stránky ubíhají mrknutím oka. Každá postava je v ději nepostradatelná. Některé umřou, některé přeběhnou. Člověk nikdy neví, čím bude zaskočen. Jak už tohle celé napovídá, rozhodně nelze očekávat poklidnou četbu. Anotace říká, že se jedná o nervy drásající thriller plný zvratů a osudů postav a ti, co četli tuto knihu, mohou jen souhlasit. Krev, urážlivá slovíčka a smrt nejsou pro Michaela Granta žádná překážka a lidé se s nimi setkají mnohokrát, než se dostanou k více jak otevřenému konci, který je navržen tak, aby nechal čtenáře uprostřed jedné z velkých akcí a nechal ho, aby si vše domyslel sám.

Připravte se na revoluci v young adult literatuře. Na válku nanobotů a biotů. Na válku mezi samotnými lidmi. Na tohle všechno je třeba se připravit, protože tento román je svým způsobem šílený, ale přesto famózní. Vše má spád a akci, nudy se bát nikdo nemusí. Jaký to asi musí být pocit pro hlavní hrdiny, když ví, že s každým dotykem se na ně může nalodit armáda těchto malých potvůrek? Když knihu dočtete, nebudete moci spát. A tohle není konec. Než vyjde druhý díl, je třeba si dávat pozor, protože nikdo nikdy neví, kdy mu nějaký nanobot drátuje mozek…

  • Michael Grant: BZRK (BZRK 1)
  • CooBoo, 2013
  • překlad: Čeněk Macocha
  • 336 stran, 299 Kč (V e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
1. března 2013, Filip Faja

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

BZRK

BZRK
299 Kč 269 Kč