Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Březnová Pevnost: Lovecraft vs. young adult dystopie, Pevnost 3/2015

pevnost-3-2015

Že se Pevnost snaží za každých okolností potěšit co nejvíc fanoušků různých fantastických fenoménů, to snad není třeba připomínat. Kdyby náhodou ano, znovu si přečtěte titulek tohoto článku. I v březnu je tato směs výbušná jako máloco.

Zatímco před pěti lety (to už je to vážně tak dávno?!) ortodoxní fanoušci fantastiky smutnili nad tím, že „fantasy“ už dneska znamená jenom upíry a Twilight, v posledních letech kinem, knihkupectvím i konzumentem lomcují young adult dystopie. Pro neznalé: to znamená příběhy z nelichotivé budoucnosti, kde se lidstvo tím či oním způsobem zvrhlo v totalitní společenská uspořádání a kde musí svět od jha vlastních rodičů zachránit náctiletí. A samozřejmě s pořádnou dávkou romantiky, případně akce. Pokud vás tento fenomén dosud míjel, v nové Pevnosti zjistíte, kolik takových knih a filmů (nyní například nová Rezistence) už v Česku vyšlo a jestli vůbec nějaký stojí za to. Pokud si v YA dystopiích libujete, pak se můžete alespoň přesvědčit, jestli vám některé stěžejní dílo subžánru neuniklo.

A pokud si neplánujete, že by vás rozjuchaní teenageři oslovili, jsou tu samozřejmě i mnohá jiná pozitiva nové Pevnosti. Například přehled deseti filmů, které by mohly zaujmout v letošní kinosezóně (namátkou Avengers, Terminátor nebo Hvězdné války) nebo informace, že Joss Whedon zřejmě po Age of Ultron opustí sesli u Marvelu a půjde točit nějaký komorní projekt, který mu s největší pravděpodobností opět zruší po čtrnácti epizodách.

Lovecraft Howard Phillips: Stín nad Innsmouthem
Temná chapadla všude kolem nás!

Literární sekce se zase vytasí s jedním z největších protikladů k young adult literatuře, prastarém zlu jménem Cthulhu. Odkaz kultovního hororového spisovatele H. P. Lovecrafta totiž v dnešní době stále žije a zdá se, že velmi čile. Ostatně Cthulhu dnes potkáte nejen v knihách, ale také ve filmu, počítačových hrách nebo hudbě.

A pokud holdujete spíše komiksu, březnová Pevnost vyhlíží komiks Zaklínač: Skleněný dům, který právě přistává na pulty. Filip Gotfrid mu totiž dal rovnou 100 % a doufá, že v nich Sapkowski třeba přestane vidět černou ovci zaklínačské rodiny. Komiksové sekci tentokrát dále kraluje také Dan Černý a jeho nakreslený hrdina Fanouš, spratek s mačetou. Že nevíte, o koho jde? Doplňte si vzdělání.

Lem Stanislav: Marťan
O vílách, divoženkách, andělech

Černobílé stránky nové Pevnosti otevírá povídka Kristýny Sněgoňové, která skončila na prvním místě v loňském ročníku literární soutěže Vidoucí. Navzdory kratšímu rozsahu a nicneříkajícímu názvu jde o velmi dobrý počin prodchnutý temnou atmosférou a vyprávěný z pohledu důstojníka-ztroskotance, který dohlíží na to, aby se víly ve městech chovaly slušně a nechaly si zajít chuť na lidské maso. Zadostiučinění zaujme už hned na prvních řádcích a v melancholické náladě před čtenářem předestře fascinující fresku zpodobňující, kam až jsou lidé schopní zajít. A jak je to zahubí.

Ani Anděl legie spásy, delší fantasy povídka z pera Tomáše Dostála, nehraje na příliš optimistickou notu. Její hlavní hrdina titulovaný Princ nenávisti se tu snaží rozseknout spor mezi Nebem a Peklem a potká u toho snad celý křesťanský ansámbl včetně všemožných andělů, světců a čtyř jezdců Apokalypsy. To, co na první pohled působí jako absolutní kočkopes, funguje v Dostálově příběhu výborně, a přestože čtenář od začátku tak trochu tuší, kdo by hlavní hrdina mohl být a o co mu jde, finále ho stejně dostane. Možná tenhle text nemá žádnou hlubší myšlenku, ale jinak je to poctivý nářez, se kterým by si nezadal kterýkoli tvůrce akčního anime.

Březen, za kamna vlezem

… ovšem jen s novou Pevností. Už dlouho se totiž redakci nepodařilo tak vyvážené a natřískané číslo jako právě tentokrát. Jistě, možná přední stránky okupuje mnohými zatracovaná (ale mnohými také milovaná) young adult dystopie, nové číslo toho však přináší mnohem víc.

Zelazny Roger: Amber 01 - Devět princů Amberu

Dále v Pevnosti 3/2015

  • Kniha měsíce Andy Weir: Marťan
  • Robert Lyndon: Císařský oheň – Rytířská výprava do daleké Číny
  • Nové a ještě lepší 3DS
  • Heroes of M&M III: HD Edition
  • Deskovky Kemet, Star Wars nebo Room-25
  • Berserkové, váleční mnichové, kozáci
  • Paranormální fenomény: Psychokineze
  • Knižní příloha Pevnost Plus Roger Zelazny: Devět princů Amberu
25. února 2015, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).