Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Brandon Sanderson se vrací do Mistbornu. Poselství práva nečekaně oživuje celou sérii ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Brandon Sanderson se vrací do Mistbornu. Poselství práva nečekaně oživuje celou sérii, Brandon Sanderson: Poselství práva (Mistborn)

Sanderson Brandon: Mistborn - Poselství práva

Jeden z nejčinorodějších autorů současnosti se vrátil ke své starší, přesto však stále čtenářsky oblíbené sérii. V Mistbornu: Poselství práva se však rozhodl vydat jiným směrem než v původní trilogii.

Vše se vyvíjí, a tak se Sanderson rozhodl, že ani svět Mistbornu nezůstane pozadu. V předmluvě Poselství práva čtenářům vysvětluje, že kniha je drobnou odbočkou a zcela samostatným románem – zároveň však přichází se šokující novinkou, že po úvodní trilogii odehrávající se ve světě na úrovni středověku hodlá další trilogii posunout na úroveň raného 20. století, a třetí trilogii připravuje dokonce ze světa budoucnosti. Z prostředí, kde se bojovalo meči, se tedy přenášíme plynule do Mistbornu o mnoho let později. Hrdinové předchozí ságy se stali v této době bohy či polobohy. Standardem jsou střelné zbraně, parní železnice, a rozmáhají se také výškové budovy. Jedinou kotvou, která pojí všechny díly ságy, je magie.

Kouzelně geniální magie

A právě ta je nejsilnější součástí celé knihy. Je jí věnována celá příloha knihy s popisem všech jejích druhů, ale pro čtenáře to bohužel spíše mate, neboť talent každé postavy přibližuje mnohem srozumitelněji v text samotný. Celý systém je založen na spalování kovů v organismu mága, a v závislosti na druhu kovu a talentu dotyčného pak vyvolává různé efekty. V Poselství práva se čtenáři nejčastěji setkají s kouzelníky, které je možné pro co nejjednodušší představu přirovnat k lidským magnetům – dokáží se ke kovu buď přitáhnout, nebo ho naopak odpuzují.

Brandon Sanderson v pěti bodech

  1. Brandon Sanderson se narodil v 19. prosince roku 1975 v Lincolnu ve státě Nebraska.
  2. V roce 1994 začal studovat biochemii, posléze však dal přednost studiu angličtiny a tvůrčího psaní na Brigham Young University, kde do dnešní doby pravidelně vyučuje.
  3. Sandersonovým prvním literárním počinem byl román Elantris (2005), zanedlouho poté následoval první díl ze série Mistborn – Finální říše (2006).
  4. V roce 2007 vyšel druhý díl Mistbornu (Pramen povýšení) a ve 2008 třetí Hrdina věků. Souběžně s Mistbornem psal Sanderson také fantasy pro mládež o chlapci Alcatrazovi, který má talent vše rozbíjet.
  5. V roce 2010 rozepsal autor novou sérii –Archiv Bouřné záře. Prozatím je vydán pouze první díl (Cesta králů). Také byl vybrán vdovou po Robertu Jordanovi k dokončení jeho série Kolo času.

Jak již bylo naznačeno výše, „nový“ svět Mistbornu je doslova prošpikován všemožnými kovy. A autor si tento fakt dokonale uvědomuje a umí ho zužitkovat do posledního písmenka. Hlavní hrdinové tedy mohou například létat mezi domy jako Spiderman; tuto paralelu navíc podporuje schopnost vnímat kovové předměty ve svém okolí prostřednictvím modrých čar vedoucích k těmto předmětům. Další schopností je manipulovat s kovovými zbraněmi v rukou nepřátel nebo odklánět či dokonce zastavovat vystřelené projektily, což může u čtenáře evokovat scény z legendárního Matrixu. Možnost měnit díky kovům svoji váhu může připomínat třeba X-Meny, a jistě by se našlo pár dalších paralel s jinými populárními sériemi.

Detektiv na stopě

Brandon Sanderson dokázal namíchat všechny tyto atraktivní ingredience do skvěle zvládnutého příběhu, kterému oblékl slušivý kabátek westernové detektivky. Vše se točí okolo několika vyloupených vagónů. Samozvaný ochránce práva, lord Waxilián Ladrian, který se vrátil do města z nehostinných Burin, nehodlá složit nečinně ruce do klína a věren svému přesvědčení se vrhá do případu. S pomocí krásné vědkyně a prostořekého parťáka si mnohdy stěží zachrání holý život, ale jeho smysl pro spravedlnost mu velí nesložit zbraně, a tak vše směřuje k odhalení hlavního zloducha a nezbytné závěrečné bitvě plné skvělých magických efektů.

Postavu lorda Waxiliána zpracoval autor zdařile. Tento buranský šlechtic, který v pustinách pozapomněl na své vychování, je zábavným způsobem umanutý a zároveň čtenáři brnká na nervy svojí naivitou a snahou bránit právo za (téměř) každou cenu. Kromě toho je však také zásadový tradicionalista, takže mnohdy dokáže svým přístupem k problémům řádně překvapit. A vzhledem k tomu, že ani vedlejší postavy nehrají vyloženě druhé housle – snad jen hlavní záporák se mohl objevit o chvíli dříve – kl a působí uvěřitelně a přirozeně, není Sandersonovi v této oblasti téměř co vytknout.

Mistborn: Poselství práva je skutečně důstojným následníkem předchozí trilogie. Autorovy ambice však nekončí, a tak celou sérii posunul ještě o něco dále a kvalitativně výše. Celá kniha je sice pouhým oddechovým čtením bez větší hloubky, ale přesto zatraceně dobrým.

  • Brandon Sanderson: Poselství práva (Mistborn)
  • Talpress, 2013
  • překlad: Milena Poláčková
  • obálka: Chris McGrath
  • 304 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
19. května 2013, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mistborn - Poselství práva

Mistborn - Poselství práva
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč