Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vstupte do brány času, Cecilia Randall: Hyperversum Next – Brána času

Cecilia Randall: Brána času

Když se virtuální realita rázem promění ve skutečnost… Hyperversum Next – Brána času představuje jeden z nejúspěšnějších románů v žánru LitRPG.

Na tenhle večer měla Alex úplně jiné plány. Pak ale její pozornost upoutá starobylá, miniaturami zdobená kniha, uvnitř které najde papírek s heslem. Poháněná zvědavostí zapne otcův starý počítač, na kterém ho nikdy před tím neviděla pracovat, a objeví na něm starou verzi kultovní počítačové hry Hyperversum.

Alex pohltí její zvědavost, neodolá počítačové hře, dle své fantazie si vytvoří postavu a začne hrát. Hra se ale nečekaně zvrtne a hlavní hrdinka se ocitne ve středověké vesnici, kde brzo zjistí, že tu uvízla a nedokáže se vrátit zpět. V alternativní realitě se navíc stane svědkyní zločinu a začne jí jít o život. Během svého pobytu postupně zjišťuje, že pouštět se do hry byla obrovská chyba, jenže na lítost už je pozdě.

Cecílie Randallová v pěti bodech

  1. Narodila se v italské Modeně.
  2. Zbožňuje knihy, těstoviny a komiksy.
  3. Dříve pracovala jako web designérka a ilustrátorka.
  4. Dnes se plně věnuje psaní.
  5. Její první historicko-fantastický román vyšel už v roce 2006.

Obálka knihy je velmi hezky graficky zpracována. Za povšimnutí stojí hlavně kruhové zobrazení, ve kterém sídlí uprostřed rytíř ve zbroji. Neschází tu ani přesný rok, v němž se hra odehrává, tedy 1233 našeho letopočtu, či tlačítko Začni hrát. Bohužel v případě Brány času platí známé přísloví „nesuď knihu podle obalu“.

Autorka už od počátku vcelku jasně naznačuje, že v příběhu bude mít jistou roli láska. Nicméně v kontextu celkového děje zde přehnaný důraz právě na emoční rovinu působí poněkud rušivě. Možná by neškodilo, kdyby se autorka více soustředila na rozvoj i dalších prvků, které k žánru LitRPG patří. Co na druhou stranu upoutá už na první pohled, je autorčin styl psaní. Působí srozumitelně, jednoduše a dokáže zaujmout.

Brána času bude nejvíce vyhovovat čtenářům, kteří vyhledávají knihy se zaměřením na RPG, ačkoli v tomto konkrétním případě budou muset oželet některé tradiční složky, které zde schází na vrub romantické linky. I přesto je ale kniha v důsledku čtivá, postavy zajímavé a ději neschází originalita.

  • Cecilia Randall: Hyperversum Next – Brána času
  • Fragment, 2018
  • 440 stran, 369 Kč
29. října 2018, Simona Irlbeková