Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Boží tango na orbitě listopadové Pevnosti, Pevnost 11/2014

pevnost-11-2014

Dost bylo podzimních chmur, toho si čtenáři mohli dosyta užít v Pevnosti říjnové. Nové číslo se naopak snaží deprese zahnat a zkouší to všemi možnými způsoby – třeba násilím (a sexem) v podání pánů Kopřiva a Kotleta, anebo sexem (a násilím) v podání Anity Blakové a dalších literárních i komiksových drsňaček. Jisté melancholii se ale redakce stejně nevyhnula, vždyť samotná obálka upozorňuje na přemýšlivý hit letošního podzimu, Nolanovův film Interstellar.

Interstellar, Interstellar, Interstellar. V posledních měsících lze tohle cizojazyčné zaklínadlo slyšet snad na každém rohu, jako kdyby mělo zázračně pozvednout úroveň současné světové kinematografie. A ono možná i pozvedne. Když se totiž na novou nolanovku podíval v tématu listopadového měsíčníku o fantasy, sci-fi a historii Josef Horký, dal mu neuvěřitelných 120 %. Ale ruku na srdce, pokud někomu věřit, že takového očekávání dostojí, tak Nolanovi. Víc o chystaném snímku i režisérovi samotném na úvodních stránkách Pevnosti.

Druhou vyhlíženou filmovou novinkou letošního listopadu je třetí díl Hunger Games. Naneštěstí (či naštěstí) se ale o finále série ještě nejedná, protože tvůrci poslední díl původně literární trilogie rozdělili na poloviny po vzoru Harryho Pottera či Stmívání. Jestli je to dobře zrovna u příběhu Katniss Everdeenové, to posuďte na pár dní v kinech sami. Jisté je, že Kateřina Stupková se na trojstraně věnované Hladovým hrám do kina rozhodně těší. A nezapomněla čtenářům připomenout i knižní sérii či audioknihy.

Kopřiva Štěpán: Aktivní kovy
Fokus na akční školy

Listopadovou Pevností také začíná nová rubrika Fokus, kde si redakce tentokrát zaostřila na ryze tuzemský fenomén, českou akční školu. Martin Fajkus napřed v obsáhlé dvoustraně představí dva její matadory – Štěpána Kopřivu, kterému nedávno vyšla kniha Aktivní kovy, a Františka Kotletu, jenž v listopadu oblaží své fanoušky povídkovou sbírkou Příliš dlouhá swingersparty. Po úvodních řečech už šéfredaktor pustí oba jmenované ke slovu, aby si svůj spor o to, kdo píše lépe a proč, vyříkali na následující dvoustraně hezky od plic.

František Kotleta si navíc v listopadu uzmul i celou povídkovou sekci svým textem Boží tango, který vyjde jako součást Příliš dlouhé swingersparty. Příběh sleduje sympatického, byť poněkud nekňubózního doktora antropologie na misi v africkém Mali, kde se setkává s tvrdou realitou – místní magií. Na Kotletovy standardy je povídka překvapivě velmi střízlivá v tom, že to s krví ani akcí nepřehání, a o to víc vynikne, že se za maskou fantomového spisovatele z Bruntálu skutečně skrývá umný vypravěč. Zápletka ani postavy nenudí a vyvíjí se, což se v rámci akčňáren nevidí pokaždé. To ale zároveň nebrání tomu, aby padlo více než malé množství výstřelů, někdo rozlil pár kbelíků krve a vystříklo nějaké semeno. Bez toho by to snad ani nebyl Kotleta.

NARCIS-V-ŘETĚZECH
Aby té paranormální akce v novém čísle časopisu nebylo málo, čtveřici stránek si pro sebe uzmula znalkyně urban fantasy Renata Heitelová a rozepsala se nejen o slavné fantasy (porno)sérii o lovkyni upírů Anitě Blakeové, ale také o dalších hrdinkách jako Kate Danielsové či Alex Craftové, které se snaží přežít v drsných prostředích amerických měst zamořených nadpřirozenou verbeží. Nebo drůbeží?

No a protože ženy jsou oblíbené téma, vrací se k nim i komiksová čtyřstrana nového čísla, aby představila ty nejdrsnější komiksové záporačky. Říkají vám něco jména Scarlet Witch, Tank Girl nebo Matka Rus? Třeba právě na ty dojde ve článku Filipa Gotfrida.

A když už jsme u té brutality, i historická sekce se tentokrát neubrání lehce morbidní zábavě, protože si vzala na paškál středověký zločin a trest a nádavkem k tomu přihodila i Přestručnělé dějiny kriminalistiky. Se smrtí si ostatně zahrává i druhá nová rubrika Pevnosti, „S Otomarem Dvořákem po tajemných místech“, kde se představuje bájný Kazín. Opravdu tam žila čarodějnice Kazi, která si vzala známého bojovníka Bivoje?

Za oknem hnusně, doma s Pevností nejlépe

Listopadové číslo měsíčníku Pevnost se snaží zapomenout na depresivní počasí za oknem a dokazuje, že i v teple domácího krbu se dá zabavit mnohým. A kdybyste se přece jen cítili mírně melancholičtí, zajděte na ten Interstellar. Tak jako tak, i tentokrát se redakci povedlo přivést do tiskárny vyvážené a nabušené číslo.

Excelsior gentlemani

Dále v Pevnosti 11/2014

  • Anime Witch Hunter Robin: Nenecháš čarodějku malovat
  • Kniha měsíce, steampunková antologie Excelsior, gentlemani!
  • Hra Shadow of Mordor: Assassin’s Creed v kulisách Pána Prstenů?
  • Deskovky Malá velká království (90 %), Rialto (100 %) a Caverna (100 %)
  • Jádra MineCraft serverů
  • Vúdú V.: Strýčkové lidožrouti a povstání zombií
  • Fallout u Jihlavy: V troskách poválečné Evropy
  • Pozvánka na Fénixcon 2014
29. října 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).