Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Boj o trůn: Je jedinou šancí na záchranu Tryllů Wendino sebeobětování? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Boj o trůn: Je jedinou šancí na záchranu Tryllů Wendino sebeobětování?, Amanda Hockingová: Boj o trůn (Svět Tryllů 3)

Hockingová Amanda: Tryllové 3 - Boj o trůn

Královna Tryllů je na pokraji svých sil a je jen otázkou času, než zemře. Ještě naposledy použije svou schopnost a namaluje obraz zobrazující budoucnost, kde jsou všichni mrtví. Princezna při své korunovaci, její přátelé, ti všichni padnou rukou Orena, krále nepřátelského kmene. Vyděšení Tryllové chtějí obětovat Wendy, aby zachránili své životy, což jim královna zakáže. Ale co se stane po její smrti? Dokáže změnit osud svůj i svých přátel?

Když bylo Wendy šest let, matka se jí pokusila zabít. O jedenáct let později se dovídá, že je podvrženec a musí se vrátit ke svému národu – Tryllům a ke své pravé matce. Ta není nikdo jiný než královna tohoto kmene ukrytého před zraky lidí. Po odchodu svého ochránce, do kterého se zamiluje, uteče z paláce zpět do své hostitelské rodiny, kde vyrůstala. Tam ji vypátrá Vittra a Wendy se ocitne v nepřátelském zajetí. Podaří se jí uniknout, ale za vysokou cenu. Jedno z velkých měst Tryllů je napadeno a počet mrtvých se odhaduje na tisíce.

Poslední díl tak ztratí většinu svého humoru i sarkastických poznámek. Hlavní hrdinka se snaží za každou cenu zachránit všechny před Orenem. Pořád opakuje myšlenku, že se obětuje pro dobro všech, a přátelé se jí v tom snaží neustále zabránit. Brzdí to spád děje a probouzí občasnou chuť přestat knihu číst, neboť člověk čte to samé několikrát.

V průběhu Boje o trůn se ztrácí i láska, která měla v předchozích knihách hlavní roli. Výjimkou je milostná scéna, vynahrazující čtenáři svatební noc, kdy se nic nestalo. Wendy se musí rozhodnout mezi dvěma muži, i když toho druhého tím možná ztratí i jako přítele. Je otázkou, kolik času na to bude mít, když může být každým dnem mrtvá.

Amanda Hockingová v pěti bodech

  1. Narodila se 12. července 1984, nyní žije v Minnesotě.
  2. Píše především young adult paranormální romance a městské fantasy.
  3. Mezi její nejznámější díla patří série My Blood Approves o upírech a trilogie o Tryllech.
  4. Více než milion knih prodala jako e-booky, až později byly její romány vydány tiskem.
  5. Je kytaristkou ve skupině Fraggin Aardvarks.

Pokud čekáte dramatický konec a napínavé okamžiky z bitvy, Amanda Hockingová se jim vyhnula nebo jim věnovala jen několik řádků knihy. Použila opět další přirovnání typu: „Bylo to jako výjev z Pána prstenů,“ čímž se snažila asi o oživení scén ze stejnojmenného filmu. Všeobecně je při čtení této série důležité mít přehled o filmech a hudbě nebo si najít zmíněné skladby na internetu.

Stejně jako předchozí díly je příběh psaný z pohledu hlavní hrdinky v ich-formě, a tak se čtenář bez větších problémů vžije do hlavní postavy. Příběh se hodí spíše pro dívky a chlapce, kteří nemají rádi moc krve a bitev, a preferují milostné scény nebo znají bolest z nenaplněné lásky.

Postavy jsou jasně rozdělené na dobré a zlé, nelze čekat žádné složité charaktery ani propletený příběh. Příběh sám o sobě působí nudně kvůli své snadné předvídatelnosti, oživení přináší jen několik nepříliš velkých dějových zvratů a překvapivých rozhodnutí hlavních postav. Děj celé trilogie se odehrává v necelém roce, bez výraznějšího vývoje postav, proto čtenář odhadne jejich další rozhodnutí a následný vývoj příběhu. Přesto je to ideální příběh pro nenáročného čtenáře, který hledá oddechovou četbu s trochou krve a lásky.

  • Amanda Hockingová: Boj o trůn (Svět Tryllů 3)
  • Fortuna Libri, 2013
  • překlad: Jana Jašová
  • obálka: Lisa Marie Pompilio
  • 310 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
3. května 2013, Ivana Scholzová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tryllové 3 - Boj o trůn

Tryllové 3 - Boj o trůn
279 Kč 251 Kč