Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Bez šance na záchranu, odsouzeni k rozpojení, Neal Shusterman: Bez šance (Unwind 1)

Shusterman Neal: Bez šance

Edice Světový bestseller od Knižního klubu, ve které se v největší míře objevují knihy pro dospělé, se dočkala dalšího přírůstku, který svým tématem zaujme především náctileté čtenáře. Neal Shusterman vnáší do českých knihkupectví mrazivý příběh o světě, ve kterém je rozpojování mladých lidí běžnou součástí života a obchod s částmi lidského těla tu jen kvete. Mohla by to být i naše budoucnost?

Svět se změnil a s ním i společnost. Nemoci a vymírání lidské rasy vedly k tomu, že se součástí běžného lidského života stalo tzv. rozpojování. Jde o proces ukončení existence lidského dítěte, kdy jsou části jeho těla a orgány darovány pro další využití. Společnost na rozpojování nahlíží jako na něco prospěšného, za něco, co je vhodné obdivu. Děti samy si o tom ale myslí svoje.

Connora na rozpojování přihlásí vlastní rodiče. Risa je dítě státního domova a je tam poslána pro svou nadbytečnost ve společnosti. Lev se na rozpojení těší, jelikož k němu byl už odmala vychováván a věří, že je to boží záměr. Jejich osudy se pouhou náhodou střetnou a všichni tři si začnou klást nové otázky – je rozpojování opravdu tak dobré, jak věří společnost? Jejich jedinou záchranou je pomoc od ostatních, které se jim dostane z těch nejnepravděpo­dobnějších míst. Dokáže trojice přežít do svých osmnáctých narozenin a postavit se režimu, který po nich tvrdě jde?

Posláni na smrt

Neal Shusterman umístil děj prvního dílu ze série Unwind do alternativního světa, kopírujícího ten současný až na jednu výjimku, která je ústředním tématem celé série. Jde o tzv. rozpojení, do kterého mohou být vybrány děti ve věku od 12 do 18 let. Už samotný námět tak slibuje dechberoucí příběh, z kterého běhá mráz po zádech.

Kniha je rozdělena do několika částí a je vyprávěna z pohledu několika hrdinů, kteří se střídají vždy po kapitole. Mimo ústřední trojici se tu objevují i pohledy ostatních postav, vždy dle potřeby. Autor si dal na příběhu doopravdy záležet a podařilo se mu vytvořit propracované a rozmanité charaktery, které působí velmi realisticky a chovají se úměrně svému věku. Ústřední trojice navíc představuje naprosto různorodé typy lidí, kteří se s rozpojením vyrovnávají různě.

Cena lidského života

Neil Shusterman je mistrem ve vyprávění a dokáže velmi dobře vystihnout atmosféru poměrně komplikovaného světa, který vytvořil. Umí si pohrát se stupňováním napětí a napíná tak čtenáře téměř až do samotného konce. V příběhu se objevuje i romantická zápletka, je ale jen okrajovou záležitostí, protože autor se více zaměřuje na samotný příběh. Skrze své charaktery také pokládá závažné otázky týkající se samotného bytí a existence člověka a toho, jakou cenu vlastně má jeden lidský život.

Neal Shusterman v pěti bodech

  1. Je otcem čtyř dětí a žije v jižní Kalifornii.
  2. Za své romány pro mládež Everlost a Downsiders byl nominován na dvanáct státních čtenářských cen.
  3. Jeden z jeho románů byl vyhlášen nejlepší knihou pro mládež podle Americké knihovnické asociace.
  4. V roce 2015 získal National Book Award za literaturu pro děti a mládež.
  5. Píše také scénáře k filmům a televizním programům.

Vzhledem k věku hrdinů je kniha primárně určena pro náctileté, svým tématem a stylem vyprávění ale zajisté sedne i starším čtenářům. Svědčí o tom i zařazení do edice Světový bestseller, ve kterém se většinou objevují tituly pro dospělé. Za zmínku stojí i celková grafická úprava knihy, například každou část uvádí úryvek či část konverzace, která s daným úsekem textu souvisí.

Unwind: Bez šance nabízí mrazivý a čtivý příběh o světě, ve kterém je právo na život něco, co si musíte zasloužit.

  • Neal Shusterman: Bez šance (Unwind 1)
  • Knižní klub, 2016
  • překlad: Petr Kotrle
  • 304 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
11. května 2016, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Bez šance

Bez šance
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč