Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Bažináč 4 rozmluvil Temnotě pokus o zničení Nebes, Alan Moore, Stephen Bissette: Hejno vran (Swamp Thing / Bažináč 4)

Moore Alan: Bažináč 4 - Hejno vran

Chodící bažina pokračuje v cestě za sebepoznáním, ve čtvrté knize Hejno vran jí to znesnadňuje kmen jihoamerických čarodějů, který se snaží zničit Nebe. Hrozba je natolik akutní, že se do záchrany reality zapojí i stoupenci pekla. Namísto řinčení zbraní ale vše vyřeší Sokrates a jeho metoda dialogu.

Čtvrtá kniha Hejno vran nechává po dvou kratších kapitolách propuknout to, na co čtenáře připravovalo předešlé Prokletí: monumentální souboj Dobra se Zlem. Nebyl by to ale Alan Moore, kdyby jednoduše nechal zvítězit armádu světla a Bažináče coby její skrytý trumf. Příšera z bažin je opět plně zaměstnána hledáním své identity, do příběhu vstupuje především jako pozorovatel. Na jeho cestě se mu dokonce dostane několika odpovědí, a třebaže mají nejasnou a matoucí povahu, zdají se přesto rozhodující. Celá kniha je plná paradoxů, stejně jako svět, v němž žijeme.

Bažináč z pera Alana Moora představuje vůbec první americký mainstreamový komiks, který do puntíku porušoval tzv. Comics Code Authority. Tento kodex zavazuje vydavatele komiksů, aby se vyvarovali zobrazování násilí a erotiky ve snaze chránit malé čtenáře před realitou. Moore v jednom dobovém rozhovoru s vážnou tváří prohlásil cosi ve smyslu, že mu při psaní Bažináče vůbec nedošlo, že sex se zeleninou nebo sodomie je za oceánem stále tabu. Spíše než jazykem (vulgarita, násilí, erotika) je ale Bažináč dospělý obsahem.

Finální bitvu provází místo obligátních komiksových výbuchů řada otázek a odpovědí, v nichž se Alan Moore pomalu dotýká hranic metafyzického tázání. Zhmotněné zlo se nepřátel nejdřív ptá, čím je. Když dostane odpověď, tázání pokračuje: Co je to zlo? K čemu je zlo určeno? Jaký má zlo smysl? Všichni vyjma Bažináče mají jasno: Zlo je špatné a musí být zničeno. Jen příšera z bažin připustí, že odpověď nezná. Ve snaze to zjistit, procestovala celý svět, ale bez úspěchu. Dochází ke katarzi.

Bažináč v pěti bodech

  • Bažináče stvořil v roce 1971 komiksový scénárista Len Wein, který je rovněž otcem slavného Wolverina z týmu X-Men.
  • Přestože se Bažináč domníval, že zmutovaný vědec Alec Holland, díky Alanu Moorovi zjistil, že je zmutovanou Bažinou. To potěší málokoho.
  • Na zádech mu rostou oranžovohnědé hlízy, po jejichž konzumaci člověk nahlédne hluboko do svého nitra.
  • Jeho družkou je bělovlasá Abigail Cableová Hollandová, která pracuje v ústavu pro děti postižené autismem. Víkendy tráví se svým mužem v bažině.
  • V roce 1982 byl podle komiksu natočen mizerný béčkový film Swamp Thing. Ještě hůře pak dopadl další remake z roku 2005 jménem Man Thing.

Zmíněná bitva až příliš připomíná Sokratovu metodu kladení otázek. Podle jednoho z nejdůležitějších evropských filosofů je člověk ve své podstatě dobrý a páchá zlo jen pokud, pokud nechápe nebo nerozumí svému okolí. Samotný dialog slouží pro Sokrata jako jeden z nejdůležitějších zdrojů poznání. Systematické kladení otázek má za cíl spoludebatujícího přesvědčit, že neexistuje jediná pravda. Existuje jich více a ty, které vedou ke sporu, je třeba vyloučit. Právě absence lehce rozpoznatelného dobra a zla se pro Moorovu práci zdá signifikantní.

Přítomnost ďáblů a zrůd ve Swamp Thing evokuje svět Hellboye a při cestování různými světy si čtenáři zase mohou vybavit fenomenální Incal Alejandra Jodorowského, jehož první sešit byl vydán v roce 1981. I Bažináč totiž nabízí koktejl fantasie, mytologie, magie a science fiction. V tomto případě ještě obohacený trochou superhrdinů a antihrdinů. Moore studiu mytologie věnoval očividně hodně času, což příběh dělá snáze uvěřitelným. Hejno vran totiž nabízí letmou exkurzi do mytologie a rituálů jihoamerických indiánů. Proměna ženy ve vránu, která nese v zobáku perlu zla, je niterně děsivá až bolestná. Pravý horor.

Moderní kolorování sice postrádá atmosféru původních barev 80. let, v éře digitalizace a čištění všeho možného je to ale logický krok, díky němuž dostává výborná kresba Stephena Bissetta moderní outfit. Kreslíři obecně odvedli na znovuzrozené Swamp Thing obrovský kus práce. Už na začátku se spolu se scénáristou dohodli, že se budou maximálně snažit zdůraznit Bažináčovu bujnou rostlinnost. Když hrdina cestuje po celém světě, tamní fauna se odráží v jeho podobě. Je prorostlý větvemi, obalený mechem, plodí hlízy podobné bramborám a leze po něm všemožná havěť.

Čtvrtá kniha za sebou nechává opět mnoho nezodpovězeného a po monumentální bouři končí netrpělivým klidem. Nejspíš tichem před dalším tajfunem, jenž má přijít v závěrečné knize této výjimečné a zaslouženě legendární komiksové série.

  • Alan Moore, Stephen Bissette: Hejno vran (Swamp Thing / Bažináč 4)
  • BB/art, 2012
  • překlad: Viktor Janiš
  • 206 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
14. ledna 2013, Ondřej Horák

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Bažináč 4 - Hejno vran

Bažináč 4 - Hejno vran
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč