Autorita: existují hranice, které nedokážeme pochopit (natož pak překročit), Jeff VanderMeer: Autorita
Po Anihilaci se Jeff VanderMeer vrací ve druhém svazku trilogie Jižní zóna nazvaném Autorita. I tentokrát se děj točí kolem přírodní anomálie nazvané Oblast X, i když na ni pohlíží ze zcela jiného úhlu, než tomu bylo v hororově laděném prvním svazku. Zbývá jen doufat, že při snaze kouknout se problému na zoubek vás milý zoubek nesežvýká.
Zatímco první díl trilogie byl podán z očí účastníků výpravy přímo zevnitř Oblasti X, Autorita se dívá na problematiku „zvenčí“. Děj knihy se odehrává převážně v budově základny, která ukrývá tým vědců zabývající se zkoumáním tajemné anomálie od dob jejího vzniku; ta stojí poblíž její hranice. Poté, co se současná ředitelka ztratí na jedné z výprav, je dosazen nový vedoucí výzkumného střediska.
Ten je v rámci neosobního způsobu, kterým VanderMeer pracuje s postavami, čtenáři dlouhou dobu prezentován pouze pod přezdívkou „Šéf“ – až později se dozvíme jeho plné jméno: John Rodriguez. O Šéfovi se však dozvíme se mnohem více, přičemž významnou roli v celém příběhu sehrají zejména jeho vztahy s rodinou.
Po svém příchodu a uvedení do funkce nebohý Šéf zjišťuje, že z původního věhlasného ústavu zbývá díky neaktivitě hranice pouhý stín. Čeká na něj nepřátelská zástupkyně bývalé ředitelky, podivínská banda vědců a budova, pro níž se hodí spíše označení panoptikum. Ačkoliv má nový ředitel všechny předpoklady a vzdělání k vedení týmu, zdá se, že bude muset rozlousknout řádně tuhý oříšek. Navíc všechny své kroky musí poslušně reportovat tajemnému Hlasu…
Plíživé pocity neurčitosti
Autorita rozhodně není snadné a bezproblémové čtivo. VanderMeer má velmi specifický styl vyprávění, při němž vrší zdánlivě banální a bezvýznamné příběhy všedních dnů jako hromady listí. Čtenář však postupně zjišťuje, že pod povrchem číhá něco… Ano, přesně – něco! Něco, co se hodně těžko pojmenovává, co působí nejprve pocit nejistoty a poté už je takřka na dosah, jen se toho dotknout. Během čtení začnete neklidně poposedávat, kniha vás bude dráždit, napínat vaše nervy a nutit hledat významy a souvislosti tam, kde nikdy nebyly a být nemohly.
Jeff VanderMeer v pěti bodech
- Jeffrey Scott VanderMeer se narodil 7. července 1968 v Bellefonte v americkém státě Pensylvánie. Většinu dětství však prožil na Fidži, kde jeho rodiče pracovali v Mírových sborech.
- Jeho publikační činnost je vskutku bohatá – má na svém kontě více než deset novel z oblasti fantastiky a dalších pět mimo tuto oblast.
- Je také uznávaným editorem antologií, přičemž jich má na svém kontě více než patnáct. V češtině však vyšla pouze New Weird: Trochu divná fantastika (Laser-books, 2008).
- Všechny tři novely z cyklu Southern Reach Trilogy – Anihilation, Authority a Acceptance vydal během roku 2014 (v češtině zatím pouze první díly Anihilace a Autorita, vydalo Argo). Trilogie se dá sehnat v originále i jako jeden svazek. V blízké budoucnosti se Anihilace podívá i na filmové plátno.
- Jeho literární činnost nezůstala bez odezvy a nadchla laickou i odbornou veřejnost. VanderMeer je držitelem ceny Nebula, Rhysling Award, BSFA Award, British Fantasy Award, World Fantasy Award (dokonce 3×!), byl nominován na ceny Hugo nebo Locus. A to je pouze výčet těch významnějších literárních cen.
Celé vyprávění je zvláštní tím, že v něm není nic navíc. Tedy, po odhalení závěrečné pointy se mnou většina čtenářů bude zřejmě hrubě nesouhlasit, ale v rámci budování příběhu netušíte, co je vlastně skutečně nezbytné a co jen součást autorovy hry se čtenářem. Na tento styl si možná budete opět muset chvilku zvykat, protože rozhodně není „lehce stravitelný“ a nejednoho čtenáře bude nudit či otravovat.
Je fascinující sledovat Šéfa, který se snaží kráčet ve stopách bývalé ředitelky a dostat se jí do hlavy, aby zjistil, proč se vlastně do Oblasti X vydala, a jaká svědectví v budově ukryla. To je však jen jedna z mnoha linií, které se v knize vzájemně proplétají. Ukrytých tajemství je totiž mnohem více a nalezení mnohých z nich není zrovna snadná a bezbolestná práce.
TEN pocit
Popsat pocit, který ve vás příběh probudí, je bohužel velmi těžké. Začátek je pozvolný, ale postupem času dostanete příliš mnoho podnětů, ze kterých je nesmírně obtížné vybrat ty klíčové, které celou věc posunou o krok blíž poznání pravdy. Do toho jste obluzováni scénami, u kterých není jisté, zda jsou reálné, nebo pouhým výplodem Šéfovy představivosti. Atmosféra houstne a závěrečná gradace je překvapivá; zároveň však nechává množství prostoru pro velké finále. I přesto však Autorita nedosahuje hororového vyznění předchozího dílu, spíše se dá opsat slovy mrazivá, tíživá a zneklidňující.
Dostanete spoustu teorií o tajemné oblasti, indicie o jejím spojení s bývalou ředitelkou a roušku tajemství poodhalíte i prostřednictvím výslechu členek předchozí výpravy, které záhadně ztrácí paměť (nebo to alespoň velmi přesvědčivě a zarytě předstírají). Provázanost Autority s předešlou Anihilací je poměrně výrazná, proto nezačínejte číst od druhého dílu, sic se velmi rychle ztratíte!
Autorita Jeffa VanderMeera je jedním slovem skvělá. Oproti prvnímu dílu je kniha silnější a díky tomu atmosféra trochu rozmělněnější, ale přesto děj neztrácí tah, a jakmile čtenáře pohltí, už ho ze svých spárů pustí jen velmi těžko. Autor opět vsází na staré známé pravidlo, že největší strach máme z toho, co nevidíme a čemu nerozumíme, a dráždí tím mozkové buňky čtenáře. Obracejte stránku za stránku a přijměte hru, která se vám zaryje pod kůži. Vytrvalí budou odměněni!
- Jeff VanderMeer: Autorita
- Argo, 2017
- Obálka: Pablo Delcan
- Překlad: Pavel Bakič
- 304 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)