Asterion - Stíny Erinu: Šíp v zádech, Jan Č. Galeta
Příběh Šípu v zádech se odehrává ve světě Asterionu. Jeho hlavní hrdinkou je bohatá šlechtična, která se z dlouhé chvíle rozhodla podstoupit náročný trénink a stát se assasinkou. Nyní se pod jménem Vločka toulá každou noc po střechách města a zabíjí všechny, za jejichž hlavy dostane zaplaceno.
Úkolem recenzenta má být porovnávat knihy, které vzájemně porovnatelné jsou. Proto je mým prvořadým úkolem v této recenzi vytyčit okruh čtenářů, které by Šíp v zádech mohl oslovit. Tato kniha se předem sama limituje a sebeurčuje několika výraznými znaky. Předně se jedná o příběh z předdefinovaného světa Asterionu, který se autor rozhodl zasadit do města Erin – tudíž před sebou máme čistokrevnou urban (městskou) fantasy. Další limit knihy, její poměrně malý rozsah, dává čtenáři na vědomí, že se určitě nedočkáme žádných velkých konspirací a zápletka bude spíš z kategorie jednodušších. A jako zlatý hřebíček tu máme námět. Pokud jste ochotni přistoupit na Galetovu hru a přijmout za svoji myšlenku, že vnadné šlechtičny nemají po nocích nic lepšího na práci než tvrdě trénovat assasinské praktiky, pak si můžete gratulovat, neboť jste přesně tím čtenářem, pro kterého je kniha určena.
Pokud se do čtení knihy přece jen pustíte, nenechte se odradit. Několik kostrbatě napsaných počátečních stran trochu drhne a některé motivy se místy opakují, ale s přibývající délkou kniha získává na kvalitě. Že by se Galetova tvorba dala zařadit mezi literární klenoty, určitě nehrozí, přesto však autorovi nelze upřít řemeslnou zručnost při psaní a cit pro práci s jazykem. Do očí bije však také nevyváženost, dobré akční pasáže kontrastují s pasážemi klidnějšími, které zcela zřetelně nejsou ničím jiným než dějovými vycpávkami.
Nyní již máme představu, co můžeme v Šípu v zádech očekávat, pojďme tedy nahlédnout pod pokličku děje. Ve dne znuděná šlechtična Danuta se v noci mění na stínového zabijáka Vločku. Jako lovec lidí už má za sebou slušnou řádku obětí, včetně svého (nyní již bývalého) manžela. Do města Erinu se nepozorovány přikradou temné síly, které zde rozehrají vlastní hru o moc, a v ohrožení života se tak ocitá i Vločka. V rámci záchrany města se v obou svých rolích snaží Danuta s pomocí svých přátel zabránit nepřátelům v uskutečnění jejich snahy převzít nadvládu nad městem.
Příběh samotný působí mírně rozporuplným dojmem. Od počátku knihy čtenář bezpečně pozná dobré a zlé postavy, a jediný zrádce v celé knize se prozradí sám téměř v momentě, kdy se na stránkách objeví poprvé. Práce s postavami přesně odpovídá ladění celé knihy – čtenáře hledajícího nekomplikovanou zábavu určitě neurazí, náročnější čtenáři budou postrádat u hlavní postavy větší „hloubku“, u vedlejších postav se mnohdy projevuje určitá strnulost a tendence postrkovat hlavní postavu tam, kde se autorovi právě hodí ji mít. Čtivosti příběhu výrazně prospívá i fakt, že se autor nesnažil být za každou cenu autorem fantasy, a tak omezil používání ras typických pro tento žánr na nezbytné nerušivé minimum. Dokonce si dovolil sáhnout při tvorbě jedné ze záporných postav mezi některé nepříliš užívané rasy, za což mu patří uznání. Poměrně zajímavé je i pojetí města Erinu, které se skládá z ostrovů a ostrůvků čehož Galeta v příběhu dokázal docela obstojně využít. Knihu bohužel sráží velké množství nelogičností a chyb v chování postav. Pokud máte rádi odpočinkovou literaturu, kterou bezmyšlenkovitě zhltnete a odložíte, jsou Stíny Erinu: Šíp v zádech dobrou volbou. Pokud se vám první příběh zalíbí, vězte, že jsou v plánu ještě další dva díly.
Jan Č. Galeta v pěti bodech:
- Jan „Čenis“ Galeta se narodil v Ostravě v 80. letech 20. století (přesné datum si prý nepamatuje)
- Psaním fantastické literatury se zabývá již od svých čtrnácti let
- Díky urputné snaze vystudoval Dějiny umění
- Okolo roku se stal nerozlučným článkem týmu okolo Asterionu. Podílel se na mnoha herních modulech, jeho příspěvky se objevovaly také v různých s fantasy spjatých médiích
- Na svém kontě má prozatím dva romány (Lvi Lucemburští a Cesty snů), krom toho má na svědomí také několik povídek v různých antologiích.
A na závěr recenze si nemohu dovolit ještě jednu věc, která mi dost narušila celkový dojem. Namísto ilustrací jsou totiž v knize podivné obrázky, které byste zřejmě našli v každém deníčku pubertálního děvčete, a to mnohdy i v lepší kvalitě. V kontrastu s vydařenou obálkou jsou vnitřní ilustrace skutečně bolestivou podpásovkou.
- Galeta, Jan Č.: Asterion – Stíny Erinu – Šíp v zádech
- Mytago 2011
- Obálka: John Doe
- 272 stran, 239 Kč (v e-shopu Fantasye již za 215 Kč)