Antologie Lovci monster - Fantom přináší čtenářům luxusní zábavu a ještě vymazlenější nářez příšerám i bojovníkům s nadpřirozeným svinstvem, Martin Fajkus, Jakub Mařík: Lovci monster - Fantom
Paranormální nestvůry ohrožují lidstvo odnepaměti. Naštěstí se v jeho řadách objevují také srdnatí ochránci, kteří s vražedným odpadem zametají téměř s rukama v kapsách. Není proto divu, že i tuzemské luhy, háje, městské ulice a stoky musí mít pod palcem nějaké to komando Lovců monster. Což je jedině dobře, protože s některými zdejšími endemity, se kterým by si těžko poradil i kultovní tým Smajlík, zmákne dosti různorodé „mužstvo“ Fantomu.
Populární cyklus akčních románů Lovci monster s.r.o (který představuje smrtící zvyklosti i životní tempo zabijáků nad/ne přirozených příšer ohrožujících nic netušící civilisty) okouzlil nepřeberné množství fanoušků z řad čtenářské obce, ale stejně tak i nespočet (nejen) žánrových spisovatelů. Důkazem jeho oblíbenosti je kupříkladu také soubor povídek amerických spisovatelů inspirovaných světem LM, Lovci monster – Z archivu.
Díky vzrůstající přízni tvorby Larryho Correiy v žánru military urban fantasy a z prostředí, kde se prohánějí krvelační upíři, nezastavitelní trolové, lstiví elfové nebo zlomyslní trpajzlíci pak vznikla i obdobná sbírka povídek také u nás. Skutečnost, že se LM s drtivou převahou usídlili i v srdcích milovníků dynamické fantastiky u nás, potvrdila skvělá antologie z per výkvětu domácí žánrové literární scény – Lovci monster Fantom.
Česká franšíza příběhů ze světa kultovních LM se mimořádně povedla
Snad všichni milovníci světa Lovců monster z pera Larryho Correiy již vědí, že sám otec zakladatel není jediným americkým spisovatelem, který dokáže stvořit nápadité příběhy z tohoto prostředí. S příchodem sbírky povídek o tuzemských LM Fantom si čtenáři mohou ověřit, že co dokáží bojovníci s temnotou ve světě, umějí i ti naši a navzdory své velikosti nabídne zemička v srdci Evropy zdejším Lovcům paletu monster tak barevnou, až jim polezou oči z důlků.
Tuzemskou mutaci antologie Lovců monster slavnostně otevírá sám Larry Correia sympatickou, ale snad až příliš krátkou jednohubkou Neprůstřelný, v níž se centrem Prahy honí Owen Pitt za kámošem nekromanta z důvěrně známé temné církve. Prvním z desítky statečných domácích autorů je pak Alex Drescher s obligátně dynamickým příběhem Vodník, jenž trochu zamává s typickou představou o zeleném mužíčkovi s pentličkami a zároveň představí (nejen) vedení ostravské pobočky LM Fantom.
Vyprávění z pera Kristýny Sněgoňové nazvané Brněnský drak, se nese v takřka „rusalkovské“ atmosféře a čtenáři pro změnu potkají členy jihomoravské filiálky během stopování pravděpodobného sériového vraha, aby je následně Jakub Mařík v příběhu *Jak se do lesa volá*… pozval na překvapivou hudební akci, seznámil s ještě nečekanějším okultním místopisem a zakončil nepřekvapivě zábavnou akcí související s vřeštícími a záhy i vybuchujícími chlupatými potvorami.
Obětí nadpřirozena může být kdokoli, ale Lovec má ještě mizivou šanci přežít
Další příběh sepsaný Karlem Doležalem je s ohledem na okolnosti dosti vtipně pojmenovaný Sladké sny a zavádí trio ošlehaných Lovců do malebné vesničky, v níž musejí identifikovat a posléze ve dne v noci odolávat výrazně nemalebnému paranormálnímu svinstvu až „greenovského“ ražení. Následující povídka nazvaná Otázka lačnosti a smrti od Jakuba Hozy je naopak přesně tím, čím se dle názvu zdá – exemplárním trestem (bohužel nejen) za hamižnost okořeněným vyhřezlými vnitřnostmi a středověkými kulisami.
Jiří Pavlovský vyprávěním Procházka parkem upozorňuje na nebezpečí touhy po kariérním růstu či chození po trávníku, protože tuzemská monstra umějí obé ztrestat přesunem na neuvěřitelná místa, kde věci rozhodně nejsou, čím se zdají. Povídka Barák za všechny prachy z pera Michaely Merglové pro změnu varuje před koupí nemovitosti bez ověření její historie a zároveň apeluje na nutnost důkladných pracovních rešerší i vybavení.
Pracovní morálku pranýřuje také Martin Paytok příběhem Jak zacházet se strašidly, když předvádí, do jakých tragických a děs nahánějících situací se mohou zaměstnanci LM dostat kvůli nepořádku v administrativě, zatímco Oskar Fuchs v oblíbeném lesním prostředí (ale obdobně stejně krvavě) čtenáře vyprávěním Hraničník seznamuje s novými domácími příšerami a jejich poměrně konkurenčními vztahy. František Kotleta pak ve finálním příběhu s názvem V souladu s přírodou ukazuje na čerstvé vdově, žijící aktuálně o samotě uprostřed lesů, jak moc těsné to spojení ještě může být a jak příšerně smrtící se taková máti dokáže stát.
Lákavá směs literárních přístupů, rozmanitých námětů a domácího prostředí očividně jede
Antologie Lovci monster – Fantom lehce navazuje na povídková vyprávění, která se očividně již dříve osvědčila ve zmiňované sbírce povídek Z Archivu a vzhledem ke skutečnosti, že svět alternativní současnosti, prolezlé nadpřirozenými potvorami, v níž za jistý obnos udržují pořádek Lovci monster, je samo o sobě prakticky soběstačné, existuje velká šance, že také příběhy jiných autorů, které se zde odehrávají, budou úspěšné.
Prostředí vytvořené bujnou fantazií a skvělými nápady Larryho Correiy tak funguje stejně dobře i v tuzemském kabátku – sice je zde mnohé poněkud úspornější, přesto vše ale vychází na jedničku. Dokonce by se s přehledem dalo říci, že díky skvělému výběru autorů, kulturnímu přesahu a domácí blízkosti, je Fantom podstatně lepší než jeho americký předchůdce. Smrtelně nebezpečná dobrodružství členů téhle cool organizace, která bojuje s nadpřirozenem v místě nedaleko jejich bydliště, je čtenářům bližší, obdobně i výčet monster, známých z tuzemských pohádek a pověstí.
Larry Correia v pěti bodech
- Narodil se v roce 1977, nyní žije s rodinou (má čtyři děti) v Utahu a po kariérně barvitém období (účetní, instruktor střelby, práce v FBI a vlastním obchodě se zbraněmi) jen píše.
- Vyrostl v Kalifornii na mléčné farmě, kde střílel čtyřnohé škůdce a vzhledem ke své konstituci upřednostňoval knihy (T. Brooks, R. E. Feist, D. Eddings aj.) před sportem (od čtení je blízko ke psaní a později za svou vášeň dostal i zaplaceno).
- Na univerzitě se dal k mormonům a pracoval jako dobrovolník v Alabamě, na americkém jihu se mu zalíbilo, což je důvod, proč tam umístil děj knihy Lovci monster s.r.o.
- Lovce Monster s.r.o. vydal roku 2007 samonákladem, aby se stali bestsellerem Entertainment Weekly a záhy následovala smlouva s nakladatelstvím Baen.
- Kromě zmíněného cyklu military urban fantasy přeloženého do 7 jazyků napsal také sérii Grimnoirské kroniky a Dead Six (napsal přes 10 románů či antologie).
Soubor kratších příběhů, které spolu sice nesouvisejí, díky známým postavám původních LM či původní organizace však tvoří překvapivě kompaktní celek. Přestože jednotliví autoři napsali vyprávění relativně typická pro jejich tvorbu a dalo by se předpokládat, že spolu vždy nemusejí souznít, ať je to již jejich nepřekvapivou řemeslnou zručností, nebo genialitou základního námětu či očividné lásce k předloze, prakticky bez výjimky působí téměř jednolitě.
Dokonce se tímto pozitivně liší od svého předchůdce, protože v knize Z archivu jsou mnohem podstatnější rozdíly – některé povídky se odehrávaly v jiné době, další na odlišném kontinentě a třebaže každý autor přistoupil k povídce specifickým způsobem, všechny nakonec spolu pěkně ladí. Až natolik, že jistě bude dost čtenářů, kteří si po skončení každého vyprávění přejí, aby si o aktuálně poznaných Lovcích mohli přečíst něco dalšího.
Příběhy jsou vesměs napsány velmi lehce, snad bez výjimky jsou prokládány, humorem, nadsázkou či popkulturními hláškami a odkazy. Zároveň jsou povídky ve velké většině jednou velkou akční jízdou – střelivem nebo výbušninami, krví či končetinami Lovců a monster se nešetří, takže fanoušci LM či jednotlivých autorů si očividně přijdou na své. Zkrátka jde z celé antologie, jejích tvůrců nebo samotných autorů cítit, že pokud již každý z nich ctitelem LM a Larryho Correiy není, jistě si všichni minimálně užili psaní vyprávění z jeho světa, a proto si četbu zajisté užijí také čtenáři.
- Martin Fajkus, Jakub Mařík: Lovci monster – Fantom
- FANTOM Print, 2023
- obálka: Petr Willert
- 480 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 349 Kč)