Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Anna krví oděná: Lovec duchů bojuje s přízraky, Kendare Blake s příběhem a postavami ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Anna krví oděná: Lovec duchů bojuje s přízraky, Kendare Blake s příběhem a postavami, Kendare Blake: Anna krví oděná (Anna 1)

Blake Kendare: Anna 1 - Anna krví oděná

Thesseus Casio Lowood vraždí s pomocí zázračného nože athame nebezpečné přízraky. Po brutální smrti svého otce na sebe vzal jeho břímě a se svou čarodějnickou matkou a ne zcela obyčejným kocourem cestuje z jednoho města do druhého a snaží se zbavit jejich obyvatele vraždících duchů. Na kontě jich má už bezpočet.

Teď si ale brousí zuby na jednu extrémně nebezpečnou duši. Annu krví oděnou. Ducha dívky, brutálně zavražděné v roce 1958, který ne a ne opustit tento svět. Anna je ďábelská a bez milosti popravuje všechno živé, co se ocitne v její blízkosti. Až na Case. Mezi mrtvou dívkou v krvavých šatech a chlapcem s úkolem ji zabít vzniká podivný vztah, se kterým nikdo z nich nepočítal.

Ačkoli název knihy může být zavádějící, zmiňovaná Anna není hlavní hrdinkou tohoto young adult románu. Anna krví oděná má chlapeckého hrdinu. To je pozitivní fakt, protože najít dnes mezi všemi těmi silnými ženskými (respektive dívčími) hrdinkami mužskou hlavní postavu je čím dál větší oříšek. Mimo to však Anna mnoho pozitiv nepřinese.

Tato kniha by byla především svižně plynoucí oddechovkou, kdyby tomu nebránilo hned několik věcí. Už od samého začátku se čtenáři musí prokousávat kostrbatými větami, které během čtení nepříjemně rozptylují. Anna krví oděná je špatně napsaná kniha. A pokud není špatně napsaná, pak je špatně přeložená. Což je ostatně na některých místech docela zřetelně vidět.

Chyba ale není jen ve stylistické stránce. Hlavní hrdina je až nebývale nesympatický. Rozhodně bude mít problém získat si přízeň náročnějších čtenářů. Především proto, že z toho, jak autorka svého Case prezentuje, vychází tento mladík jako arogantní nevěrohodně popsaná postava, což není právě nejlepší charakteristika hrdiny, se kterým by chtěl čtenář trávit čas. Občas to dokonce vypadá, že se mu autorka snažila až moc násilně podstrčit nějaké ty vlastnosti správného pubertálního kluka, což ale nezafungovalo. Právě naopak, nedá se přehlédnout, že tuto postavu napsala žena.

Nejen hlavní hrdina, ale takřka všechny postavy v knize jsou nevěrohodné. Nemají hloubku, jejich jednání postrádá smysl a především v první polovině knihy je nereálné a nepřirozené. Jednají nelogicky a nelogičnosti všech možných a nemožných druhů a velikostí se proplétají celou knihou, což způsobuje, že čtenáři nebudou Kendare Blake věřit téměř nic z toho, co se jim ve své knize pokusí vsugerovat. Včetně nesmyslného milostného vztahu mezi hlavními hrdiny, který už od počátku vyznívá násilně a nepřirozeně.

Autorka neposkytuje skoro žádná vysvětlení toho, proč se věcí dějí. Žádné hlubší motivy, a pokud ano, pak ne takové, jakým by se dalo bez problémů uvěřit. Ačkoli se Kendare Blake snaží oživit svou knihu poukazováním na legendy či rituály, nefunguje to a nejeden čtenář bude zvažovat, zda má cenu s touto knihou ztrácet čas. To jediné, co pohání román kupředu je tedy Anna. Jakkoli jsou scény, které s ní nesouvisí útrpnou nudou, s každou Anninou intervencí se vrací i motivace číst dál. Její postava, a také jediný skutečně zajímavý charakter příběhu, je důvod proč nezavřít knihu příliš brzy.

Kendare Blake v pěti bodech

  • Kendare Blake žije a pracuje ve Washingtonu.
  • Pochází se Severní Korey, byla vychována v USA.
  • Vystudovala obor kreativní psaní na Middlesex University v Londýně.
  • Zajímá se o řeckou mytologii.
  • Je veganka a brzdí auto kvůli zvířatům.

Románu Kendary Blake nelze upřít jednu věc. A to, že má posledních pár kapitol spád. Závěr je akční, strhující a zábavný. Nemění to však nic na tom, že jako celek je Anna krví oděná zoufale slabá kniha. Přestože autorka se o všechno, co knize chybí, skutečně snaží, není zkrátka schopná využít potenciál svého příběhu a klade tak na sebe jedno klišé za druhým. Anna příliš nevyděsí ani nerozesměje. Ačkoli má pro obojí z toho předpoklady, to jediné, co se jí nakonec daří, je dojmout Anniným srdcebolným příběhem.

Annu krví oděnou nelze ohodnotit jinak než jako průměrnou knihu se špatně podaným dějem, plochými postavami a nelogičnostmi, nad kterými zůstává rozum stát. Zřejmě má ale v sobě něco velmi přitažlivého, co jiným zůstává skryto. Z nějakého důvodu totiž tato kniha sklízí mezi mladými čtenáři nečekaně velký úspěch. Ti šťastní, kterým padne Anna do noty, se tedy mohou těšit na další díl, který brzy vyjde v nakladatelství Baronet. Ti méně šťastní by příště měli raději sáhnout po něčem jiném.

  • Kendare Blake: Anna krví oděná (Anna 1)
  • Baronet, 2013
  • překlad: Andrea Vašíčková
  • obálka: Nekro
  • 272 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 242 Kč)
23. března 2013, Jana Balharová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Anna 1 - Anna krví oděná

Anna 1 - Anna krví oděná
269 Kč 242 Kč