Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Anitě Blakeové znepříjemní život novináři i Matka Temnoty, Laurell K. Hamilton: Temná krev (Anita Blakeová 16)

Hamiltonová Laurell K.: Anita Blakeová 16 - Temná krev

Anita byla vždy ochotná udělat pro své přátele a milované téměř cokoliv. Zachránit životy a vystavit přitom všanc ten svůj, bojovat s monstry a nestvůrami, nic z toho nebyl problém. Ale setkat se s rodinou svého kamaráda Jasona jako jeho falešná vážná známost? To by mohlo být ošidné a nejen proto, že cesta do malého města se brzy zvrtne v metafyzický průser obřích rozměrů.

Nekromantka, federální šerif, lidská služebnice vládce města St. Louis, občasný upíří kat a nositelka magické sexuální síly, která z ní dělá pravou sukubu, to všechno a víc je Anita Blakeová, která teď stojí před další těžkou zkouškou. Její kamarád a občasný milenec Jason se chystá navštívit umírajícího otce, jehož neviděl celé roky, a aby mu ulehčil odchod, musí si s sebou přivést přítelkyni. S Anitou jsou přátelé, občas spolu spí, ale Jason nikdy nepatřil do okruhu mužů, kteří si plně získali její srdce. Proto je pro Anitu těžké pochopit, co pro ni Jason vlastně znamená, protože ona ve svých citech vždycky měla pořádný zmatek.

Návštěva v Jasonově rodném městě se zvrtne hned z několika důvodů. Jason je až neuvěřitelně podobný synu guvernéra, který se má během týdne ženit, a tak ho reportéři sledují na každém kroku. Kdo je ta bruneta, s níž přijel do města a která očividně není jeho snoubenka? Mediální kolotoč začíná a zjištění pravých totožností jen rozbouří vody. Opustila snad lidská služebnice svého pána Jean-Claudea, aby utekla s jeho vlkem na hraní?

Nakonec se tak může se zdát, že hrozba ze strany Matky Temnoty stojí až na vedlejší koleji. Co totiž zmůže nejstarší a nejmocnější z upírů proti novinářům?

Laurell K. Hamiltonová v pěti bodech

  1. Hamiltonové se narodila roku 1963 v malém Heber Springs ve státě Arkansas, ale většinu dětství strávila v městečku Sims v Indianě.
  2. V šesti letech ztratila matku při automobilové nehodě a její výchovu převzala babička.
  3. Její první román Nightseer byl spíše tradiční fantasy s elfy, trpaslíky a draky.
  4. První krátký příběh o Anitě napsala koncem 80. let. Její svět a postavy byly vystavěny mnohem dřív, než se slovo „paranormal“ stalo nakladatelským výrazem.
  5. Hamiltonová kromě série o Anitě také píše sérii o Meredith Gentry, soukromé vyšetřovatelce, která je zároveň princeznou Říše kouzel. Série vychází v češtině u nakladatelství Epocha.

Jako vždy je svět a příběh Laurell Hamiltonové vystavěn zajímavě, napínavě a především s naprosto ojedinělým osobitým stylem. Proto může být na škodu, že autorka se stále neumí zbavovat postav, a tak každý skok v příběhu nebo zajímavost řeší tím, že přidává hrdiny nové. Většinou muže, protože Anita si stále hraje svou one-woman show, kdy je obklopena pány, které v pravidelných intervalech zachraňuje. Chvílemi to až vypadá na nějaké trauma, které autorka ventiluje pomocí své deprimované, nevyrovnané a vysoce feministické hrdinky.

Laurell K. Hamiltonová je autorkou detektivní urban fantasy, která se během let zvrtla z paranormální romance prakticky na fantasy erotický román a občas zakrouží i do vod BDSM. Nikdy se však hlavní aktérkou podobných hrátek nestávala Anita, která to sice má ráda tvrdě, ale kterou si jako subinku asi nikdo představit nedokázal. Vlastně ještě před asi deseti knihami to byla žena, která odmítala spát s jakýmkoli mužem před svatbou, ale… hodně se změnilo.

Autorka se zřejmě pokusila opět okořenit popisy erotických hrátek jinak než neustálým přidáváním mužských příslušníků všech možných magických ras (člověk bys v tomto dlouhém výčtu nenašel), a tentokrát se to vážně nepovedlo. Charaktery se během sérií vyvíjejí, samozřejmě, ale způsob jejich vývoje by měl přece jen odpovídat tomu, s čím postavy přišly na začátku. Ale Anita užívající si pochybné BDSM hrátky s lykantropy? To už zní jako „fantasy“ na entou.

Anita Blakeová už dávno není sérií, kde by čtenáře nejvíce zajímaly detektivní případy, neustálá akce, vraždy a krev. V Temné krvi jako takové se toho totiž vlastně moc nestane. Anita spí s Nathanielem a Jasonem. Anita toho hodně namluví. Anita spí s Jasonem a dalšími. Na scéně se objeví Richard a vedou se rozhovory omílané v posledních deseti knihách. Anita opět hodně mluví… a ke konci se objeví trocha té akce. Jenže Hamiltonová jednoduše psát umí a její svět je naprosto komplexní, takže dokáže bavit své čtenáře i přes spousty nedostatků, které se opakují ve všech jejích dílech. Jen fanoušci úvodu série musí zapomenout na to, čím byla Anita na začátku a smířit se, že návrat k té „staré dobré lovkyni upírů“ se opět nekoná.

  • Laurell K. Hamilton: Temná krev (Anita Blakeová 16)
  • Epocha, 2014
  • překlad: Dominika Moulíková
  • obálka: Jakub Jíra
  • 336 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
18. prosince 2014, Nela Libovická

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Anita Blakeová 16 - Temná krev

Anita Blakeová 16 - Temná krev
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč