Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou naše výdejní místa fungovat následovně:
Arrakis Brno: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Fantasya Praha: Dočasně zavřeno
Matrix Ostrava: Otevírací doba 09:00 - 17:00, výdej zboží u vstupu do prodejny
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Ani nová várka Lobáckých příběhů není zbytečná, Alan Grant: Sedm zbytečných a další příběhy

Grant Alan: Lobo - Sedm zbytečných a další příběhy

Lobo patří mezi nejzvrhlejší, nejdivočejší a nejkontroverznější hrdiny, jaké můžete v komiksu najít, ale navzdory tomu (nebo vlastně spíš právě proto) jde také o borce nejzábavnějšího. Není totiž většího oddechu než vypnout mozek, zapomenout na nějaké dobro a zlo a nechat se unášet za dunění metalových skladeb na vlnách psychopatického násilí.

Tentokrát na čtenáře čeká nové vydání oblíbeného příběhu Sedm zbytečných, ve kterém si Lobo naverbuje sedm exemplárně zbytečných zabijáků a provede sebevražednou misi, jejímž cílem je zavraždit tajemného velitele nedobytné pověsti. Překvapivě nic není tak jednoduché, jak se na počátku zdá a na konci bude muset Lobo čelit snad nejstrašnějšímu nepříteli ze všech. Co totiž může být horší než studovaný a sečtělý psychopat bez jakýchkoliv zábran?

Ovšem zábavnější jsou kratší jednohubky, ve kterých autoři zcela popustili uzdu svým nejtemnějším a nejšílenějším nápadům. A nejlepší je když si ventilují své běžné denní frustrace – jako například nekonečný boj s doručováním zásilek poštou. Nebo když se pořádně opřou do charismatických televizních kazatelů tahajících z lidí peníze, což Loba inspiruje k založení vlastní církve. Znáte snad nějaký jednoduší způsob jak si vydělat peníze? Lobo teda rozhodně ne, jenže po čase ho to přestane bavit. Na jeho vkus je to až příliš jednoduché a pacifistické, a tak ho začne svědit jeho násilné střevo. A jak už to tak bývá, nakonec vše nevyjde úplně podle plánu a Lobo končí zase na dlažbě a připraven na další krvavou jízdu za prachama na děvky a chlast.

Pět věcí, které se o Lobovi vyplatí znát předem

  • Lobo vždy dodrží své slovo. Pokud něco slíbí, nic ho nezadrží, aby ho dodržel.
  • Lobova oblíbená barva je pohřební čerň.
  • Lobo raději zabije kohokoliv, než aby nechal tuto osobu pomáhat mu při práci.
  • Lobova představa perfektní noci? Příliš úchylná na to, aby se dala zveřejnit.
  • Lobovi se hnusí jakékoli poletující kladné postavy. Nesnáší vše, co ztělesňují: demokracii, dobro, které vždy zvítězí nad zlem, krátké vlasy, hnědé boty, americkou vlajku, rovnoprávnost pro ženy, rovnoprávnost pro muže, základní práva, pořádek… a mnoho dalších jiných slušností.

No a ty se nakonec rozhodne získat ve variaci na Lobo goes to Hollywood. Akorát, že tentokrát nedostane chuť nakopat do nejcitlivějších míst autory filmových blockbusterů, ale producenty popových instant songů. Loba totiž nikdo nebude ojebávat o prachy. Lobo totiž patří mezi jednoho z mála umělců, který o svá autorská práva bojuje osobně. Velmi drsně a bolestivě.

A tady nejde se nezmínit o důkladností a vtipností překladu. Nejen že se v něm neztratily popkulturní odkazy a parafráze na jména známých popových hvězd, ba naopak lokalizace je udělala ještě vtipnějšími (srdce každého fanouška zaplesá když Lobo nathrne prdel takových esům jako Jiří Porn, Ewa Frnda a Řiťmus). Lobo je prostě atomovka zábavných hlášek, kontroverzních vtípků a hlavně bezuzdného násilí. Komiks, u kterého musíte vypnout mozek, nad ničím nedumat a brát vše s obrovským nadhledem. No a pokud to není pro vás, tak se Lobovi obloukem vyhněte, protože on je na kritiku dost háklivý. A nechtěli byste přece pocítit jeho hák v otvoru, do kterého vám slunce nesvítí…

9. října 2015, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lobo - Sedm zbytečných a další příběhy

Lobo - Sedm zbytečných a další příběhy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 379 Kč 341 Kč